m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Свірж. Замок.

Свірзький замок (укр. Свірзькій замок) - замок у Свіржі, Львівська область, Україна, унікальний пам'ятник оборонної архітектури споруджений у XV-XVII століттях. Спочатку будувався як фортеця, але після реконструкції в XVII столітті втратив свій початковий вигляд.Свірзький замок зустрічається в архівних документах з XVI століття (1530 рік), коли він належав шляхетському роду Свірзьких.

Те що залишилося від в'їзної брами і огорожі замкової території


Сучасного вигляду замок набув з середини XVII століття, з часу переходу його у власність графа А. Цетнера (ім'ям якого названий район Львова - Цетнерівка і ботанічний сад у Львові).За наказом графа замок був перебудований і значно укріплений.Передбачається, що задум Цетнера по зміцненню Свірзького замку здійснював відомий фортифікатор, генерал від артилерії Павло Гродзіцький.Роботи по перебудові замку проводилися приблизно в той же час, коли генерал Гродзіцький будував у Львові одразу два арсенали - королівський і Сенявських.

Меморіальна плита, що повідомляє про ремонт-реставрацію 1917 року.


Незважаючи на своє вигідне оборонне розташування - замок знаходиться на горі Белз і був оточений непрохідними болотами, озерами, поруч зі стінами - ровами і підйомним мостом, палацовий тип його архітектури навряд чи міг мати серйозне оборонне значення. Відомо, що під час українсько-польської війни в 1648-1654 роках замок не раз брали козацькі загони, а в 1648 році - спалили татари.

У 1672 році, під час походу турків на Львів, замок все ж вистояв турецьку облогу. Під час другого походу турків Свірзький замок знову вистояв і захистив у своїх стінах жителів Поморянського замку, які не маючи достатньої сили для оборони, через таємний хід вийшли в ліс і перейшли в Свірж.

перехід на нижній (західний) замковий двір і північну вежу
Сучасний стан замку сьогодні залишає бажати кращого. Власне, збереглися тільки зовнішні стіни. Змінено планування кімнат замку, перебудовані інші приміщення.

приміщення знаходяться в стадії перманентного ремонту, за який велике бажання повиривало руки і відшибти голову, якої по відчуття і немає.Наші дні. Замок відносно непогано зберігся, а завдяки надзвичайно вдалому розташуванню й гармонії архітектурних форм ця споруда є одним з найкрасивіших і мальовничих замків не тільки Львівської області, а й всієї України. Більшість вцілілих будівель комплексу відносяться до 2-ій половині 17 століття, до періоду, коли на місці старого замку була зведена нова укріплена резиденція власників Свіржа. За даними архітектурних обстежень споруд замку від старих укріплень 2-ї половини 15 - 16 століть залишилися тільки фрагменти нижніх ярусів стін, які включили в обсяг більш пізнього замку. У період, коли замок намагалися більше пристосувати під потреби житла, деякі бійниці розтесали вікна, обрамлені кам'яними різьбленими лиштвами. Ці лиштви, а також різьблені портали замкових воріт і пара камінів - це все що залишилося від декоративного оздоблення старого замку, все інше загинуло під час пожежі 1914 року.

Збереглася ще одна цікава деталь декоративного прикраси замку - рельєфний грифон, фігура якого прикрашає фасад західної кутової вежі Верхнього замкового двору.З усіх будівель замку лише західний корпус, що розділяє два замкових двору, побудований недавно, в 1980-х (?) роках. Решта корпусу автентичні.
Свірзький замок: вид з повітря, фото 1930-х років. На фото добре видно, як виглядав корпус, який розділяв 2 замкових двору до «реставрації» в проміжок 70-80-х років. За матеріалами польського архіву «Narodowe Archiwum Cyfrowe». (Http://www.nac.gov.pl)У південно-західній частині замчища знаходяться руїни старої оборонної вежі, яку кількома століттями раніше використовували в якості каплиці, а до цього вежа грала певну роль (не до кінця з'ясованих) в обороні замку. В наші дні вежа збереглася на висоту 2-х ярусів (близько 6 метрів). В її нижньому ярусі видно автентичні бійниці, бійниці 2-го ярусу були растёсани в стрілчасті вікна, залишки яких можна побачити в наші дні. У кам'яній кладці можна побачити вкраплення цегли, пов'язані, ймовірно, до пізнього періоду, коли вежу перебудовували в каплицю.360°


для перегляду панорами на всьому екрані натисніть на плашку з її назвою в лівому вехньої кутку


замок з небес

погляд з небес/взгляд с небес

Джерела:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Свиржский_замок
http://zamki-kreposti.com.ua/lvovskaya-oblast/svirzhskij-zamok-svirzh/


ну как то так =)
Tags: башти, бійниці, вежи, замок, погляд з землі, реконструкція, реставрация, стіни
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 20 comments