m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ужгород. Горянська ротонда. Експедиція 2020 року.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Ротондовою церквою, датування якої викликає суперечки, є Миколаївська церква в Горянах під Ужгородом. Маленька церква воістину є однією з найбільш таємничих і найдавніших християнських святинь Закарпаття, найціннішим зразком храмової архітектури в Україні. Оточена таємницями, оспівана в легендах, сьогодні Горянська ротонда викликає чимало запитань щодо її походження та часу заснування. І хоча нині більшість дослідників датує храм кінцем Х - початком ХІ століття, до сих пір точно невідомо, коли, хто і з якою метою побудував цю унікальну святиню.

Старовинну святиню відкрили для світу відносно недавно і майже випадково. У 1879 році в невеликому селі Горяни в напівзабутої церкви святої Анни проводили ремонтні роботи. Раптом один з майстрів помітив, як з-під старої штукатурки почали вимальовуватися кольорові фрески. В ті часи Закарпаття входило до складу Австро-Угорської монархії, тому, коли про знахідку стало відомо, сюди спішно прибули фахівці з Будапешта. Дослідники були шоковані, оглядаючи старовинні настінні розписи. Адже тільки попередній аналіз Горянських фресок показав, що вони були намальовані в XIV- XV століттях. Через деякий час була створена комісія з охорони пам'яток історії та культури і 27 грудня 1879 роки зроблено офіційну заяву про відкриття. Науковці почали ретельне вивчення ротонди, тут побували численні наукові експедиції.

Дивовижні фрески і сьогодні вражають відвідувачів високою майстерністю виконання та разом з тим простотою і життєвістю персонажів. Гармонійний колорит настінних розписів, граціозні сюжети і витончені силуети образів наповнені глибокою духовністю і навіюють приємне відчуття прекрасного. Сьогодні вчені дотримуються думки, що фрески в Горянах репрезентують епоху раннього Ренесансу і виконані в XIV столітті неперевершеними італійськими майстрами школи Джотто. Дослідники розпізнали технологію виконання - це складна методика, яка сьогодні вже не застосовується: мокра "свіжа" поверхня при розписі всмоктувала в себе 10-сантиметровий шар фарби. На стінах храму зображені сцени з Нового Завіту, які йдуть двома смугами, не руйнуючи при цьому враження цілісності інтер'єру. Головні сюжети: «Благовіщення», «Втеча в Єгипет», «Пристрасті», «Дари волхвів», «Різдво Христове», «Воскресіння». Цікаво, що в центрі цих сцен завжди виступає жінка - щаслива мати, мати-страдниця, молода наречена.

Легенди кажуть, що все почалося так. У 20-х роках XIV століття угорський король Карл-Роберт із династії Анжу за участь в боротьбі протии заколотників подарував величезну Ужгородську домінію італійського роду графів Другетів. Одна з гілок цієї династії навіть мала садибу в Горянах, при цьому до прізвища було додано слово «Горянські» (Druget de Geren). Володар Ужгорода граф Дьордь Другет був палким поціновувачем італійської живопису, і тому вирішив прикрасити ротонду високохудожніми фресками. Очевидно, майстри прийшли з Італії разом з графом, який повернувся в Ужгород з Неаполя в 1354 році. А може, роботу виконали мандрівні групи талановитих італійських художників, які працювали в цей час в землях сучасної Словаччини.Ще на початку ХХ століття міністерство освіти і культури Угорщини виділило кошти на ремонт церкви і реставрацію фресок. Після проведення робіт вчені отримали можливість побачити матеріал, з якого зведені стіни ротонди. Подібність будови з замковими романськими стінами привела їх до висновку, що святиня відноситься до Х-ХІ століття. З тих пір і до цього дня в науковому світі тривають дискусії з приводу походження Горянського храму, його віку та призначення. Першими дослідниками були угорці.

Однак у 1918 році регіон увійшов до складу Чехословацької республіки, в якій завдяки державній підтримці функціонувала потужна історична школа. Таким чином, дослідження ротонди набирають ще більших розмахів. У 1921 році виходить публікація дослідника М. Новаківського, який помітив візантійський вплив на архітектурний стиль храму. Про участь в створенні Горянської ротонди візантійських майстрів свідчить те, що вона побудована не з традиційного в ті часи для культових споруд дерева, а з цегли.На будівельний матеріал і кладку древнього храму також звернув увагу відомий дослідник церковної архітектури В. Січинський. Він вважав, що ротонда відноситься до Х століття і була споруджена слов'янськими зодчими під впливом візантійської архітектурної школи. За матеріалом будови (квадратна цегла затовшки 4-5 см) він залучав її до кола східних, візантійських пам’яток.

У 1923 році з’явилася монографія Ф. Заплеталя, який переконував, що храм спорудив князь Ф. Коріятович у 1393-1414 роках. Основним аргументом були зображення ротонд на мініатюрах рукопису першої половини XIV століття “Сказанія о святих Борисі і Глібі”. Як вважає дослідник, будівничі прийшли з новгородсько-псковських земель". Позиція Ф. Заплеталя була критикована В. Залозецьким. Науковець вважав, що пам'ятка належить до ранньороманського стилю й визнав за можливе датувати її XI—XII століттям.

Історик І. Крав, пов'язує церква святої Анни з Великої Моравії і відносить до архітектурних споруд ІХ століття. Дослідник європейської культури В. Залозецькій порівнював її стиль з круглими церквами на Балканах, де є чимало романських ротонд ХІ - ХІІ століть. XII століттям датувала споруду Н. Знаменська. Угорська дослідниця В. Герверс-Мольнар схиляється до думки, що горянська ротонда є східного походження, й могла бути збудована у ХІІ - першій половині XIII століття.

Відомий закарпатський історик П. Сова висловлює припущення, згідно з яким таємничу ротонду побудували в ХІІ столітті ченці ордена Святого Павла. Радянський вчений Г. Логвин, який відносить час побудови ротонди до ХІІІ століття, зазначив у своїй роботі, що ймовірно в її будівництві брали участь архітектори з Галичини. Хоча відомо, що з того боку Карпат схожих будівель немає. Дослідник припускає, що фігура невідомого персонажа у великокняжих бармах на фресці XIII ст., зображає князя Лева Даниловича (княжив у 1264-1301 роках). Іоаннісян О. наголошує на тому, що Горянська ротонда є угорською пам’яткою, а Могитич пропонує датувати споруду кінцем X століття.Незважаючи на те, що на території України виявлено ще 22 храми-ротонди (другої половини Х - першої половини XIV століття), 4 з яких збереглися до сьогодні, кажуть що за архітектурними параметрами храм святої Анни не має аналогів в нашій державі. Горянська ротонда в плані шестикутна, але цей шестикутник настільки згладжений, що майже всі дослідники зображали план фундаменту круглим. В товщу стін (2-2,5 метра) врізані шість напівкруглих ніш, склепіння яких з'єднано між собою. На них будівельники поставили шестикутний тамбур, пробитий шістьма готичними вікнами. Тільки в кінці 60-х років ХХ століття угорські дослідники (В. Гервес-Молнар) знайшли близьких «родичів» Горянської церкви. Це дві ротонди в угорських селах Кісомбор і Корчо. Однакові геометричні форми, будівельний матеріал - все це призвело до думки об'єднати ці три храми в один архітектурний ряд і сміливо говорити про дату побудови - ХІ століття.

У своїй об'ємної роботі «Історія Закарпаття» о. Степан Пап висловив сміливу версію, згідно з якою: «... ротонди були першими кам'яними храмами східного обряду на території історичного Закарпаття. Ротонди служили тут гробницями, місцем поховання видатних осіб ». Дослідник вважав, що давним-давно в Горянах існував православний монастир, а в ротонді похований ні хто інший, як легендарний князь Лаборець, убитий угорцями в 896 році. До такого висновку автора привело відкриття схожою ротонди в руїнах Свято-Михайлівського монастиря в словацькому місті Міхаловце (30 км. На захід від Ужгорода). Тут була виявлена ​​цікава знахідка - надгробна плита сина болгарського правителя з кирилівського написом: «Тут лежить князь Пресіан», знаком зірки позначено народження царевича - 996, хрестиком - смерть: в 1060 році.

Трошкі архівного...
Початок ХХ століття...


1967. Історія українського мистецтва.


1971. Поп І.І., Поп Д.І. В горах і долинах Закарпаття


1982. Логвин Г.Н. Україна і Молдавія.


1985. Пам'ятники містобудування і архітектури


2000. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.
Горянська ротонда унікальна тим, що побудована як шестигранник. Кажуть, що храмов такої рідкісної форми у світі одиниці. У зв'язку з цим існує цікаві перекази, ніби храм може очистити від злих духів і демонічних сил, а також надати людині можливість доторкнутися до вічності. Друга частина пам'ятки - прямокутний готичний неф, прибудований до ротонди в ХV столітті. У ХVІІІ столітті тут спорудили велику вежу, а в 1912 році над західним фасадом церкви була надбудована дерев'яна дзвіниця. У той же час були проведені перші реставраційні роботи: укріплений фундамент ротонди, почищені фрески, зашиті тріщини і т.д. Протягом тривалого часу храм належав католицькій громаді, і тільки після 1949 роки перейшов до православних. У 1959 році прямо в дзвіницю вдарила блискавка, після чого храм був закритий через аварійний стан. Пізніше церква стала філією Закарпатського краєзнавчого музею. І тільки в 1991 році ротонду передали Мукачівській греко-католицькій єпархії. З тих пір тут проводять регулярні богослужіння.

2009. Elke Wetzig (Elya)


2017. aero.uzhgoro.ua


2017. ua-reporter.com
Плани різних рівнів ротонди. Українські-храми ротонди Х - першої половини XIV століть. Юрій Диба.

Джерела:
https://prokarpaty.info/stoit-uvidet/item/goryanskaya-rotonda-v-uzhgorode.html
https://www.pslava.info/Uzhgorod_GorjanyS_CerkSvMykoly,115207.html
https://ua.wikimedia.org/wiki/Файл:Горянська_ротонда.JPG
https://ua-reporter.com/news/golaya-goryanskaya-rotonda-svyatoy-anny-v-uzhgorode-foto
https://zakarpattya.net.ua/News/204869-TSohorichna-Molytva-za-Ukrainu-za-uchasti-Zakarpatskoho---narodnoho-khoru-vidbudetsia-bilia-Horianskoi-rotondy
https://www.facebook.com/pamytky/photos/pcb.250370345644174/250370025644206


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, погляд з землі, погляд з небес, розписи, фрески, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments