m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Сколе. Церква Св. Параскеви. XVII століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...



Дерев`яна церква - пам'ятка архітектури національного значення, розташовується на південь від центрального Майдану Незалежності, біля перехрестя вулиць. З передання відомо, що храм Св. влкм. Пантелеймона (Св. Параскевії) збудований 1597 року.































Тризрубна триверха церква накрита пірамідальної форми дахами, оточена широким піддашшям. Дах над навою увінчаний низьким ліхтарем з маківкою. У сонячну погоду можна зауважити, що головна вісь церкви чомусь має орієнтацію північ-південь, а не класичну схід-захід.





























Храм діяв як парохіяльний до 1896 року. З цього ж року почала діяти церква Різдва Пресвятої Богородиці. В храмі св. Пантелеймона богослужби відбувались по великих святах. Остаточно храм закрили з 1939 року. У 1944-1945 роках церква була діюча, поки ішов ремонт у церкві Різдва Пресвятої Богородиці.























З 1946 по 1990 рік святиню використовувавали як Історико-краєзнавчий музей. 9 серпня 1993 року було вперше відправлено службу отцем деканом Василем Головацьким та отцем-дияконом Володимиром Борисом.





















21 вересня 1993 року церкву освятив владика Юліан Вороновський. 1995 року розпочався ремонт святині. У березні 1997 року закуплено дзвони. Цього ж року здійснювалось перекриття церкви.





















У храмі є ікона Богородиці з ознаками її коронації, хоч самої корони і документації немає. У східній частині прицерковної території є дзвіниця, яку, згідно напису на одвірку, збудував майстер Сень Шлоковець у 1760 році. Колись вона виконувала роль в’їздних воріт на подвір’я храму.























14 квітня 2009 р. церква загорілася, проте пожежу вчасно ліквідували - вогонь пошкодив 45 м. квадратних внутрішньої стіни. На щастя, не знищено цінні та історичні церковні ікони та Святі тайни.























360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


За висновком експертів, пожежа сталася через порушення правил монтажу електромережі. “Проведеною перевіркою з грудня 2008 року по квітень 2009 року встановлено, що у всіх старовинних церквах Львівщини проводка прокладена до 1939 року і становить загрозу пожежі. Пожежу вдалось ліквідувати завдяки справному гідранту, який був біля церкви. З того що кидається у вічі, це те, що церкву, як і територію навколо неї гарно облаштовано та доглянуто. Хоча нітрід тітану всеж присутній на маківках та крестах...

Архівні світлини від etoretro та www.pslava.info
1914-1918




1930




1937


Вікно церкви в Сколю (Нац. Музей)


1970. Юрченко П.Г. Дерев’яна архітектура України.










Фото з польського Національного цифрового архіву


1987. Titus D. Hewryk Masterpieces in wood: houses of worship in Ukraine.


2009. Після пожежі...






Джерела:
http://decerkva.org.ua/skole.html
https://www.etoretro.ru/city3220.htm#z-z%7CDESC%7C1%7Cimage_date%7Call
https://www.pslava.info/SkoleM_CerkSvParaskevy,242085.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.




ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments