m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Задільське. Церква Святого Василя Великого. Початок XX століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

>

Михайло Сирохман пише:
У селі Задiльське в 1733 році була дерев'яна церква Св. Миколи з одним дзвоном, яку збудував тодішній священик Федір Задільський. Стара церква, що востаннє згадується 1870 року, згоріла, зайнявшись від свічки.

Сучасна церква Св. Василя Великого подібна загальними рисами до інших дерев'яних церков верхів'я Латориці, але, на відміну від них, має два зруби, а не три. Це наймолодша церква цього стилю. Збудував її на самому початку ХХ сторіччя відомий тогочасний майстер Ілько Німець (Побудована майстрами, які працювали в селах Тишів і Ялового –за ПМАт.2, с.181).

Споруда з ялинових брусів розташована на стрімкому схилі над селом біля нового цвинтаря. Довкола відкривається чудова панорама Карпат. На жаль, дахи та опасання церкви і дзвіниці оббито залізом ще в середині 1920-х років. Зруби вкрито ґонтом і пофарбовано. Дерев'яна, двозрубна, прямокутна в плані, з більш вузьким шестигранним вівтарем. Замки виконані «в ластівчин хвіст». Всі обсяги церкви перекриті загальної високим двосхилим залізним дахом.

Стіни обох ярусів обшиті гонтом. Над бабинцем височить вежа, прямокутна в плані, завершується сферичним верхом і головком на глухому ліхтарі. Піддасися, яка оперізує церкву, покрито залізом і спирається на кронштейни (випуски зрубу). На західному фасаді воно переходить в високий ганок. В інтер'єрі неф і бабинець пам'ятника вирішені одним об'ємом і перекриті коробовим склепінням. Вони розділені умовно вертикальним різьбленим брусом, що закінчується трохи нижче вікон.Дзвіниця дерев'яна, квадратна в плані, двоярусна, з заломами, на високому кам'яному фундаменті. Піддащя над першим ярусом спирається на кронштейни (випуски зрубу). Нижній ярус зрубу покритий гонтом. Верхній ярус дзвіниці каркасний, покритий вертикальної шалівкою. Прорізи прямокутні. Завершується чотирьохскатними шатром, покритим залізом.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Розповідають, що у 1884–1885 роках у дзвіниці встановили три дзвони, а це непрямо вказує на час спорудження дзвіниці. Під час Першої світової війни селом рознеслася чутка, що дзвони реквізують. Люди зняли їх і заховали, а після війни знайшли лише два дзвони. У 1923 році третій дзвін подарував чоловік з Нижніх Воріт, що повернувся із заробітків в Америці.

1985. Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР.


1992. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття. 2000.

Джерела:
http://www.derev.org.ua/zakarp/zadilske.htm
https://www.pslava.info/ZadilskeS_CerkSvVasylja,116357.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments