m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Черниця. Маєток Вітольда Стефануса. XIX століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село Черниця, згідно з першими письмовими згадками, засноване близько 1578 року. На рубежі XVI - XVII століть тут було збудовано замок, який проіснував до середини XVIII століття, а пізніше був перебудований на панський маєток. Сама назва стверджує, що в сиву давнину тут був монастир (черне­ча оселя), хоча жодних документальних даних про це не збереглося. Існування монастиря в Черниці підтверджується лише переказами ста­рожилів. Кількість черниць могла бути до 10 осіб - такі монас­тирі у цей час ніде не реєструвалися. Пізніше, коли в 1647 році граф С. Ржевуський заснував у Роздолі укріплений монастир ордену кармелітів, вірогідно, що черниці пере­їхали туди,а монас­тир у Черниц припинив своє існування.

колись це був парк з дерев, тільки відбірних сортів...


в'їзд до колишнього маєтку...
Лівий бік, де рухнув дах...
Розбудова села розпочиналась навколо замку, а пізніше - те­риторією панського маєтку. Про існування церкви на той час немає документальних підтверд­жень. Зате відомо, що в церкві села збереглося Св. Євангеліє, видане у Львові Братством Ставропігії, датоване 1665 роком. У цьому Євангелії є дарчий напис.У церковних актах збереглась давня печатка с. Черниця. Другий історичний факт, записаний у хроніці м. Долина, свідчить, що в 1694 році через с.Черниця з-під Львова переходив загін татарських військ у напрямку Жидачева і Долини, грабу­ючи по дорозі місцеве населення.ще пару років, і з дахом тут теж буде біда...


Як було заведено з тих часів, майже всі населені пункти, на випадок наближення непроханих гостей чи ворогів,облаштовувались сторожо­вими вежами - баштами. Їх будували на найвищих горбах, біля них постійно чергувала сторожова варта. Така сторожова башта була в Черниці. Місцевість, де стояла така сторожова башта, дотепер має на­зву “біля Башти”.
За переказами, такі сигнальні вежі стояли поблизу сіл Крупська та Дроговижа. При наближенні татар вартові підпалювали бочки із смо­лою, і чорний дим стовпом піднімався в небо. Це був сигнал тривоги.

сусідня будівля, скоріше за все це була офісина...


в середину палацу пробитусь можна було тільки через свіжі обвали, но ми туди не полізли... Зато до офісини, через відсутність однієї зі стін, в цьому питанні препон не було...господарка правого крила будинку...


дуже скоро і цієї стіни не стане...


У податкових реєстрах початку ХVІІ століття згадується про те, що на території с. Черниця знаходився замок і водяний млин. Русло річки, яку теж названо Черничка, у ті часи було набагато ширше. Про це свідчить рельєф навколишньої місцевості. Частина ставків була сільська, а частина - панська. Пізніше че­рез збільшення потреб у споживанні риби родина Ржевуських, яка була власником маєтку, уздовж русла річки обладнала штучні ставки. Від них і до тепер залишилася назва сінокосів “На ставах”. При панському дворі існував фільварок,на якому була велика ферма з кіньми,утримування яких приносило чималий дохід графу Ржевуському. В селі на 1738 рік нараховувалось 72 двори.

розорення старих груб - це в нас якийсь національний вид спорту...


На 1820 рік при панському дворі працювала ґуральня з олійнею, а також стайня з возівнею. Згадки про існування млина в цей час немає. З переказів старожилів  дійшла інформація, що на початок ХІХ століття була велика весняна повінь яка знесла дамбу разом з водяним млином,на відновлення якого в мельника коштів не було. З цього часу і перестав працювати водяний млин. У 1886 році в селі переобладнали жидівську корчму під громадський шпихлір (комору). Шпихлір був спалений під час Першої світової війни.

і тут дах в дуже жалюгідному стані...
Черницький замок був збудований ще в кін. XVII ст. Власники його часто змінювалися. Декілька разів був пограбованим та спаленим. З часом він втратив свою функцію оборонного замку, та став маєтком для проживання власників села. Останній його влас­ник, В.Стефанус (викупив маєток у Вінцента Подлевського як картярський борг), багато уваги приділяв сільському господар­ству та промисловому виробництву, що приносило йому великі дохо­ди.

Дізнавшись про успішне процвітання Черницького маєтку, уряд викупив у В. Стефануса двір з прилеглими будинками, парком і полем - 120 га, і заснував у ньому агрономічний інститут, в якому працювали в основному інженери, агрономи, викладачі українського походження. Викладалися предмети спочатку польською мовою, а пізніше - украї­нською.На території маєтку підтримувалася ідеальна частота і поря­док. У саду росли дерева тільки відбірних сортів, пішохідні доріжки були акуратно підсипані, з бордюрами по боках. Парк і маєток прикра­шали статуетки і декоративні арки.Чистоту і порядок на території маєтку утримували працівники і студенти інституту. Цей заклад вважався зразковим у регіоні. Проіснував він до 1936 року, коли його перевезли до  Івано - Франківська. На його базі після цього організували сільськогосподарський технікум,який мав своє підсобне господарство і 120 га. землі. Навчання в Черницькому технікумі тривало і за радянських часів аж до 1964 року. В цьому році технікум розформували і на його базі відкрили од­норічну сільськогосподарську школу, яка проіснувала до 1979 року. Її перевели у село Красів.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


З 1979 року розпочався різкий занепад цього прекрасного куточках і гордості с. Черниця. Лісопарк і сад стали заростати чагарниками і бур’янами, будівлі і споруди інтенсивно руйнувалися. Часта зміна тим­часових власників і їхня байдужість ще більше прискорювали руйна­цію. Учбовий корпус і будівлі, які потребували капітального ремонту руйнувались, “хазяї” знімали паркет.. За десять років такого безгосподарного існування маєток перетворився у купу руїн. Станом на 2014 рік територію орендує Львівська національна академія мистецтв. Однак орендар тут з’являється вряди-годи, зовсім не турбується про територію, а місцеві жителі не можуть втрутитися в ситуацію..

А колись тут було так... (з архиву Хлоп'ячої Ярослави Володимирівни)
2015
Надія на відродження з’явилася тоді, коли у 1991 році. Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва вирішив узяти його під свою опіку і перетворити на виробничо - навчальну базу. Задум сподобався мешканцям села, одноголосно його підтримано на сході села. Але через неправильний підбір відпові­дальних за цю базу, а пізніше через нестачу коштів на рестав­раційні роботи,процес занепаду став ще більш відчутний. У кін. 90-х рр. територія стала такою жалюгідною, що відновити її практично неможливо.

фото Віталіz Ільницькjuj з відвідин у 2017 році...
У 2017 році до нас тут побував Віталій Ільницький (aka neo7777vitaha), оповідь якого про Черницю ми привели вище і додаємо фото того періоду. На час нашого відвідування в правому крилі мешкала літня жинка, яка розповіла нам шо десь за місяць з громом і тріскотом повалився дах в лівій частині палацу. Руйнація почала свій останній наступ на будівлю. Скільки протримається інша частина — не відомо, бо обстеження ніким не проводилось, а разграбування останків палацу продовжується...


Джерела:
https://ua-travels.livejournal.com/2955146.html
http://yaroslavavolodymyrivna.blogspot.com/2015/11/i-iii.html
https://castles.com.ua/czernica.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: abandoned, Львівщина, маєток, палац, погляд з землі, погляд з небес, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments