m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Category:

Спадщина. Нижня Апша. Церква св. Миколая. 1604 (1561). Експедиції 2016 та 2020 років.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Ця дерев'яна церква, яка знаходиться у селі Нижня Апша, Тячивського району, Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення (№ 202). На відміну від дерев'яних храмів хустської групи (Крайнікове, Данилове, Сокирниця, Олександрівка), а також своїх найближчих "сусідів" з Середнього Водяного і Колодного, церква в Нижній Апші вкрай рідко згадується у путівниках Закарпаттям, інформацію про неї можна зустріти переважно в спеціалізованій літературі.

Перше наше відвідування Нижної Апши відбулось ще у 2016 році, під сильну зливу.
Чому так?!! Адже вона нічим не поступається згаданим пам'яткам. А її легкий, тонкий силует на вершині стрімкого пагорба, що височіє над селом, неможливо сплутати з будь-яким іншим. Мабуть, пам'ятці просто не вистачає піару - спробуємо виправити цю прикру несправедливість. Отже, дерев'яна церква Св. Миколи Чудотворця, споруджена 1604 року (за іншими даними – 1561) з наступними перебудовами у XVIII сторіччі.У 1751 році згадується лише одна церква (з гарною вежею, гарними образами прикрашена, з двома дзвонами). Нижня церква належить до дуже вузького кола кількох найдавніших дерев'яних пам'яток Закарпаття. Церква чудово вирішена в пропорціях – храм гордо увінчує вершину пагорба, догори злітає висока вежа зі шпилем – найдосконаліша за гармонією і рівновагою частин. Вишуканий стрункий силует церкви і одноярусна каркасна дерев'яна мінідзвіниця під восьмисхилим шатром сприймаються з будь-якого боку як довершений архітектурний ансамбль.

в 2016 ми не змогли попасти всередину, а от у 2020 - нам свезло, ми отримали телефон священника та змогли відвідати святиню взсередини...


Споруда менша за готичні церкви сусідньої Хустщини, але так само складається з двох дубових ідеально обтесаних зрубів. Тригранний вівтарний зруб з маленьким арковим віконцем є найдавнішою частиною. Такі ж архаїчні віконця прорізають бічні стіни. Усі частини церкви вкрито спільним двосхилим дахом з виносом над входом і стрімким поворотом площини над вівтарем. Центральну і східну частини перекрито арковими склепіннями, над бабинцем – плоске перекриття.Церква довго стояла закритою і була перетворена на музей народного побуту. Реставрацію проведено у 1969 році. У 1994 році церкву повернуто греко- католицькій громаді.

А це з видання “Пам'ятники містобудування і архітектури Української РСР”:
За дослідженнями реставраторів дата заснування – 1604 рік. Від первісної церкви збереглися зруби стін і перекриття над бабинцем. Сучасного вигляду набула в першій половині XVIII століття. Дерев'яна, двозрубна, трехчастная, з вежею. Зведена з дубових брусів, покрита дубовим лемешем. До пятістенний зрубу нефа і бабинця примикає маленький прямокутний з тригранної східною частиною зруб. Всі обсяги покриті загальною крутим дахом з усіченим фронтоном з заходу і гранованими скатами над східною частиною.


360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Над бабинцем піднімається каркасна квадратна в плані вежа з подсебітьем і кругової аркадою голосників під чотиригранної шатровим дахом, що переходить в восьмигранний шпиль. По чотирьох кутах намету підносяться маленькі башточки зі шпилями. Оточена піддассям на випусках вінців зрубів. Центральний і східний обсяги перекриті коробовим склепіннями, над бабинцем - плоске перекриття. У пам'ятнику зберігся живопис 1825 року М. Маньковіча і різьблення П. Томашка.
На захід від пам'ятника знаходиться дерев'яна, одноярусна, квадратна в плані, каркасна дзвіниця з шатровим дахом, покритої лемешем. Нижня частина дзвіниці зашита вертикально дошками. У 1969 році пам'ятки реставровані.

Ну і як завжди - трошки історічного від derev.org.ua, etoretro, pslava.info та castles.com.ua...
1930-ті.
1970. Гоберман Д. Н. Пам'ятники дерев'яного зодчества Закарпаття.


1985. ПГА.


1994. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.
2005


2008. Олена Крушинська.
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Дерев%27яна_церква_св._Миколи_(Нижня_Апша)
http://derev.org.ua/zakarp/nyzhnia_apsha.htm
М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008
https://www.etoretro.ru/pic195271.htm
https://www.pslava.info/NyzhnjaApshaS_CerkSvMykoly,118344.html
https://castles.com.ua/apsa.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дере'яна церква, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments