m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Кугаїв. Церква Богоявлення Господнього. 1693. Дзвіниця XVIIІ століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...В селі Кугаїв, що знаходиться за декілька десятків кілометрів від Львова є церква Богоявлення Господнього, крихітка - якщо можна собі дозволити так назвати безцінну пам'ятку кінця XVII століття. Разом із дзвіницею вона творить довершений архітектурний ансамбль. Дивом не торкнулися її переробки, і вона практично зберігла свій первісний вигляд.дослідження опор...
Мініатюрна церква з такою ж дзвіничкою стоять на невеликому пагорбі при дорозі. Їх не одразу й помітиш за деревами, якими заросло подвір’я. Церковця така маленька – здається, рукою дотягнешся до хреста, тому зворушливо виглядають її ступінчасті верхи з заломами, ніби показуючи: «У мене все як у дорослих!» Та храм Богоявлення Господнього таки «дорослий» – на одвірку вирізьблено дату «ROKU P. 1693». Триярусна дзвіниця трохи молодша, її датують XVIII ст. На сонці церква привітно виблискує кольоровими скельцями вікон. Після того, як у селі поставили новий мурований храм, у ній правиться лише на храмові празники.самий хворий кут...


мінімальний водовідвід від хворого...


ще про опори...
Той, кому пощастить потрапити всередину, не буде розчарований – іконостас роботи народних майстрів пасує до затишного характеру церковці. На внутрішній стіні понад входом два написи. Верхній свідчить, що громада Кугаєва поновила свою церкву власним коштом 1874 року, коли за ксьондза був Горінович, а за «провізорів» були Михайло Батіх і Василь Батіх. Нижній напис, виконаний таким самісіньким шрифтом, стосується вже двадцятого століття: «Ця церква Богоявленська відреставрована 1985 р., розмальована коштом громади Кугаєва 1989 р.».

першим що кидається в очи - стан лівого зрубу...
але в інших місця таж біда, хоча і менш виражена


Один з найактивніших учасників ініціативної групи "Врятувати церкву в Кугаєві" Богдан Зятик, викладач кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв, дослідив іконостас кугаївської церкви і описав його у статті Б. Зятик. Іконостас храму Богоявлення Господнього в селі Кугаїв на Львівщині. Проблема збереження та дослідження // Народознавчі зошити. Часопис Інституту народознавства НАН України. 2014, №6(120). С. 1514-1520, а також у багато проілюстрованій кольоровими фотографіями (автор фото - Богдан Ворон) статті в мистецькому альманасі "Артес".Вже 2007 року, стан гонту, який востаннє міняли 1989-го, був кепським. Через два роки, 2009-го, були помітні зміни на гірше. Чи варто казати, що коли процес руйнації покрівлі вже почався, то він наростає з дедалі більшою швидкістю і з дедалі гіршими наслідками для загального стану споруди, зрубів, інтер'єру. Коли дах протікає, споруда замокає і швидко нищиться. Дерев'яна церква в Кугаєві вже давно не використовується, громада має нову, муровану. Відтак у збереженні пам'ятки зацікавлені лише окремі свідомі селяни. Держава теж не поспішала з реставрацією, тож задля порятунку Кугаївської церкви довелося самоорганізовуватися і ставати волонтерами звичайним людям, небайдужим до старовини.

Навесні 2011 року Львівська організація Товариства охорони пам'яток історії і культури встановила у церкві охоронну протизламну та протипожежну сигналізацію. Восени 2013 року утворилася ініціативна група "Врятувати церкву в Кугаєві", в якій об'єдналися і голова Товариства Андрій Салюк із колегами, і декілька ентузіастів, дотичних або й зовсім недотичних до пам'яткової справи і до дерев'яної архітектури. Щоб захистити церкву від протікання дощової і талої води, ініціативна група накрила церкву паропроникною плівкою з надією, що за зиму 2013-14 року вдасться зібрати гроші і на весну розпочати накривати церкву новим ґонтом. Які події почалися тієї зими, пояснювати не треба.До 2017 року плівка на даху церкви порвалася, зітліла... але врятувала дах церкви від цілковитої деградації.
Влітку 2017 року ініціативна група з новими силами взялася за справу. Першим завданням стало накрити церкву перед зимою новою паропроникною плівкою, що й було виконано за рахунок коштів громадської збірки. Зараз, триває подальший збір коштів на закупівлю гонту і дубових колод для заміни зогнилих підвалин.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


На сьогодні стан церкви аварійний. Лівий передній зруб сильно прогнив і тягне цей кут до землі, хоча він і стягнут дошками на болти — це вже мало допомагає, крін дуже великий. Інші зруби теж зазнали тління і потребують термінової уваги. Можливо невдовзі до церкви буде неможливо попасти, так як можливо є вірогідність, що вона почне руйнуватись в середину... Коли почався двіж "Врятувати церкву в Кугаєві" — була надія, що ми зможемо врятувати цю перлину разом, але... але... але... На час нашого відвідування Микола Гайда (Президент УНК ІКОМОС) робив ревізію та обміри під майбутню реставрацію, але що там далі, після розробки документації буде — нікому не відомо...Трошкі архівних кадрів з сайтів pslava.info, decerkva.org.ua, wikipedia.org та derev.org.ua

1913. Одвірки, з "Українське мистецтво. І. Деревляне будівництво і різьба на дереві" В.Щербаківський.


1930 (?) малюнок Антіна Вариводи (Краків),


1939. Ryszard Brykowski, "Drewniana architektura cerkiewna na koronnych ziemiach Rzeczpospolitej", Warszawa, 1995


1985. Пам'ятники містобудування і архітектури.
2006. фото Віктор Громик.
https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2021/JULE/KUGAIV/old/decerkva/2006_kuhaiv__ViktorHromyk.jpg

2007. фото Олени Крушинської
2009.фото Олени Крушинської


2011. Фото Богдана Зятика.
2011. Kateryna Baiduzha aka_SvartKat


2018. Фото Богдана Зятика.Джерела:
http://www.derev.org.ua/lvivska/kuhajiv.htm
http://nz.ethnology.lviv.ua/archiv/2014-6/41.pdf
https://artes-almanac.com/ikonostas_iz_kuhaeva/
http://decerkva.org.ua/kuhaiv.html
https://www.pslava.info/KugajivS_CerkBogojavlinnja,241666.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_Богоявлення_Господнього_(Кугаїв)Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, панорама, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment