m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Делятин. Римо-католицька церква св. Франциска. 1857 - 1865.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Вперше Делятин, селище міського типу в Надвірнянському районі Івано-Франківської області України, згадується у документі від 09.03.1400 року (за wiki 1578 рік). Тут видобували сіль, займались ремеслами, а значно пізніше виник один з найрозкішніших східноєвропейських курортів. З 1940 року Делятин є селищем міського типу (у 1940-1941рр. навіть був центром району). Проживає тут близько 8400 осіб.Сучасний мурований храм у Делятині спорудили у 1857-1865 роках на пам'ять про візит у Делятин цісаря Франца-Йосипа, що відбувся 1851 року. Франц Йосиф приїжджав до Делятина незадовго перед світовою війною. Попри інші заняття, цісар встиг взяти участь у закладенні храму для працівників копалень, сиплячи золоті дукати на кожен кут і тримаючи чотири саджанці, привезені з Відня. З чотирьох тепер залишилося лише одне дерево — величезна кедрова сосна, яка росте біля новішого храму, збудованого на місці цісарського вже за Польщі.

31.07.1857 року уряд заснував у Делятині, який належав до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Надвірній, капеланію під патронатом Релігійного Фонду. 24 грудня 1865 року о. А. Яблонський освятив новозбудовану церкву.360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


5 вересня 1876 року архієпископ Франциск Вежхлейський канонічно утворив капеланію у Делятині, включивши до неї півтора десятки сіл, що належали до Надвірної. 2 вересня 1882 року архієпископ Северин Моравський консекрував святиню. 1890 року вперше згадується самостійна парафія у Делятині. У 1924 році спорудили нову вежу замість зруйнованої під час І світової війни та відновлено дах.

У період з 1946 року по 18.08.1994р. храм було закрито (тут був військовий склад до 1970 року, а потім - склад хімдобрив, з 1972 - один із цехів лісокомбінату). У 90-х роках ХХ століття святиню відремонтовали (вірні завершили ремонт, який було розпочато до повернення храму - планувалось створення у храмі музею). 25 вересня 2016 року архієпископ Мечислав Мокшицький повторно консекрував відновлену святиню.Зараз церкву відновлено. Хоча тут відправляє месу католицький священик один раз на тиждень, на служби приходять, як і сто років тому, люди різних національностей. Прикметно, що хоча служба Божа є католицькою, правиться вона українською мовою. Більшість вірних хрестяться по-східному. Назвати цей храм форпостом Ватикану на Сході неможливо, дивлячись на такі недільні відправи. Такого твердження не виправдовує навіть політична публіцистика. Насправді храм святого Франциска (і особливо це відчувається в час Різдвяних свят) виконує свою одвічну й найголовнішу місію – він і далі об’єднує в спільній молитві українців, поляків, євреїв, які сотні років разом прожили на цій землі.

Архівне...
поштівка з сайту castles.com.ua


пара поштівок з сайту polone.pl
1927


1939


2011. фото NemoRWДжерела:
https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvifna&p=ifnadefr&l=u
https://polona.pl/search/?query=Delatyn&filters=public:1
https://castles.com.ua/deliatyn.html
https://castles.com.ua/deliatyn0.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Римо-католицький_костел_святого_Франциска_(селище_Делятин).JPG
https://www.radiosvoboda.org/a/897988.html
https://ru.wikipedia.org/Делятин


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.


Підписуйтесь на сторінки проекту на:

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, костел, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments