m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Михальче. Михайлівський храм (1721-1775) та Миколаївська церква (1783).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...На сході Івано-Франківської області, на правобережжі Дністра біля впадіння в нього річки Демишинка знаходиться невелике село Михальче. Воно пов'язане з районним центром (Городенка) автодорогами і відстань між ними 17 кілометрів.Княжа доба по собі залишила рештки укріпленого городища. Повість врем'яних літ подає, що 993 року київський князь Володимир Святославич пішов походом на білих хорватів, які населяли землі пізнішої Галичини. Є версія що село стоїть на місці давньослов'янського городища білих хорватів. Саме тоді сучасна Городенківщина увійшла до Київської держави.З 1349 році все Галицьке князівство потрапило під владу Польщі. Посилювалась польська культура і релігійна експансія. На Городенківщині дані процеси не прогресували так швидко і не набули такого розмаху, як на західних землях Галичини.

У XV—XVII ст. більшого значення в краю набуває Михальче, розташоване на правому березі річки Дністер. Перша письмова згадка про село була за описом Ґійома Левассера де Боплана в 1639 році. Вигідне розташування на березі р. Дністер сприяло його розростанню та перетворенню в містечко. За свідченнями істориків та переказів служило «Східними Воротами Галичини».В 1439 році тут вперше на Городенківщині було засновано римо-католицьку парафію та побудовано храм. Фундаторами його зведення були власник села, майбутній воєвода подільський Міхал «Мужило» Бучацький, староста снятинський і коломийський  та його дружина Катажина. Про це свідчить фундаційний лист - латинкою, кирилицею там лише виписане ім'я власне Мужила. Акт скріплений печаткою з гербом "Абданк", яка висить на зеленому шовковому шнурку. Відоме навіть ім'я першого пароха святині - ним став секретар Мужила Петро зі Скавіни. Храм носив імена св. Михайла, св. Катерини (так звали дружину Мужила) і св. Станіслава. Михальче згадується 6 січня 1448 року в книгах галицького суду. За візитацією 1615 р. він був одним з небагатьох не розграбованих в краю. Найбільш дошкульним був татарський напад 1621 р. Після нього, як стверджує місцева легенда, у Михальчому залишилося лише дві сім'ї. Їх називали Осадчуками - тими, хто пережив ворожу осаду. До цього часу таке прізвище живе у Михальчому.

Незважаючи на періодичні спустошливі набіги татар і турків, поселення успішно розвивалося, і вже в 17 столітті мало власний герб. Містечко навіть називали «Східними воротами Галичини». Римо-католицьку парафію тут відродив вже аж Ян Скарбек у 1715 році. Він був власником Михальча - все ще містечка, а не села. Тоді ж, ймовірно, взялися і за храм. Відомо, що костел A.D. 1715 мав ще дерев'яну вівтарну частину, ґонтовий дах, а стіни були з глини та соломи. Скромно і недовговічно.Потрібно було щось солідніше – Михайлівську церкву взялися зводити у 1721 році на повністю новому місці. Але запрягали довгенько, бо освячено нову муровану святиню з п'ятьма вівтарями було аж у 1775 році (за іншими даними, у 1776) - львівським архієпископом Вацлавом Ієронімом Сєраковським. Храм освячували у містечку, а користувалися ним переважно селяни - у 1781 році Михальче втратило міський статус при австрійцях. 

В 1916 році святиня була сильно пошкоджена військовими діями. Реставрація тривала до 1925 року. Закрили костел у 1944-му, невдовзі все його начиння знищили. В радянський час храм слугував складом. Навіть у вересні 2013 року біля споруди відчувався їдкий запах міндобрив.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities

У 2016 році за завданнями Домініки Кульчик (польська ділова жінка-мільярдер і донька Яна Кульчика, який був найбагатшою людиною в Польщі) польські архітектори обстежили будівлю і запропонували певний перелік будівельно-реставраційних робіт по костелу, який ще рік тому стояв руїною посеред села.

Фото з сайту castles.com.ua
1995. Фото П. Маркова з книги "Старожитності Городенківщини"


2013. Фото І. Пустиннікової
У 2017 — відновлений (зовні, шо там в середині нам не відомо) храм у селі Михальче та жителі  колишнього містечка, східних воріт Галичини, радо вітали польську делегацію на чолі з Домінікою Кульчик. Приймаючи хліб і сіль та слова вдячності родині від громади, висока гостя подарувала храму Ченстоховську ікону Божої Матері, а дітям які її вітали – солодощі.

Православна церква Перенесення мощей святого Миколая – молодша за сусідку (1783 рік), але доглянута (дивлячись на булатний дах можна сказати що передоглянута), бо діюча. В її середину нам вдалось зазирнути бо на вечірне жужання коптера над селом зібралось трошки місцян, серед яких був і місцевий паламар.

Декілька фото з wikipedia:
2010. Фото Тарас Пронь.


2011. Фото Buk - Buk.


Джерело:
https://tochka-na-karte.ru/Goroda-i-Gosudarstva/11406-Mihalche.html
http://horodenkarda.gov.ua/dominika-kulchik-pobuvala-v-mihalche/
https://www.zamky.com.ua/zamki/mihalche/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Михальче
https://castles.com.ua/michalcze.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Івано-Франківщина, костел, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments