m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Товсте (Тлусте). Церква св. Анни. 1741 (1915).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Місцева парафія була заснована 1717 року завдяки родині Лосів. У 1741 році тут збудували мурований костел, який було освячено 1871 року під титулом Пресвятої Трійці. Наприкінці цього століття чисельність вірних в парафії, яка охоплювала понад десяток сусідніх сіл, перевищила три тисячі.

Задовго до цього у церкві була досить різноманітна історія. Вочевидь, віна почала своє життя як один з фортів Тлусте, побудований приблизно в шістнадцятому столітті. У той час Галичина була наділена великою кількістю замків-фортець. Фактично, вони перебували в такій безпосередній близькості один від одного, що в разі неминучої небезпеки сусіди могли бути попереджені за допомогою попереджувального сигналу. Кажуть, що Тлусте зіграв важливу роль в цьому відношенні як захисний буфер для довколишніх міст Червоногрод і Язловец, розташованих на відстані 7 км і 28 км відповідно.На історичних фотографіях початку ХХ століття видно, що конструкція церкви набагато простіша ніж далі. Ще в 1902 році планувалося перетворити існуючу церкву в набагато більш грандіозний будинок. У травні того ж року архітектор Теодор Таловський з Кракова зробив кілька начерків пропонованого ним проекту нової церкви.

Однак його план не був обраний, і було надано Яну Зубжицького - архітекторові греко-католицької церкви - підготувати проект, який в кінцевому підсумку був реалізований в 1912-1915 роки (за іншоб інформацією проект був Теодора Таловського, а керував повною трансформацією саме Ян Сас Зубжицкий., додавши 26-метровий шпиль, що надзвичайно покращив характер храму).

Колись римсько-католицька церква Святої Анни була б вражаючею будівлею, яка змагалась за красою зі своїм греко-католицькою сусідкою, розташованрою далі по дорозі. На фотографіях, зробленій приблизно в 1928 році, її самої відмінною рисою був конічний шпиль, що надавав йому певне чарівність. У 1932 році костел повторно освятили. Парафія тоді налічувала менше тисячі вірян, які проживали також у десятку сусідніх сіл та мал три філіальні каплиці.

У 1944 році за наказом радянської влади шпиль на храмі було знищено. Після ІІ світової війни храм використовувся як пологовий будинок та будинок культури. Після повернення у 2000-х роках святиня у Товстому отримала титул св. Анни. Нині костел та місцеаих парафіян обслуговують отці-домініканці (орден Братьев Проповедников) із парафії Матері Божої Святого Розарію у Чорткові.

старі фото та поштівки...
до 1912 року


проекти 1902 року які не був втілені...
Др. Зубрицького


Теодора Таловського
На жаль, те, що залишилося в сучасності від римсько-католицької церкви, позбавлене характеру свого попереднього втілення, хоча вже почали спроби відновити його, починаючи з нового даху. Поточний проект реставрації церкви Святої Анни фінансується поляками, що живуть за кордоном, мають зв'язки з Товсте, і місцевими жителями. Є плани відновити зниклу вежу, коли дозволять ресурси. Тільки тоді первинний дизайн Яна Зубжицького повернеться до своєї колишньої слави.

після 2014 року
едина фотографія де присутні дві церкви - римська та грецька


2009Джерела:
https://www.rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvtp&p=tpzatoan&l=r&n=6
http://www.tovste.info/Personalities/JanSasZubrzycki.php
https://fotopolska.eu/religia,4,20/woj.tarnopolskie.html
http://www.tovste.info/Architecture/RomanCatholicChurch.php
https://kresy.org.pl/8491939,Tluste,Kosciol_sw_Anny.html
https://www.etoretro.ru/search.htm?search_keywords=толстое&submit=Найти


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, костел, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments