m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Устечко. Церква Воздвиження Чесного Хреста. 1876.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Усте́чко — дуже мальовниче село на березі Дністра при впадінні в нього річки Джурин у Заліщицькому районі Тернопільщини. До Другої світової війни поблизу Устечка було два хутори, які заселили поляки. Населення в 2007 році складало - 820 осіб. Перша писемна згадка про село відноситься до 1414 року як Устє. В 1661 році згадане як місто, на переправі через Дністер. В 1934 році Устечко було позбавлене статусу міста і переведене в розряд сіл. Як і сусідній Червоногруд, Устечко по черзі належало Язловецьким, Понінським і Любомирським.


слідом за дахом скоро впаде й сігнатурка...
храм з цього боку можна роздивитись лише взимку, чи рано навесні або піздньої осені, коли зеленка знікає як факт (фото з mapio.net)


Оскільки в цьому місці з давніх часів була переправа через Дністер, то місцеве населення надавало подорожнім місця для нічлігу, було чимало шинків. Тим же подорожнім продавались вироби з глини і деревне вугілля, які вироблялись в Устечку. У 1694 році війська коронного гетьмана Станіслава Яна Яблоновського, який двома роками раніше звів фортецю Окопи Святої Трійці, під Устечком розгромили татарські війська.

зайдемо в середину через колишне захристя...
До ХХ століття село вважалось вельми заможнім, а проживало тут три громади - українці, поляки і юдеї. Найбільш переломним моментом в історії Устечка стала Друга світова війна, коли згоріла половина села, від юдейської громади не залишилось і сліду, а чи не єдиною згадкою про поляків є покинутий храм (про який ми розповімо далі). Та й взагалі зараз від булої слави практично нічого не залишилось - корчми зникли, гончарський промисел забутий, деревне вугілля давно не виробляється, а місцеве населення постійно їздить на заробітки у всі можливі куточки Європи.

Ну а тепер власне про церкву. При в’їзді в село Устечко, з правої сторони від дороги, на пагорбі височить храм Воздвиження Чесного Хреста . Споруджено його Понінськими у 1876 році і належав він до парафії в Червоногруді та мав статус парафіяльного. Навкруги костелу ростуть високі дерева, дві високі липи ростуть з обох сторін сходів головного входу у храм закриваючи головний фасад.

360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


У верхній частині споруди з’явилася тріщина. Храм діяв до приходу комуністів. В 1945 році його закрили. Відтоді він стоїть пусткою. Поляків виселили в Польщу, а храм занепадає та руйнується, хоча стан його кращий за стан костелу в Червоногороді. Споруджено храм з пісковику який має характерний червонуватий колір.

трошки архівного...
1988. Фото М.І.Жарких.


2004. Фото Олени Крушинської.2011. Фото wayfarer_226.
На стінах багато слідів від куль, є також слід від попадання снаряду. Стеля костелу побільшості вже впала, хоча ще з десяток років тому була надія, що до неї прикладут руки небайдужі місцеві. Нажаль цього не сталось =(. Частка єї ще тримається, хоча під небом вже більшисть середини храму. Частина інтер'єрів ще якимось чином дожила до наших днів. Скоріш за все доля храму буде не завидна. Без догляду храм не зможе ще довго боротися з часом та негодою.

2013. Фото Р. Бречко.
так починав вмирати дах...Слід в стіні на місці влучання снаряду...2014. Фото А. БондаренкоДжерела:
https://templesua.jimdofree.com/костели/устечко/
http://andy-travel.com.ua/ustechko
https://rbrechko.livejournal.com/162392.html
https://koscioly.livejournal.com/2409.html
https://www.pslava.info/UstechkoS_Kost,230562.html
https://mapio.net/pic/p-46635955/Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, костел, погляд з землі, погляд з небес, розписи, руїна, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments