m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Матків. Церква Собору Пресвятої Богородиці (св. Дмитра). 1838.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село Матків розташоване в карпатських Бескидах, на території етнічної Бойківщини, в трьох кілометрах від від міжнародної траси Київ-Чоп. Село мальовничо розкинулося на гірських пасмах в долині річки Стрий, зберігши історично сформований вільний характер забудови, яка вдало вписана в навколишні ландшафти.

Перша письмова згадка про Матків датується 1538 роком, коли польська королева Бона скликала комісію для розмежування королівських та шляхетських сіл. У ті часи село поряд з іншими населеними пунктами належало дідичеві Думці Височанському, пізніше – одному з його синів. Згодом Матків став родинним гніздом шляхетського роду Матковських, витоки якого пов’язують з угорським графом Іваном Волохом.

Точна дата побудови першого храму в Маткові невідома, але згадки про нього під назвою церкви Втечі до Єгипту Пресвятої Богородиці, існують принаймні з XVIII століття. Проте на початку наступного сторіччя ця церква перебувала уже не в найкращому стані і громада вирішила збудувати на її місці новий храм.

Цю дерев’яну церкву-красуню звели у 1838 році майстри Іван Мельникович та Василь Іваникович, про що свідчив тепер закритий напис на одвірку південних дверей до нави. На головному західному порталі зберігся напис польською мовою: «Tey swiatyni fundamenta», на лівому одвірку напис з датою спорудження: «Zalozone dnia 21 czerw.», на правому: «Roku 1838».

Цікаво, що робочою силою на будові храму в основному були жінки – чоловіче населення села у ті роки масово було рекрутовано до війська Австро-угорської імперії. Тож нова церква була ще й своєрідною офірою Богові задля повернення чоловік і синів додому. Новозбудований храм освятили на честь Собору Пресвятої Богородиці. Це церква бойківського типу – тризрубна, триверха, з багатьма заломами над кожним куполом, що придають їй вигляд ялинки або типової китайської пагоди.Квадратні зруби розташовані по осі захід-схід. Нава є дещо ширшою за бабинець і вівтар, до якого з обох боків прилягають невеликі прямокутні ризниці. Основні об’єми завершують восьмибічні верхи: над навою з п’ятьма заломами, а над вівтарем і бабинцем — з чотирма. Верхи увінчані шоломовими банями з маківками і хрестами.

href="https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2020/AUTUMN_2020/060_MATKIV/P92858263b.jpg"></a>Оперізує церкву піддашшя оперте на східчасті виступи вінців зрубів, під яким на західному фасаді влаштований засклений ґанок. Опасання церкви має чітку прямокутну форму і великий винос, під яким ховається низ церкви. Стіни підопасання, надопасання і заломів шальовані вертикально дошками й лиштвами. Первісно храм повністю був вкритий гонтом, нині на його стінах шалівка, а на маківках бляха.Для внутрішнього простору усіх зрубів характерне висотне розкриття. Центральну наву з’єднано з бабинцем високою аркою. Уздовж стін бабинця розташовані хори у вигляді широкої галереї, які виходять у центральний зруб. Інтер’єр вкритий стінописом кінця ХІХ століття. Збереглися також тогочасні іконостас з різьбленими царськими вратами, бічні вівтарі, старі лави й церковне начиння.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


На південний захід від церкви розташована дерев’яна дзвіниця – квадратна в плані, триярусна, з балконом на другому ярусі, зверненим у бік невеликої площі перед південним фасадом церкви. Споруду вкрито наметовим дахом з колосниковою галереєю над ним. Дзвіниця, яка, як теж є пам’яткою архітектури національного значення, майже на століття молодща від церкви: її у 1924 році збудував майстер Михайло Веклич.

Трошкі архівного...
плани


фото Kazimierz_Moklowski 1904


1905. Ганок церкви в Маткові. Tygodnik Ilustrowany № 34


1931. Малюнки А. Вариводи
1934. фото NAC


1938. фото Жолкевич з castles.com.ua.


У першій половині ХХ століття церква Собору Пресвятої Богородиці зазнала кількох перебудов. Так, 1928 року до вівтарного зрубу з обох боків прибудували прямокутні в плані жертовник і дияконник, а первісний триарковий ґанок західної стіни бабинця перетворили на закритий тамбур. У 1939-му під час ремонту змінено інтер’єр: первісно відкриті внутрішні простори трьох частин церкви перекриті купольним склепінням на рівні першого залому. Храм було піднято на бетонний підмурівок, аби зберегти його від проникнення вологи. Тоді ж дахи і верхи церкви та дзвіниці, первісно укриті ґонтом, покрили оцинкованою сталлю.

1985. Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР
1987. Titus D. Hewryk Masterpieces in wood: houses of worship in Ukraine. – New York


1990. Фото М.І.Жарких
1992. Слободян В. Церкви України: Перемиська єпархія.


2000. Пам’ятки архітектури та містобудування України.


У радянські часи комуністична влада закрила церкву (це сталося у 1949 році). Відчинено її було лише через 40 років, у 1989-му. Храм було наново освячено на честь святого Дмитрія, нині він належить місцевій громаді Української греко-католицької церкви.
Тут ідеальне все: місце, форма, пропорції, гори на горизонті, тиша, м'який трав'яний килим з підложкою з хвої, від чого ходити навколо церкви - вже невелике кінетичне щастя, настояне на серпні повітря, повне безлюддя, повна тиша. Там дуже, ДУЖЕ круто, люди. Матків безперечно заслужив собі місце у Списку ЮНЕСКО. Таки шедевр. Безперечний.  Добре, що коли у 2010 році в храм влучила блискавка, спрацювала система пожежогасіння. Втратити таку красу було б страшно шкода.

погляд на останок...

Джерела:
http://www.kray.org.ua/14446/mandrivky/nayvelichnisha-z-boykivskih-tserkov-derev-yaniy-hram-u-matkovi/
https://www.pslava.info/MatkivS_CerkRizdvaBogorodyci,213827.html
https://castles.com.ua/matkiv.html
http://derev.org.ua/lvivska/matkiv1.htm
https://uk.wikipedia.org/wiki//Церква_Собору_Пресвятої_Богородиці_(Матків)
https://a.allegroimg.com/s1024/0c1055/4ed3090643419330a42fba269d5b
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/117164/e5497d3d974d04b67709c72ef572f584/Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, ікони, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments