m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Делятин. Церква Різдва Пр. Богородиці. 1620 (1782).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці, хоч і в кілька разів менша від костелу, але є справжньою перлиною гуцульської школи церковної архітектури. Дерев'яна церква збудована у 1620 році.
Коли їй було 165 років, делятинські майстри перенесли церкву з урочища Луги на теперішнє місце — в урочище Посіч, а поруч збудували дзвіницю.

1894 р. храм був перебудований — розширена і подовжена західна гілка хреста. Гілки хреста перекриті двосхилим дахом з фронтонами і декоративними банями з хрестами. До північного та південного фасадів церкви примикають ризниця і паламарня. До східної гілки хреста прибудоване прямокутне в плані приміщення, до західної ґанок. По всьому периметру стін першого яруса церква має опасання.Первісне ґонтове покриття опасання даху і бань замінено металевим.
У церкві є різьблений дерев'яний іконостас з позолотою по левкасу і два пісти роботи відомого народного майстра В. І. Турчиняка. У вівтарі є запрестольна ікона з позолоченими ризами, яка має художню цінність.

З пам'яток містобудування і архітектури УРСР:
Дерев'яна, хрестова в плані, одноглавая. До квадратному східному обсягом примикають з трьох сторін прибудови, до західного зрубу - критий тамбур...

...Внаслідок перебудови зруб бабинця вдвічі переви-щує розміри центрального обсягу, перекритого грушоподібної главою на високому восьмерике, домінуючому над скатними дахами гілок. Зруби ошалеваешь діагонально. У компонуванні мас виразно виявлено пірамідальний силует. Висотно розкритий внутрішній простір широко. На стінах - олійний живопис XX ст. ...

Дзвіниця являє собою двоярусну квадратну в плані споруду з опасанням по всьому периметру стін першого ярусу з арочними віконними отворами другого ярусу. Перекрита дзвіниця чотирьохсхилим дахом і завершена декоративною банею. Церква і дзвіниця є пам'ятками архітектури (охоронні № 236/1 та 236/2 відповідно).

Трошкі архівного...
Вигляд церкви у 1920-х - 1930-х роках. Фото з www.lvivcentr.org


1985


2014, фото Ігор Пунда.


2014, фото Андрій Витвицький.


план церкви


план церкви до перебудови в 1912 роціДжерела:
https://www.wikiwand.com/uk/Делятин
https://www.pslava.info/DeljatynSmt_CerkRizdvaBogorodyci_1985PamjatnykyGradostroytelstva,199015.html
http://decerkva.org.ua/fra/deliatyn.html
https://www.etoretro.ru/pic58274.search.htm


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment