m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Снятин. Римо-католицька церква Матері Божої святого скапулярію. 1843-1857.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Церква Матері Божої святого Скапулярію — парафіяльний храм Римо-католицької церкви в Україні в м. Снятині на Івано-Франківщині. Пам'ятки архітектури місцевого знанчення.Дата заснування першого храму Матері Божої св. Скапулярію з гори Кармель у м. Снятині з огляду на знищені документи невідома. Найбільші спустошення для міста вчинили татарські орди, війни та поділи. Спалено святині. Про існування парафії Римо-католицької церкви у Снятині згадується ще у 1558 році.

1843 року розпочали будівництво мурованого храму на місці спаленого (можливо, дерев'яного). Через чотирнадцять років новозбудований храм був освячений Львівським латинським архієпископом Лукашем Баранецьким. "Патронами храму були власники «кредитної маси» Прота Потоцького, зокрема, власники маєтків у селах Красноставці, Топорівці, Белелуя тощо (всього 20 маєтків). Про цю святиню римо-католиків відомий письменник, видавець, почесний громадянин міста Снятина Михайло Бажанський писав, що «власником польського храму був Прот з Потоцьких».1888 року місцевий пробощ мс. Томаш Станковський спровадив до парафії сестер Феліціянок. Вони заклали охоронку для дівчат і нову каплицю біля кляштору. Під час Першої світової війни храм, плебанія та господарчі помешкання були понищені. За порадою та сприянням єпископа Болеслава Твардовського настоятель Леопольд Касцінський розпочав ґрунтовну перебудову святині.У 1926–1936 роках з добровільних пожертв були збудовані дві бічні каплиці, продовжений пресбітерій, переробили вікна, оновили та розширили хори, вибудували нове захристя, помалювали стіни. Через просідання ґрунту дзвіниця залишилася недобудованою. Кількаразовий зсув ґрунту наблизився до костелу на 15 м і у випадку повторень загрожує зруйнувати пам'ятку. Фундаменти костелу кам'яні. Стіни цегляні, штукатурені. Дах металевий. 6 травня 1936 року відбулось освячення головного вівтаря.По завершенню Другої світової війни, 13 травня 1946 року влада міста закрила храм, відібравши ключі. 1 червня 1946 року останнім транспортом виїхали ксьондзи, забравши із собою шанований серед парафіян образ Матері Божої св. Скапулярію. Затримались вони в м. Бжег-Дольний (Польща). І до сьогодні цей образ єднає їх з вітчизною. А далі Божий дім служив як комора для зберігання зерна, згодом для працівників РЕСу, потому розміщалася тут кузня і сервіс автотранспортної колони (АТК, фарбувалися автомашини). Після АТК до повернення громаді приміщення храму використовував дитячий будинок-інтернат.20 листопада 1990 року рішенням Івано-Франківського облвиконкому храм у жахливому стані був повернутий римо-католицькій громаді м. Снятина. 22 травня 1993 року у Снятині заново відкрито храм. На відкриття і освячення прибули брати і сестри віри Христової. Їх вітав і відправив Службу Божу архієпископ Львівський Мар'ян Яворський у співслужінні з деканом Снятинським Віктором Антонюком. Дуже радів цій миті архієпископ Тадеуш Войцеховський — професор з Кракова, настоятель костелу до таки 1946 року.На відкриття костелу приїхали вірні римо-католицької церкви (колишні мешканці Снятина) із 14 міст Польщі, в основному з Кракова, Вроцлава, Олави. Стараннями декана Віктора Антонюка спільно з парафіянами розпочались відновлювальні роботи храму. Ксьондзи Ян Радонь, Ян Олійник, Олександр Щербатий продовжили справу відновлення, яка донині триває.360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Також місцеві католики шанують сестру Марту поховану на снятинському цвинтарі, поблизу каплички шанованого нею св. Йоана Непомуценого. Безліч людей приходили до її могили, щоби надалі довіритися її опіці, щоби просити про допомогу і заступництво в Бога у різних своїх потребах, подібно як це чинили за її життя.
трошки архівного...Джерело:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Матері_Божої_святого_скапулярію_(Снятин)
https://snyatynkostel.wixsite.com/snyatynkostel/
http://www.garnek.pl/ludzie/18640424/bl-marta-maria-wiecka-1874-1904


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, костел, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment