m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ізки. Церква святого Миколи Чудотворця. Початок XVIII століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Церква Святого Миколи Чудотворця — дерев'яна церква, яка знаходиться у селі Ізки, Міжгірського району, Закарпатської області. Церква являє собою класичний взірець «верховинського бароко» та становить собою найбільший за розмірами храм з так званих пам'ятників межигірської групи, пам'ятка архітектури національного значення (№ 215).У 1751 році в Ізках були три дерев'яні церкви, а Миколаївська у цей період ремонтувалась, отже, була збудована принаймні на початку XVIII століття або й давніше. 1798 рік є роком перебудови церкви. Результати натурних досліджень дозволяють припустити, що церква збудована у XVII столітті, від цього періоду збереглися основні зруби стін, нижні вінці зрубів і верхів і інші сліди перебудов. При перебудові церква набула сучасного вигляду.

У храмі зберігається чудова ікона Богородиці, названа видатним мистецтвознавцем Григорієм Логвином «Закарпатською мадонною». На жаль, весь старий живопис храму нещадно замальовано заблукалими «художниками». Збережено зразки народного різьбарства — іконостас XVIII століття, свічники, дерев'яну люстру. Різні написи донесли до нас імена людей, причетних до облаштування церкви: ікони празникового ряду «помалював священик ієрей Максим Марусинич», ікону Тайної Вечері «справив ієрей Григорій Лучинець… 25 вересня 1730 року», ікону Богоматері купив «Петро Келечинський… за своє відпущення гріхів», ікону св. Миколи «справив» священик ієрей Петро Криванич з родиною.

з фотографуванням всередині не свезло... Був вечір, в церкві відключено електропостачання і було темно, від слову - зовсім...
можливо ситуацію би спас штатив, але кінець дня давив на мозок. Фактично все відзняте пішло в брак - а це те що хочь трошки вдалось витягнути...

В радянські часи церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 215). В 2018 році церква визнана об’єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (№ 070029).
Храм Миколи в Ізках найбільший за розмірами з-поміж усіх пам'ятників межигірської групи. У нього напрочуд вдало знайдені пропорції об'єму і особливо ритм арок галереї-ґанку з шістьма різьбленими стовпчиками і низенькою аркадою на другому ярусі бабинця. Завдяки тому, що верхні арки менше півкола, вони здаються ніби затиснуті опасанням і карнизом покрівлі храму. Обрізи кронштейнів, що підтримують опасання і покрівлю ґанку, а також кінці колод арки-вирізу з'єднують бабинець з навою, зроблені рукою талановитого майстра.Інтер'єр нової. Яка на той час ще була в процесі доробки...
Первісно церкву було збудовано із смерекових брусів у бойківському стилі з трьома верхами. На це вказують певні елементи всередині споруди. Сьогодні церква є класичним взірцем «верховинського бароко». З досконалим смаком і відчуттям пропорцій скомпоновано об'єми нави, вівтаря і високої вежі зі струнким, чітко розробленим на яруси завершенням. Опасання спирається на цікаво профільовані випуски брусів, гарна аркада ґанку зараз схована за дощаними стінами.Кутові з'єднання смерекових брусів зроблені врубками в простий замок з двостороннім вирізом і прямим потайним шипом. Покрита гонтом. До центрального прямокутного зрубу із заходу і сходу прилягають більш вузькі прямокутні зруби. До західної стіни бабинця прибудована ажурна двох'ярусна галерея. Аркада верхнього ярусу галереї обходить бабинець з трьох сторін. Коробовий звід нави і плоске перекриття бабинця накриті високим дахом. Над бабинцем здіймається квадратна каркасна дзвіниця, розділена карнизом на дві частини, у верхній частині з чотирьох сторін розташовані декоративні циферблати. Вежа увінчана багатоярусним бароковим завершенням.Біля церкви стоїть дерев'яна дзвіниця архаїчної форми і рідкісних пропорцій. Це єдина в Закарпатті дзвіниця такого типу — вся спрямована догори, вона ніби підтримує легкий вертикальний злет вежі церкви. Використані окремі елементи древніх оборонних веж, але у декоративному трактуванні.Споруда — каркасна, широка основа переходить вище опасання у високий стрункий об'єм. Голосницями служать вікна з віконницями, а також низенька аркада.

1920-ті. З книги Флоріана Заплетала "Дерев'яні церкви Закарпаття"


1930-ті. castles.com.ua


1967. Історія українського мистецтва.


1968


Богоматір. Деталь ікони.


Архангел Михаїл.


Богоматір. Ікона


1970. Гоберман Д. Н. Пам'ятники дерев'яного зодчества Закарпаття.


1973.
Богородиця з немовлям. Ікона 17 ст. Фрагмент


Страшний суд. Ікона 17 ст. фрагмент


Її нижній ярус завершений дуже широким опасанням з покрівлею м'яких контурів, яка плавно переходить у вертикальний обсяг другого ярусу, де по верху проходить пояс невеликих бійниць-арок. Третій невисокий ярус дзвіниці увінчаний пірамідальним верхом з одним заломом, як в бойківських храмах. Масив цієї споруди простий, членування ясні, а маленькі бійниці-арочки в завершенні другого ярусу контрастно відтіняють його великі форми, завдяки чому вона набуває монументальне вираження.

1976.


1985. Пам'ятники містобудування і архітектури


1987. Titus D. Hewryk Masterpieces in wood: houses of worship in Ukraine.


2000. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.
фото 1993.фото 1995
Про дзвіницю, як і про церкву, дбають як уміють, поступово збільшуючи кількість бляхи на ній. Вежа церкви також вкрита металом. Однак у літку 2005 року зусиллями громади дахи отримали нове ґонтове покриття.

2009. Фото від Олени Крушинської з derev.org.ua
фото від Andriy_Senko
2012


2016


Фото від Юрій Крилівець
2016


2019


2020
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святого_Миколи_Чудотворця_(Ізки)
https://www.pslava.info/IzkyS_CerkSvMykoly,116863.html
http://decerkva.org.ua/zak/izky.html
http://www.derev.org.ua/zakarp/izky.htm
https://castles.com.ua/izky.html
https://www.facebook.com/krilivec


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, інтерьєр
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments