m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Котельниця (Бистрий). Церква св. Духа. ХІХ (кінець ХVIII) століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Нині Бистрий є частиною Котельниці. Уже в 1691 р. в селі служив Іван Поп. У 1733 р. священиком був Іван Пинзель, який дав початок династії священиків, що служили в селі до кінця XVIII ст. Тоді ж тут стояла стара дерев’яна церква св. духа з двома дзвонами і дерев’яна фара. Філії були в селах Борсучин, Мішкаровиця, Біласовиця і Котельниця. У 1798 р. в селі згадують дерев’яну церкву, збудовану в 1760 р. та філії в Тишові та Медвежому.

Нині існуюча церква – класичний зразок барокових церков верхів’я річки Латориці, з усіма властивими їм конструктивними та художніми ознаками. Головні з цих ознак такі: три зруби, серед яких середній найширший, вкриті спільним двосхилим дахом; п’ятигранний вівтар; у одному стилі вирішені ґанки на головному фасаді і весь фасад; коротка квадратна башта завершена однією банею з глухим ліхтарем; вікна досить великі з арковим завершенням, на західній стіні бабинця та східній стіні вівтаря – по круглому вікну.Деякі дослідники датують церкву 19 ст., але вона, безумовно, старша і, очевидно, послужила взірцем для інших барокових церков у околицях. Споруджено її із смереки на схилі Осовня, навпроти Кичірки, куди, за переказом, під час бурі занесло турню з хрестом зі старої церкви, що стояла на цвинтарі. Довго ця церква була вкрита ґонтом і була найбільш мальовничою в околиці, аж поки в 1989 р. її суцільно не покрили бляхою. У інтер’єрі всі зруби перекриті коробовими склепіннями, а наву від бабинця відділяє широкий арковий прохід.

Попередні ікони малював мукачівський маляр у 1920 р. Востаннє ікони вельми невдало перемальовано в кінці 1970-х років. При переведенні церкви в підпорядкування Московському патріархату зробили невеликий опис майна, який зберігся.

Згідно з цим описом на початку 1950-х років у церкві був дзвін 1860 p., світич великий 1836 р. і малий – 1813 р., вівтар 1896 р., жертовник 1896 р., ікони 1920 р., плащаниця 1905 р., фелон світлий 1824 р., фелон зелений 1890 p., червоний – 1812 p., чорний – 1890 р. Багато дат вказує на кінець XIX ст. Очевидно, тоді відбувся значний ремонт церкви й оновлення інвентаря, що могло спричинити неправильне датування храму.Коло церкви стоїть ладна двоярусна, вкрита бляхою дзвіниця. Нижній ярус – зрубний, із соснових напівколод, верхній – каркасний. Дзвіницю перебудували майстри з Міжгірщини в 1969 р. У дзвіниці – 5 дзвонів, з яких найбільший відлив Ф. Еґрі в 1928 на замовлення Петра Бистрянського та Ілька Поповича. Наступний “Михайло” в 1924 р. відлив Ріхард Герольд у Хомутові, трохи менший має напис “Василь Гріга купив звонь до Бистрого рку 1743”, ще менший замовили в 1937 р. на фірмі “Акорд” у Ужгороді Іван Пензель з дружиною Анною Кгндрат, а найменший має напис: “ANNO DOMINI 1756”. Перед західним фасадом церкви стоїть литий хрест 1908 р. на кам’яному постаменті.

Трошки історичних кадрів...
1980. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.


яка вона була красуня під гонтами...1985. Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР


2008. Фото Івана Марко


2013. Фото EugeneB


2015. Фото Ігор Пунда
https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2020/AUTUMN_2020/062. KOTELNITSA/Old/kotelnytsia_volovetskiy.jpg


Джерела:
https://www.pslava.info/KotelnycjaS_BystryjS_CerkSvVasylja_2000CerkvyUkrajinyZakarpattja,116374.html
http://www.derev.org.ua/zakarp/kotelnytsia.htm
http://decerkva.org.ua/zak/kotelnytsia.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Котельниця


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments