m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Пістинь. Церква Успіння Пр. Богородиці. 1868.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Пістинь розташована недалеко від Косова на річці Пістинька. В селі дві схожі церкви, зведені у гуцульському стилі, і обидві датовані серединою ХІХ ст.: Успенська з 1858 р. та Благовіщенська з 1861 р. (майстер Симеон Гуцуляк). Нас цікавить Успенська церква, тим більше, що на більшості турістичних сайтів її називають найстарішою дерев’яною на Прикарпатті, аж з 1600 року.

На церкві дійсно таблиця на якій написано 1600 рік, але виявляється там вказано період появи пам’ятки історії – Успенської церкви – такого собі сакрально-віртуального об’єкту, а не пам’ятки архітектури.

За переказами, перша передміська церква в Пістині була збудована під горою ще в 1600 році? на іншому березі річки, але якась містична сила три рази переносила зруб для будівництва на нинішнє місце. І вирішили, так тому і бути. Також Успенська церква згадана в катедратику Львівської єпархії 1680 року. Замість цієї церкви у 1750 році коштом громади зведена наступна дерев'яна церква, яку у 1868 році замінила нова, також церква з дерева.

Церква була філіяльною парафіяльної міської церкви Благовіщення Пр. Богородиці. В 1930-х роках церква була покрита бляхою. В радянський період церкву перетворили на музей кераміки. Ремонтована на початку 1990-х років, а також після 2011 року. Пам'ятка архітектури національного значення в користуванні православної громади Пістиня.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Церкву можете знайти на південно західній околиці села, під лісистою горою, біля правого берега річки Пістинька, на цвинтарі. За формою і кількістю верхів церква подібна до Благовіщенської в цьому ж селі, тільки менша за розмірами. Всередині привертає увагу великий старовинний іконостас і найголовніша ікона Святої Варвари, заради якої сюди часто приїздять польські паломники.

а зараз роздивимось те, що ми пропустили поспішаючи до церкви...


прилад для транспортування трун до церкви та цвинтаря
Для збільшення площі церкви, при західній стіні бабинця прибудували великий зашклений ганок, а при південній стіні нави існує відкритий ганок. Після ремонту стіни над опасанням церкви замість бляхи оббили гонтами - не частий випадок. Біля церкви стоїть мурована стінного типу чотириаркова дзвіниця. На цвинтарі збереглися старі кам’яні хрести з XVIII ст.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360citiesРічка відокремлює церкву від основної частини села, тому, щоб дібратись до неї, потрібно пройти над річкою по підвісному, вузенькому містку. А поряд із церквою цвинтар, домовину цим містком пронести дуже проблематично, тому, для таких сумних потреб, зробили спеціальну кліть на роликах, яка ковзає по натягнутому над рікою тросу.

Декілька старих фото та поштівок
Міжвоєнні часи. Фото з сайту castles.com.ua


1930


листівки з polona.pl
фото з zablotow.blogspot.com


Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР


2014. Фото Ігор ПундаДжерела:
http://decerkva.org.ua/fra/pistyn_uspin.html
https://ukrainaincognita.com/ivano-frankivska-oblast/kosivskyi-raion/pistyn/pistyn-uspenska-tserkva
https://castles.com.ua/pistyn.html
http://zablotow.blogspot.com/2016/02/jak-bohaterzy-zniszczyli-parafie-pistyn.html
https://polona.pl/search/?query=pistyn&filters=public:1
https://discover.ua/locations/cerkva-uspinna-bogorodici-s-pistin
https://www.pslava.info/PistynS_CerkUspinnja_1985PamjatnykyGradostroytelstva,198949.html
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment