m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Стрілків. Церква св. Миколая. 1650.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Їдучи сільською дорогою у Стрілкові на Стрийщині неможливо не помітити на пагорбі стару дерев’яну церкву Святого Миколая, яка є справжньою знахідкою для любителів атмосферних місць, де збереглася багата бойківська культура і майстерність ґонтових майстрів. Очевидно, що дерев’яні стіни змогли б багато розказати, якби вміли говорити. На жаль, про історію церкви, яка є пам’яткою архітектури національного значення, відомо не так уже й багато.Про походження села Стрілків та його назву існує кілька легенд. За однією з них, колись у густому лісі у цих місцях поселився разом із сім’ями невеликий гурт воїнів, яких називали стрільцями-вартовими. На оточеному непрохідними болотами пагорбі вони побудували фортецю. На території фортеці ріс високий, багатовіковий дуб, на верхів’ї якого розмістили сторожовий пост – з нього вели спостереження за навколишніми територіями. На дубі також був дзвін, який сповіщав мешканців про небезпеку. На цей випадок у пагорбі прокопали великий тунель, у якому під час ворожого нападу могли ховатися люди. До слова і дуб, і тунель збереглися до наших днів. А колишні захисники фотреці, стрілки, і дали назву селу. Це легенда.

Що ж стосується історичних джерел, то перша згадка про село датується 1482 роком. Того року власник навколишніхх маєтностей Юхно Нагваздан продав Стрілків Рафалові із Ярослава, коронному маршалкові і старості Сандомирському. Згодом село неодноразово міняло власників, аж поки у XІX столітті не перейшло до родини баронів Бруніцьких. Їх сімейна капличка досі стоїть на місцевому кладовищі.

Це́рква свято́го Микола́я — дерев'яна культова споруда в селі Стрілків Стрийського району Львівської області. Одна з небагатьох ґонтових церков Львівщини. Розташована в південно-західній частині села на крутому мисоподібному пагорбі.

Відомо, до 1939 року її покровителем був місцевий землевласник Йосиф Барон Бруніцький, а остання довоєнна канонічна візитація храму відбулася ще у 1909 році. Церква - пам'ятка архітектури національного значення. Храм внесено до реєстру пам'яток архітектури національного значення під охоронним номером 520/1.

Церква бойківського типу має три зруби з яких зруб бабинця видовжений після добудови у XIX столітті. Об`єм нави накритий пірамідальним верхом який завершує круглий ліхтар з маківкою. Вівтар має високий чотирисхилий дах, а бабинець трохи нижчий двосхилий.У XIX столітті бабинець було значно видовжено добудовою. Тоді ж з південного боку вівтаря було прибудовано невелику ризницю. Будівлю оточує опасання, яке біля вівтаря переходить у широке піддашшя. Фігура св.Миколая розташована у зашкленому дерев`яному ящику біля бічного входу, що є досить незвичним для наших церков. Після побудови нового мурованого храму стара церква використовується рідко, лише на свята декілька разів на рік.

На північний-захід від церкви стоїть двоярусна стовпова дзвіниця XIX ст.оліття, яка внизу захищена по периметру невеликим дашком (т. зв. Фартухом). Дзвіницю внесено до реєстру пам'яток архітектури національного значення під охоронним номером 520/2.

1985. Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР.


2007. Віктор Громик


2011. Назарій Ланько

Джерела:
http://decerkva.org.ua/strilkiv.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святого_Миколая_(Стрілків)
http://www.kray.org.ua/12706/mandrivky/perlina-boykivskoyi-arhitekturi-gontova-mikolayivska-tserkva-u-strilkovi/
https://www.pslava.info/StrilkivS_CerkSvMykoly,242989.html
https://derevkhramy.livejournal.com/168487.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
InstagramТехнічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments