m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Косів. Храм Івана Хрестителя. 1912.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Про Косівський монастир вперше згадано в першій половині XV століття. Про нього мовиться у дарчій грамоті князя Свидригайла датованою 1424 роком. Документи свідчать, що Свято-Миколаївський монастир функціонував протягом кількасот років, про що засвідчує “Ревізія ігуменів 1724 року”.Проте, 1744 року, відповідно до рішення капітули в Дубні “Про концентрацію малих монастирів”, його було закрито і прилучено до Крилоського Свято-Успенського Кафедрального монастиря, а його церква стала парохіяльною. Нова дерев'яна церква постала у 1760 році.

Оскільки, церкви тут будувалися дерев’яні, то їх через певний час доводилось реконструювати, або ж будувати нові. Таким чином, у 1912 році стару Миколаївську церкву розібрали, а на її місці побудували нову. Замість неї майстер Іван Гарасим'юк з с. Бабина в 1912 році збудував наступну церкву з дерева, яка збереглася до сьогодні.


360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Церква була філіяльною парафіяльної церкви Прсв. Трійці в Косові. В середині 1930-х років розписана в інтер'єрі. Розпис стін – робота Володимира Гудза. Окрасою церкви є вироби знаменитих косівських різьбярів: Івана Балагурака, Івана Павлика, Миколи Матійчака, Миколи Гавриша, Василя Баранюка та інших (панікадила, кіот, хрести). Церква ремонтована наприкінці 1970-х років. Пам’ятна таблиця на стіні церкви: «Патріарх Володимир (Романюк) (1925-1995) у квітні 1990 року в храмі Різдва Івана Хрестителя міста Косова прийняв постриг в чернецтво з іменем Володимир».

Сьогодні церква, яка не належить до пам'яток архітектури, в користуванні православної громади. Церква стоїть в центральній частині міста, посеред цвинтаря. Храм побудований у традиційному гуцульському стилі. Це хрестовина споруда, яка увінчується трьома куполами та п’ятьма маківками, два купола закриті, а центральний відкритий до сліпого ліхтаря. Розміри церкви та те, що вона від початку була покрита бляхою, вказує на заможність тогочасної косівської громади.Кидаються у вічі великі арочної форми вікна, а також надбудова над південним ганком. Також деякою особливістю можна назвати те, що стіни над опасанням все ж шальовані вертикально дошками і лиштвами, а не оббиті бляхою. Нова мурована дзвіниця зведена у 2001 році на південь від церкви. Нажаль, нам не довелось попасти в середину храму щоб побачити на власні очи різблення та розписи в середині.

фото інтер'єру з сайта kolomija.com


трошки архівного...
1920-і роки. Загальний вид з півдня. Фото з www.huculia.info.


1960-і роки. Святкуваня Пасхи. Фото з www.huculia.info.


2014, фото Ігор Пунда.


Джерела:
http://decerkva.org.ua/fra/kosiv.html
https://kolomija.com/130-hram-vana-hrestitelya-m-kosv.html
Tags: Івано-Франківщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment