m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Сколе. Римо-католицька церква Семи Скорбот Матері Божої (1891 - 1892) та старий центр.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Спочатку поговоримо та подивимось на римо-католицьку церкву Семи Скорбот Матері Божої.
У 50-х роках XVII століття у Сколему із заснуванням міста було збудовано дерев'яний філіальний храм св. Домініка парафії Різдва Пресвятої Діви Марії у Стрию коштом В. Заславського. 1743 року тут створили парафіяльну експозитуру, а душпастирство ввірили оо.-кармелітам з Дрогобича. У 1888 році святиня згоріла, а 1889 року Сколе вперше згадується як самостійна парафія.

У 1891-1892 роках було споруджено сучасний мурований храм за проектом архітектора А. Камінобродзького зусиллями о. А. Ванатовича за кошти доброчинців. Було збудовано також мурований парафіяльний та дерев'яний господарчий будинки. У 1925 та 1934 храм відновили та оздобили стіни.

У 194?-1993 роках святиня була закрита (була складом, технічним приміщенням). 17 вересня 1994 року повернену церкву освятили, а у другій половині 90-х років відремонтували. Парафію обслуговують дієцезіальні священики.


А зараз поговоримо про саме містечко.
Сколе (укр. Сколе) - місто в Стрийському районі Львівської області України. Адміністративний центр Сколівської міської громади.
Розташований в долині річки Опір в Українських Карпатах. Історичний центр етнографічної області Бойківщини, внесений до списку історичних населених місць України. Щодо походження назви міста Сколе існують три різні версії:
- від слова «скеля», оскільки долина, в якій розташоване місто, оточена скелями. Версія малоймовірна, адже власне скель в районі майже немає.
- від племені сколотів, які нібито заселяли в давнину ці землі. Версія також представляється неправдоподібною, тому що основний життєвий ландшафт скіфської цивілізації - це степи.
- від дієслова «сколоти» - існує легенда, що базується на Лаврентіївському літописі, що тут в 1015 році від руки брата Святополка загинув князь туровський Святослав Володимирович, син Володимира Великого, з дружиною Параскою і дружинниками. Під час нападу Святополк, прозваний в народі «окаянним», вигукував: «Сколите їх усіх!». Ця версія найбільш поширена і має кілька літературних варіантів, які з часом обросли, так званими, народними переказами.

подивимось на стару центральну міську забудову...
Місто вперше згадується в історичних документах в 1397 року. Але люди жили тут набагато раніше, про що свідчать археологічні знахідки. Через Сколе здавна проходив важливий торговий шлях на Закарпатті. Після смерті князя Володимира Святославича в 1015 році його син Святослав Володимирович (князь древлянський), дізнавшись про вбивство своїх братів Бориса і Гліба, вирішив бігти в Угорщину, звідки по легенді відбувалася його дружина. Але воїни зведеного брата-суперника Святополка Окаянного наздогнали його на березі річки Опір поблизу нинішнього міста Сколе.На березі річки Стрий в битві загинули семеро синів Святослава, і селище на тому місці досі називають Семигинів (в пам'ять сімох загиблих). Легенда розповідає про жорстоку битву між Сколе і Гребеновим. Вся долина вздовж Опори була покрита тілами загиблих. Сили Святополка були більшими, і він віддав наказ: «Сколоти їх усіх». З цим епізодом легенда пов'язує назву міста Сколе. Князь Святослав загинув в цій битві, а його дружинники відмовилися перейти на службу до Святополка й осіли в Бескидах, поклавши початок Славському. Дочка (за іншою версією - дружина) Святослава, Парасковія (Парашка) сховалася на вершині гори і, поцілена дружинниками Святополка, загинула (за легендою - кинулася з вершини гори). Зараз гора названа в її честь Парашкою.Поруч з поселенням Сколе в 1660 році власник околиць Олександр Януш Заславський заснував містечко Олександрію. У центрі містечка було споруджено дерев'яний замок. Згодом за містечком залишилася назва Сколе. У XVIII столітті в містечку і присілку Демне була закладена доменна піч і скляний заводик (гута). У XIX столітті власник Сколе граф Євген Кінський збудував в Демне парову лісопилку. У 1864 тут була створена найбільша в Галичині сірникова фабрика. У 1886 великі підприємці Гредель і Шмідт перекупили сколівські ліси. Барон Гредель перебудував лісові промисли, заклав каменоломню, організував механічні майстерні, спорудив гідроелектростанцію.
Після прокладки через Сколе залізничної лінії в 1885 році в місті і околицях стало розвивається рекреаційне господарство. У цей період були відкриті пансіонати, вілли для відпочиваючих, туристичне бюро, кінотеатр, пляжі над річкою Опір, трамплін, хокейне поле, каток, створена перша в Карпатах санна траса. У 1912 місто Сколе стало повітовим центром.

ковані балкони...
C 14 листопада 1939 року в складі Української Радянської Соціалістичної Республіки Союзу Радянських Соціалістичних Республік. У 1940 році Сколе отримав статус міста. Після початку Великої Вітчизняної війни 1 липня 1941 місто було окуповане німецькими військами. 9 серпня 1944 року звільнений від німецьких військ радянськими військами 4-го Українського фронту в ході Львівсько-Сандомирської операції. У січні 1989 року чисельність населення становила 6730 чоловік, в цей час тут діяли деревообробний завод, завод пластмас та історико-краєзнавчий музей.

трошкі архивного від etoretro...

Джерела:
https://ru.wikipedia.org/wiki/Сколе
https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=tmsb&p=lvskskmb&l=u&n=1
https://www.etoretro.ru/city3220.htm#z-z%7CDESC%7C1%7Cimage_date%7Call


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, будинок, костел, погляд з землі, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments