m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Гетен. Реформатська церква з дерев'яною дзвіницею.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село Гетен входить до складу Попівської сільської ради, знаходиться в 3 км від села Попово та в 21 км від райцентру Берегово. Населення – 760 чоловік, площа - 1,278 км. На протязі нашого відвідування ми не зустріли тут ні однієї людин, яка би розмовляла чи розуміла українську... Можливо нам не пощастило...Назва, за однією з версій, походить від угорського слова, що означає цифру «сім», за іншою, це похідна від назв однієї з давньоугорських етнічних груп. Село вперше згадується в 1270 році в описах власності феодала Лоняї, як пригранична місцевість у володінні родини Ангелус. В 1383 році як власник села згадується Ондраш Гетені.

В XIV столітті місцевий суддя Керечені будує для села церкву, яка була знищена в 1566 році татарами під час набігу. В XVI столітті село сильно постраждало від розливу потічка Міце та річки Тиси. В 1607 році мешканці перейшли в кальвіністську конфесію. В періоди з 1920-1938 років та в 1944-1945 -му село носило назву Гетін, а за радянських часів, з 1945 по 1991 називалось Липове. З 1995 року — Гетен.Гетен знаходиться доволі далеко від Берегова і немісцеві, а тим паче – туристи, відвідують його нечасто. І дарма. Адже саме тут знаходиться одна з небагатьох на Берегівщині дерев’яних сакральних споруд. В 1793 році в селі було збудовано муровану реформатську церкву прямокутну у плані, без вежі та без архітектурного декору. На південній стіні – три вікна, північна стіна без вікон. Як зовні, так і всередині споруди відсутній будь-який архітектурний декор, що відповідає канонам протестантизму. В інтер’єрі багатим бароковим різьбленням вирізняється двоярусний балдахин казальниці.360º панорами. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities

Тоді ж поруч була зведена дерев’яна дзвіниця, яка на фоні простої кам’яної церкви виглядає особливо вишукано, і по праву вважається однією з кращих пам’яток дерев’яної архітектури краю. Реформатська церква із дзвіницею внесені до переліку Пам'яток архітектури місцевого значення. Ансамбль храму і окремо розташованої дерев’яної дзвіниці прикрашає центр села, але домінує в ансамблі чудових пропорцій готична дзвіниця – одна з кращих пам’яток дерев’яної архітектури краю.

скупий та ні чим не примітний інтер'єр, все як потрібно бути в реформаторський церкві...


ну і декілька фотографій з сайту vicarman.blogpost.com та від пані Олени Крушинської, липень 2009 року, з сайту derev.org.ua
Джерела:
http://beregovo.today/NewsOpen/id_news_91094
http://www.derev.org.ua/zakarp/heten.htm
https://uk.wikipedia.org/wiki/Гетен


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment