m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Залуччя. Церква перенесення мощів Св. Миколи та усипальня Кжиштофовичів-Ярузельських.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...



Попередниця існуючої церкви походила з 1745 року. Розібрана у 1830 році. Існуючу сьогодні дерев'яну церкву в Горішньому Залуччі збудували в 1868 році. Інші дані свідчать, що церкву звели у 1830-му., перебудували у 1844, розширили і освятили у 1883 році (або 1887-му, коли церкву перевезли до села з хутора Серафинець, в якому святиню часто підтоплювала ріка Черемош). Церква покрита бляхою у 1909 році. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади ПЦУ.



















Знаходиться з півдня від головної дороги, в центрі Горішнього Залуччя. Невисока, але чималої довжини і ширини хрещата в плані церква, яку завершують п'ять верхів. Під широким піддашшям, яке оточує церкву, з обидвох сторін до вівтаря прибудовані невеликі ризниці. Бічні входи до церкви - у бічних раменах нави. Після розбудови уздовж своєї осі бабинець став удвічі довшим.





























Під опасанням стіни з фарбованих брусів зрубів, над опасанням традиційно для Прикарпаття оббиті бляхою з художньою чеканкою. Середхрестя нави завершує низький світловий восьмерик, вкритий наметовий верхом з ліхтарем і маківкою на вершині. Набагато менші восьмерики поставлені на гребенях дахів бабинця, бічних рамен і вівтаря.



























Завершення аналогічно як над навою. На південь від церкви стоїть деревяна триярусна дзвіниця. Перший ярус квадратовий в плані, його стіни під пластиком, другий і третій - восьмибічні, під бляхою, третій ярус вкритий восьмибічним наметом з ліхтарем і маківкою. Поруч з церквою дерев'яна трьохярусна  дзвінниця, яка також майже вся вкрита бляхою.


















360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities



а такою церква була на початку ХХ століття, фото з сайту Ірині Пустиннікової...



360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Напроти дерев'яної церки, через дорогу доживає свій вік римо-католицький храм-усипальня  Кжиштофовичів-Ярузельських. Мабуть останнім тут в крипті 1935 року було поховано Миколу Кжиштофовича. Ні дати, ні під яким чином освячен — невідомо. Інтер"єри церкви до наших днів не збереглись. Єдине, що в селі досі ходить легенда про сина якогось московського високопосадовця, який поліз в крипту за коштовностями з поховань і осліп відразу після цього.























Доля Кжиштофовичів та Ярузельских з Залуччя склалась переважно трагично. Вони відмовились емігрувати разом з відступаючим польським військом до Румунії, вирішили залишитися на рідному Покутті. Спочатку, заарештованих радянською владою селяни змогля звільнити (в Залуччі та Княжому їх поважали і любили). Але то було тимчасово — їх подальший шлях губиться в сибірських таборах. Врятуватись вдалось лише майбутньому актору Збігневу Цибульському, який в війну переховувався в Княжому, але в 1945 році був депортований до Польші в рамках акції обміну населенням...





























Зі слів місцевого пана десь тут мав би бути маєток Ярузельських, проте на сьогоднішній день ніщо не нагадує про його існування. Він містився на межі Залуччя та Княжого, на лівому березі колись повноводної притоки Черемоша — річки Перевід. В 1939 тут розмістилась прикордонна радянська комендатура, а в 1944-му відступаючи власівці спалили його, Рештки вже розібрали місцеві в повоєнні роки. Кажуть, що ще десь залишились залишки фундаментів. Мы їх не шукали, мабуть тому й не побачили...

завдяки старої фотографиї від Сергія Криниці, ми маємо можливість побачити те, чого вже нема...



http://decerkva.org.ua/fra/hor_zaluchchia.html
https://rbrechko.livejournal.com/235077.html
http://haidamac.org.ua/2012/08/zalucze/
https://castles.com.ua/zaluccha.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.



Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.




ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, Покуття, костел, погляд з землі, погляд з небес, усипальниця, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment