m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Гвардійське (Фельштин). Римо-католицька церква св. Адальберта (Войтеха). 1753 - 1791.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Гварді́йське (до 1946 року — Фельштин; пол. Felsztyn; Fulsztyn) — село в Україні, центр Гвардійської сільської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області. Засноване Миколаєм Гербуртом як містечко Фельштин (Фельдштин) у 1584 році.

Засновник містечка — галицький підкоморій Миколай Гербурт — мав чеське походження та прибув на Поділля з польсько-німецької Сілезії. Родове гніздо Гербуртів у Моравії мало назву «Фельштин» (тепер це громада Богушов), і ностальгія за рідними землями підказала йому таку назву для нового населеного пункту. Краєзнавець Ігор Лазарик в книзі «Добромильський край» посилається на польського хроніста, який описував хронологічно перший Фельштин: «По сьогоднішній день на шльонську Австрійськім над рікою Ossa існує місцевість Fuelistain, колись називана Fulistein, Fulstyn, де в році 1251 оселився Herbord, спочатку як ленник біскупський, а пізніше, тобто в році 1253, як окремий господар».Гвардійське отримало свою теперішню назву в другій половині 40-х років XX століття на честь Першої гвардійської загальновійськової та Третьої гвардійської танкової армій. Після розпаду СРСР сільська громада зверталася до влади з проханням повернути селу історичну назву, однак безрезультатно. Крім Фельштина на Поділлі, Гербурти заснували іще одне поселення з ідентичною назвою в Україні, але і його перейменували за радянських часів. Тепер це село Скелівка Старосамбірського району на Львівщині.Місто закладене на місці колишнього поселення Доброщани, яке перед тим було знищене татарами. Дозвіл на будівництво поселення та дерев'яного замку, як і Магдебурзьке право, були надані Стефаном Баторієм в Любліні. Замок був приблизно такий, як на той час в Сатанові, Городку, Гусятині, Ярмолинцях, Зінькові, Чорному Острові.
Залишки замкових валів досі можна побачити — вони оточують шкільний спортивний майданчик.колись тут на хорах був великий орган...
Фельштин кілька разів був зруйнований татарами, а в 1615 році тут розмістився табір хана, і звідси в різних напрямах татари атакували довколишні села. Після Гербуртів частини їх спадщини (Купин, Кремінна, Лісоводи) перейшла до Стадницьких, а Фельштин з околичними селами дістався дружині Яна Гербурта. У 1680 році село дісталося османській Туреччині, на його полях проходив кордон.
17 лютого 1729 року Фельштин разом із 12 околичними селами Стшеменським був проданий Бернардові Граб'янці. Родина Граб'янок опікувалася Фельштином. В містечку великого значення набули об'єднання, котрі називалися ремісничими цехами. У 1900 році в селі не було ніяких промислових підприємств, і багато чоловіків та жінок наймалися на сезонні роботи на цукрові заводи Деражні.

в храмі є міні експозиція, яка розповідає про історію храму та його відновлення...
Містечко Фельштин стало центром Фельштинського району, який існував до 3 лютого 1931 року. Згідно з постановою ВУЦВК від 3 лютого 1931 року було проведемо укрупнення районів на території нинішньої Хмельницької області і Фельштинський район увійшов до складу Городоцького. Постановою ВУЦВК СРСР від 22 вересня 1937 року утворено Кам'янець-Подільську область, у складі якої у жовтні 1939 року відновився Фельштинський район.Ну а зараз про храм...
Як було сказано раніше, Фельштин на Поділлі заснував у XVI столітті Міколай Гербурт. Він же й фундував тут храм св. Войцеха (1594, ймовірно, дерев'яний). І містечко, і храм в 1615 році сплюндрували татари.Така собі пані Мар'яна Граб'янчина з Калиновських у 1753 році почала зводити в поселенні парафіяльну школу (ліквідована царатом в 1864 р.), лікарню і мурований костел, який й освятив єпископ Адам Красінський 26 липня 1791 року. Храм отримав титул Божого Провидіння. До 1917 року до Фельштинської парафії входило 30 сіл, в яких проживало 8500 католиків. Храм потребував реконструкції, яку й провів у 1905 році парох Антоній Грущинський. В 1933 році храм був закритий і відданий під майстерню МТС. В 1936 році приміщення переобладнано під кінотеатр і районний будинок культури.Під час німецької окупації храм знову діяв, щоправда, німці головну та бічні нави використовували під зерносховища, а віруючим надали лише приміщення закристії. В 1950 році храм знову закрили. Приміщення віддали відділу райсоцкультури. З 1978 року парафія почала незаконно діяти без реєстрації (все одно її б ніхто не дав). Під каплицю одна з віруючих віддала свій будинок. Після повернення храму на початку 1990-х парафіяни та отець Віктор Ткач розпочали масштабний ремонт. 25 червня 1994 року храм було заново освячено кам'янецьким єпископом Яном Ольшанським - до 400-ліття Фельштинської парафії. Храм отримав титул св. Адальберта (Войтеха).

Малюнок Наполеона Орди


Фото Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського з експедиції Харківського музею українського мистецтва. 1920-і рр. (?)


Радянські часи. Фото фігур з храму...
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Гвардійське_(Хмельницький_район)
https://www.facebook.com/page/223370025010873/search/?q=Фельштин
https://castles.com.ua/gvard.html
https://www.pslava.info/GvardijskeS_KostelSvVojcexa_Felshtyn1,331327.html
https://risu.ua/felshtin-gvardiyskiy-ta-svitova-spadshchina_n81689


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, костел, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment