m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Нижня Апша (Діброва). Церква св. Василя (горішня). XVIII століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Знайти її було тим ще випробуванням. Місцеві не особово знають про горишню церкву. Знаходиться вона на пагорбі, що над Глибоким Потіком, з іншого боку вулиця Гагаріна в частиня селища що носить назву Діброва. Церква оточена деревами і ми майже з коптера не спершоро разу її роздивились. Ця церква могла бути другою прикрасою Нижньої Апши. Але. Але, але, але =(. Пійдем істориєю поступово...360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360citiesОтже, верхня церква не згадана у списку за 1751 pік, але значиться у списку за 1801-й. Отже, збудували її у другій половині XVIII століття, можливо, в 1776 році. Найдавніше зображення церкви з 1920 року залишив чеський дослідник Підкарпатської Русі Флоріан Заплетал. Можливо, в 19 столітті до бабинця прибудовано ще одне приміщення (в інтер’єрі, якщо Вам пощастить, добре видно, що це прибудова) з метою збільшення внутрішнього простору.

просто так до церкви не підійдеш, з Гагарина брама на ціпку з замком, а з входу понад струмка, закрита хвіртка - але поруч відірвана сітка паркану, і круто до гори по вологій землі...


а ось і вона... виглядає не дуже, покалічена та брошена...
Таким чином корпус церкви значно подовжився, а башта з високим шпилем опинилася посередині даху. Вхід влаштували через прибудову. До ґанку, утвореного чотирма стовпами з поперечинами, вели дерев’яні сходи з поручнями.якщо оком відрізати праву частину поза дзвінницею - то от така вона була с початку...
Від часів Флоріана Заплетала церква зазнала багато змін. Согодні, замість готичного шпилю башту увінчує чотирисхиле бляшане шатро. У 1928 році всі дахи вкрили етернітом. Пізніше башту й опасання вкрили бляхою. Зараз сучасне металеве покриття. Дерев’яні східці замінено бетонними. Стіни зрубів пофарбовано в коричневий колір.

Сирохман М кажу шо усередині церкву оббито картоном і пофарбовано. Ікони нові й нецікаві. Біля церкви стоїть одноярусна каркасна дерев’яна дзвіниця і кілька великих дерев’яних хрестів. Церква належала православній громаді, але та перейшла в новозбудований храм і доля дерев’яної пам’ятки – дуже непевна. От так і стоіть — сама по собі. Нікому вже не цікава, та нікому не потрібна...
А могла би бути другою прикрасою Нижньої Апши.
Але, але, але =(.

1920. Фото Флоріана Заплетала.


поштівка 30-х років ХХ століття.


2000. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.Джерела:
https://www.pslava.info/NyzhnjaApshaS_CerkSvVasylja,118341.html
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Doleshnaia_Apsha._Village_WDL10053.png

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дере'яна церква, дерев'яна архітектура, заброшенка, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments