m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Топорівці. Церква св. Іллі (нова). 1911-1914.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Сьогодні Топорівці – не лише перше, а й одне з найцікавіших сіл Буковини завдяки оригінальним пам’яткам сакрального будівництва та збереженим народним традиціям. Безумовно, ізюминкою Топорівців є стара оборонна Ільїнська церква-лицар XVI століття (про яку ми розповідали в попередній статті) – третій за віком мурований храм Буковини після Лужанського та Рухотинського. Але, зараз ми подивимося на більш молоду церкву з однойменною назвою, яка першою зустрічає мандрівника з правого боку від дороги на невисокому пагорбі.

На межі ХІХ і ХХ ст. топорівці балансували між селом і містом. В 1910 році стара Ільїнська церква не вміщала всіх віруючих. Почали вибирати місце для нової і зрозуміли, що кращого, ніж те, де стояла корчма при дорозі на Чернівці, годі й шукати: з високого Капітанського горба видно все село. Колись на тому горбі стояв маєток капітана Федора. Корчмар, почувши, що селяни хочуть викупити його ділянку, тицьнув посланцям фігу під ніс і промовив: “Коли в мене на долоні волосся виросте, тоді віддам це місце під церкву!”.

Тоді кілька топорівчан вирушили до самого цісаря Франца-Йосифа по дозвіл на будову святині. Як сьогодні курсує щоденний потяг “Чернівці-Москва”, так тоді ходив “Чернівці- Відень”: були б гроші на квиток. Віз не потрібно було: сам квиток коштував стільки, що простим селянам кататися туди-сюди аж ніяк не випадало. Імператор не лише дав дозвіл, а й відсипав ходокам щедру пожертву на храм.
Дізнавшись про імператорське “добро”, корчмар забув про свої обіцянки і не лише відпродав ділянку на Капітанському горбу, а й допомагав у будівництві. Заклали святиню в 1910 р., а вперше вдарили в дзвони церкви, оголошуючи народу про початок першої світової війни. Цеглу сюди діставляли з Чернівців підводами. За чотири роки величезний як на ті часи храм було збудовано. З посвятою храму вирішили особливо не мудрагелити: стара церква була Ільїнська, нова теж стала Ільїнською. А стару закрили.

Народ в Топорівцях приписує часом авторство храму Йосипу Главці, але це лише легенда: на той час автору митрополичої резиденції та вірменського собору в Чернівцях було вже 79 років і він вже давно-давно не бував на Буковині. Ймовірним автором проекту був Директор Промислової школи у Чернівцях, австрійський архітектор, закоханий у старо-молдавську архітектуру Карл Ромсдорфер. Кажуть ще, що за основу було взято церкву Яна Сучавського в Сучаві. І правда, дуже схоже. Але далеко не ідентично. А все просто - храм Яна Сучавського на початку ХХ століття реконтруював ні хто інший як саме Карл Ромсдорфер...Наївні топорівчани вірили, що раз вже цісар дав гроші на церкву, то він неодмінно приїде на її освячення - і підготували для австро-угорського монарха достойне місце для сидіння. Зрозуміло, що Франц-Йосип в Топорівці не приїхав. Зараз сідалище зберігається в закристії - мала змогу його побачити й сфотографувати. А при вході до церкви є невеликий список тих, хто найбільше пожертвував на церкву і допоміг при її побудові. В 1914 році храм св. Іллі був збудований. Селяни ще не знали, що віщують їм дзвони нової церкви. Перша світова пройшлася селом, перекопуючи городи під окопи, гримлячи вистрілами в урочищі Пагри. Саме в день святого Іллі російські війська прорвали лінію фронту і пішли на Прут. За два тижні росіяни поверталися тим ж шляхом: їх гнали австрійські загони. Поле між Рідківцями і Топорівцями стало місцем вічного спочинку для 20 тисяч солдат. В Першу світову тут у складі 326 полку 82 дивізії герой радянських анекдотів Василь Чапаєв за хоробрість отримав георгіївський хрест та офіцерське звання. І це вже правда, а не легенда.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Коли в 1990-х роках топорівську церкву реставрували чернівецькі архітектори, після виконання всіх обмірів та креслень вони були вражені майстерності і проекту, і його виконання, відмічали довершеність пропорцій нової церкви, стриману і шляхетну кольорову гаму розписів і вітража, який зображає Яна Нового Сучавського, шанованого на Буковині святого. До речі, архітектори розробили й гаму кольорів для розпису церкви - там справді немає зайвої аляповатості. Зовнішній ремонт храму закінчили в 1998 роци., внутрішній в 2002. Годинник працює, просто ліньки його щодня заводити. Шкода, що стара гарна черепиця, яка станом на 2007 рик зберігалася ще на воротах до церкви, поступилася сучасній металочерепиці.

Трошкі архівного з сайтів castles.com.ua, etoretro та топорівці онлайн на facebook
початок ХХ століття


на старій поштівці


З Австрійської національної бібліотеки


з альбому Топорівці online - 100 років тому Топорівці...
Храм в Сучаві начебто є прообразом нової церкви


Двійник з Кимполунга (1908-1913, чернівецький архітектор Карл Ромсторфер)


Кімполунг, травень 2008


завдяки сайту castles.com.ua ми маємо можливість побачити інтерьєр церкуви. 2007. Фото І. Пустиннікової.
Стільці з 1914 року.


Св.Ілля


вітраж, Ян Сучавський.


2016. фото Vyshnevska Maria
"Трон" для цісаря


2020
фото Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦДжерела:
https://provce.ck.ua/cherkaske-selo-ocholylo-top-20-lehendarnyh-mists-ukrajiny/
https://castles.com.ua/toporivtsy.html
https://andy-travel.com.ua/toporivci
https://www.facebook.com/TheDayNewspaper/posts/1170915532983070/
https://www.facebook.com/orthobuk/photos/pcb.938533419954971/938532659955047
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=Toporivtsy&set=a.1103930606651321
https://www.etoretro.ru/pic219773.htm
Tags: Буковина, Чернівеччина, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment