m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Дуліби. Церква св. Юрия. (1921-1923).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село біля Стрия, на р. Стрий. Має тезок в Жидачівському та Бучацькому районах.
Перша згадка - 1463 р. у судовому позові на Петра із Заплатина. Те, що в давні часи тут жили дуліби, здається зрозумілим і так. Багато про історію села можна дізнатися тут.

Як подає сайт www.stryi.ugcc.org.ua, перші документальні згадки про місцеву парафію датовані 1743 роком. На місці сьогоднішнього дерев`яного храму, на початку XX століття була стара дерев`яна церква (з 1820 року?), біля якої стояла дзвіниця XVII ст. з чотирма дзвонами.

У 1914 році під час фронтових дій першої світової війни церква згоріла, а дзвони забрали спочатку російські, а пізніше німецькі військові. Проте Роман Сулик пише, що "стара дерев'яна церква згоріла 1920 року". Існуючий дерев'яний храм на цегляному підмурку почали будувати в 1920(21) році, на місці спаленого, за старанням місцевого пароха о. Петра Шанковського.Дерев'яний храм св. вмч. Юрія збудований на пожертвування парафіян, вихідців із села, що жили у Канаді та США, а також коштів, виручених з продажу частини церковного поля у с. Грабовець. Майстром будівництва був Василь Іванович Турчиняк (Турпеняк) з-під містечка Делятина на Гуцульщині (за даними церковного архіву). Спорудження церкви він розпочав у 1921 році. Усі різьби майстер робив сам: кіот, горне сідалище, бічні престоли, запрестольне крісло[2], всі двері з обох сторін, бабинець, екстер'єрні хрести, хори, усі картини та ін.

Василь Турчинюк спроектував макет церкви у півлітровій банці. Через неписьменність майстра у споруді є інженерні помилки: немає симетрії, неправильні апсиди, з часом деформувалися дерев'яні стіни, у головному восьмикутному куполі усі кути нерівні. Церква збудована у вигляді хреста та звернена на схід.

Церкву назвали в честь святого великомученика Георгія (Юрія) і поблагословили в 1923 році. Над входом у бабинець є табличка з датою "1921". До другої світової війни покровителем храму була Стрийська міська рада. Церква в користуванні громади УГКЦ. У 1998 році розпочато будівництво нового мурованого храму Преображення Господнього.Церква стоїть віддалено на північний захід від села, біля дороги до села Грабовець, на цвинтарі. П`ятиверха хрещата у плані будівля. Її вівтар гранчастої форми орієнтований на північний схід. Окрім нього до квадратової нави з обидвох сторін прилягають також гранчасті бічні рамена, а по осі - прямокутний бабинець з прибудованим вужчим присінком з надбудовою.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


При повздовжніх стінах вівтаря прибудовані ризниці. Піддашшя, яке оточує церкву і опирається на профільовані випусти вінців зрубів і такі ж приставні кронштейни, над входом до бабинця розриває широкий балкон - проповідниця, вкритий двосхилим дахом. Стіни підопасання з відкритих брусів зрубу (на брусах випалені, очевидно, майстрами-гуцулами, великі хрести), надопасання - шальовані вертикально дошками. У західних стінах бічних рамен є додаткові входи до церкви. Вражає кількість і асиметричне розташування вікон у стінах церкви (їх близько 45!).Середхрестя нави завершує світловий восьмерик з одним заломом, вкритий грушастою банею, увінчаною ліхтарем з маківкою. На гребені двосхилого даху бабинця і багатосхилих дахів бічних рамен і вівтаря посаджені менші світлові восьмерики, також вкриті грушастими баньками, які вінчають маківки. На схід від церкви розташована мурована восьмибічна триярусна дзвіниця, вкрита невеликою банею.

Ну і трошкі архівних фото з castles.com.ua
Дуліби в 1914 році.


2006Джерела:
http://decerkva.org.ua/duliby_str.html
https://castles.com.ua/duliby.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святого_Юра_(Дуліби)


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments