m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Товсте (Тлусте). Церква святого Архистратига Михаїла. 1912-1939.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Містечко Товсте (колишня назва Тлусте) лежить на досить жвавій трасі ("цісарську" кам'яну дорогу з Чорткова облаштували ще у 1854 році), й близькість всіляких логістичних вигод пішла йому на користь: виглядає воно досить заможним. Перша письмова згадка про Товсте відноситься до 1414 р. Назва селища походить не від критичної маси його жителів, а від прізвища галицького боярина В'ячеслава Товстого, який служив у князя Романа Мстиславовича й отримав ці землі у володіння. А вже боярин, цілком ймовірно, страждав від зайвої ваги. Товсте в різні часи належало Понінським, Любомирським, у міжвоєнний час - Маковецьким. 

Перша писемна згадка про церкву датується 1700 роком, який, ймовірно, також є роком утворення греко-католицької парафії. Друга церква (1730), дерев'яна, існувала в Товстому до 1912 року. Однією з пам'яток є греко-католицька церква святого Архистратига Михаїла. Унікальна архітектура споруди приваблює своїм виглядом багатьох людей, групи туристів, які часто зупиняються і відвідують храм.
Церква має цікаву історію, яку творили і гідно продовжують покоління товстенців.

Архітектор Ян Сас Зубжицький – уродженець містечка Тлусте (давня назва) залишив про себе добру згадку не тільки як автор проекту, але і як наставник для будівничих цього храму. Працюючи професором архітектури у Львівській політехніці, Зубжицький часто навідувався і здійснював інспектування, надавав поради, консультації у будівництві церкви, яка споруджена в стилі українського бароко (як написав нам в одному з коментарів А. Власенко: Це гарна еклектика з елементами візантинізму, готики, романського стилю і неоренесансу).

Перший камінь у фундамент розпочатого у 1912 році будівництва парафіяни закладали разом із отцем Теодозієм Курп`яком, однак Перша світова війна і післявоєнна криза затримали будівничий процес. У 1939 році завершено будівництво храму, який уже був увінчаний позолоченими хрестами і став гордістю товстенської громади. Інтер'єр
розмальовував тернопільський художник Теодор Вацик.У повоєнні роки, в радянські часи церква була закрита, як і більшість духовних храмів. Але не зважаючи на заборони і перестороги, вірні парафіяни ніколи не забували про свою святиню – з нею прощались люди, які йшли на війну, і ті, кого примусово вивозили в далекий Сибір, на Урал. Таємно ночами облицьовували внутрішні стіни у храмі відважні люди, а їх духовний наставник о. Навольський здійснював обряди хрещення, вінчання, молився за душі померлих і убієнних страждальців – мужніх синів і дочок України.У 1992 році активна товстенська громада домоглась повернення своєї духовної святині до лона УГКЦ.
1996 року стараннями парафіяльної громади завершено будівництво дзвіниці за проектом Миколи Кота - архітектора, уродженця Товстого, яка вдало доповнила архітектурний ансамбль храму Архистратига Михаїла. У 2008-ому році завершені роботи з художнього розпису храму.360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities


Щедрий дарунок автора Євгена Храпливого, ще одного уродженця Товстого, постав у храмі 2015 року . Близько 2,5 років виготовляв митець у композиції статую Архистратига Михаїла з природного матеріалу – липи.

якщо ця поштівка дійсно з 1908 року - то це можливо церва попередниця...Джерела:
http://tovste-church.blogspot.com/
https://castles.com.ua/tluste.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святого_архістратига_Михаїла_(Товсте)
http://wikimapia.org/13088967/uk/Церква-св-архістратига-Михаїла
https://www.etoretro.ru/pic203867.htm?sort_field=image_date&sort=DESC&position=2


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments