m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бене. Реформаторська церква. Погляд з небес.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...В чотирьох кілометрах на схід від Мужієва виноградівською трасою лежить село Бене (перша згадка від 1269 року, коли поселення отримали від короля Бели IV Петро, син Івана та Іван. син Мартина). Ще одна назва, маловідома краєзнавцям: адже в радянські роки це село називалося Добросілля. Походження топоніма Бене пов'язують або з латинським словом bene, "добре", або з чоловічим іменем Бенедек (Бенедикт).У 1333 роц Бене включили до списку папської десятини. Поселення лежало над Боржавою на торговому шляху поблизу мосту - отже, було у стратегічно важливій точці. Боржавою пливли з Солотвина в Угорщину човни з сіллю та деревиною, на берегах річки мололи муку водяні млини. В Бене були, ймовірно, навіть якісь укріплення. але їх зруйнувала татарська навала 1241 року.

Відновлений, свіжовибілений чепурний реформаторський храм (кінець XIV ст.) стоїть вже на виїзді з села, біля розвилки на Квасове. Святиня в Бене вже існувала у 1333 році, кажуть документи, а те, що ми бачимо зараз - наступник первісної церкви. Витончене завершення вежі надало храму легкості, якої, можливо, ще не було за часів панування романського стилю, коли його почали зводити, але такої природної для готики, що панувала в Європі на зламі XIV та XV століть.Колись саме навколо храму був центр Бене - історики припускають, що поселення лежало на обох берегах Боржави. Часті повені та інші негаразди змусили людей покинути лівий берег і перебратися дещо західніше. Так храм опинився на самій околиці села. За Середньовіччя та Нового часу Бене складалося з двох частин. На одній проживали закріпачені селяни, що належали власникам Квасово, на другій - дрібна і вільна шляхта. Серед власників Бене - роди Імрегі, Чекей, Матучсінай та Драгфі.Та повернімося до реформаторської (зараз) церкви. За свою більш як 600-літню історію ця невелика однонавна базиліка пережила багато. В 1567 році Бене спустошили татари, погнали з села чимало людей у ясир. Жителів тоді майже не лишилося, 47 будинків було повністю зруйновано. Вціліло лише п'ять господ. В 1593 році село перейшло з католицизму в протестантську віру. Страшна пожежа спустошила храм у 1657 році: розсипалися хрестові готичні склепіння, згорів шпиль на башті. Костел дбайливо відбудували за модою того часу – і до романського стилю та готики додалися елементи бароко.Дивує надзвичайно мала кількість вікон у споруди: лише на південному фасаді храму помітно три стрільчасті віконниці. Кам'яні переплети вікон були демонтовані під час реставрації церкви у 1906 році. А вікна башти до того малі, що більше нагадують бійниці. Правда, дуже гарні готичні бійниці у формі чотирьохлистника. Готичними. стрілчастими є і два портали, західний та південний. Хто знає, можливо, храм був свого часу оборонним? Ймовірно, його стіни колись вкривали середньовічні фрески, в реформаторські часи забілені. Дослідники, які вивчали храм у ХІХ столітті, залишили описи, згідно яким на стінах було зображення Діви Марії з Ісусом на колінах.Внутрішня ширина апсиди - лише шість метрів. Вона закінчується трьома гранями восьмерика. Нава має розмір 8,05х16.3 м. Триярусна дзвіниця укріплена контрфорсами. Ризницю, яка колись знаходилася біля північної стіни апсиди, зруйнували при переході храму з католицтва у реформаторство. До західної стіни примикає невелике приміщення, над яким височить вежа. Вона досить висока, триярусна і майже вдвічі перевищує загальну висоту костелу. В очі кидається масивність стін і відсутність будь-якого їх членування. Кожен ярус вежі з західної сторони прорізаний вікном, у верхньому ярусі такі вікна є з кожного боку. Вони невеликі, вузькі щілини їх ще більше підкреслюють масивність стін вежі.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Реформатський храм сильно постраждав під час повеней 2001-2004 років після чого був реставрований силами та коштами угорського Фонду ім. Ласло Телекі. Саме тоді на заміну досить скромному куполу прийшов елегантний шпиль з галереєю.

1971. Поп І.І., Поп Д.І. У горах і долинах Закарпаття


Можливо 1985. Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР.


Початок ХХІ століття. Так реставрували костел. Угорська листівка


Попередню статтю про церкву дивимось тут ===>>>


Джерела:
https://castles.com.ua/bene0.html
https://www.pslava.info/BeneS_Kost,115629.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, панорама, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments