m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Цінева. Церква Св. Арх. Михайла. 1756.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Про виникнення назви Цінева є різні пояснення. Поляки вважають, що назва походить від слова тінь (по-польськи — цєнь) — йдеться про тінь, яку немов би кидав густий вільховий ліс, у якому було збудоване поселення. Інші розповідають, що в селі видобували ціну (олов'яну руду). Може й назва від ціни. А дехто пов'язує назву з потічком Цинівка і що, власне, біля нього виникло поселення. Хоча, можливо, нинішня назва виникла через спотворення поляками первісної назви Чернява.

У податковому реєстрі 1515 року село записано як Чернява (Czerniawa), в селі документується 4 лани (близько 100 га) оброблюваної землі. У минулому назва села виступала в парі з Демнею. Це підтверджують документи Цінівського історико краєзнавчого музею, де є такий запис: Циркул (округ) Стрийський, паньство Рожнятівське, Цінева ет Демня. Ет (латиною) — і. Деколи ет замінювали німецьким міт — з. Назва Демня пішла від того, що там димилося — випалювали залізну руду. Це робили в примітивних печах — гамарнях. Зовні гамарня була з дерева. а всередині мала надзвичайно товсті кам'яні стіни, які подекуди сягали до 3 метрів. Гамарні розташовували біля рік, а руду до них довозили кіньми чи волами. Добування заліза велось досить примітивно, вручну, але це сприяло розвиткові в селі ковальства, бо забезпечувало потребу в цьому матеріалі.360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


У 1648 році жителі села брали активну участь у народному повстанні, за що їх очікувала кривава розправа після відходу Хмельницького. В 1772 році під час першого поділу Польщі землі Прикарпаття ввійшли до Австрії. За цих часів громада Ціневи мала українську печатку. Гербом села був лев. У шкільних свідоцтвах писали українською мовою.

Відомо, що в цьому селі давня церква існувала вже у ХVII столітті. В середині XVIII століття в Ціневій збудували наступну дерев'яну церкву. Ймовірно у ХХ столітті вона була розбудована. У радянський період постійно чинна.
Очевидно, в той час (з окремих джерел у 1988 рік) гонтові покриття дахів замінили бляшаним. З 1990-х років в користуванні греко-католицької громади села. Належить до пам'яток архітектури місцевого значення. З Ціневи походили немало майстрів-будівничих дерев'яних церков.Ціневська церква стоїть на рівній просторій ділянці в оточенні забудови посеред східної частини села. Хрещата в плані, висока, з одним верхом. Церква сприймається довгою за рахунок значної розбудови присінку.
На довжину вівтаря прибудовані дві ризниці. Зовнішні стіни церкви частково вертикально шальовані дошками, частково оббиті карбованою бляхою. Більшість дерев'яних вікон замінені метало-пластиковими. З заходу від церкви існує мурована дзвіниця.У 2018 році у Ціневі був створен благодійний фонд "Збереження церкви св. архистратига Михаїла села Цінева". Він почав збирати гроши на відновлення храму. Почалась співпраця з державним підприємством Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація». Після отримання реставраційного завдання був сформован план невідкладних протиаварійних заходів.Під наглядом 4 спеціалістів-реставраторів, своїми силами, громада підняла, стабілізувала та виважила на кам'яний підмурок церкву, заведена периметральна дубова підвалина 96 м периметром, заведені продухи, демонтована уся стара підлога, вивезений грунт, зроблено правильне водовідведення, зроблена відмостка, як вона повинна була би виглядати з точки зору архітекторів-реставраторів. Наголошується, що нема аматорського підходу за принципом — а давайте зробимо так чи сяк, всі рішення принимаются виважено.Процесс руйнування під бляхою пришвидшився — кажуть фахівці. Трошки спасло дерево те. Що в 1988 році церква була оббита деревом і фактично більше почало псуватися саме то дерево під бляхою. Це можливо врятувало конструкцію церкви. Після проведеного зондажу виявлено пошкодження, зокрема дуже пошкоджені кути четверика центроально-купольної частини. Зараз вирішується чи можна їх буде запротезувати, чи потрібно буде повністю заміняти.

літо-початок осені 2020


На данному етапі, допоки шукаються спонсори та меценати на подальше відновлення, бляху спеціалістами вирішено залишити, як момент скріплення, тому поки що бляха не сильно розшита. Все це робиться на грошах громади та за допомогою діаспори. Ні однієї копійки від держави чи державних органів та якихось фондів залучено не було.

кінець жовтня-початок листопада 2020
швидше за все це ініціативна група і засновники фонду


декілька архівних фото...
репортаж Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина»Джерела:
http://decerkva.org.ua/fra/tsineva.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Цінева
Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»
https://www.facebook.com/Tsineva.Church.Foundation/


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))


P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ. Це є прорегатіва місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment