m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Браїлів. Про містечко, та про палац родини фон Мекк. Частина 1.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

В статті використан авторський текст та деякі фотографії з любязного дозвілу Сергія Котелко, з його статті про Браїлів та палац фон Мекк, який він відвідав 13 жовтня 2008 року.Браїлів — відомий маєток, який став батьківщиною великих творів Чайковського. Завдяки гучному імені Чайковського маєток не втрачений і не погано зберігся, але про усе по-порядку.

У XIII столітті місця, де тепер стоїть Браїлів, знаходилися у складі Золотої Орди, під владою татарського воєнначальника Куремса. У XIVст.- це вже територія, де воюють Польща і Литва. Їх боротьба на Поділлі на якийсь час закінчується перемогою Литви. Владу ділять чотири брати — Кориатовичі — племінники литовського князя Ольгерда. У 1435 році польській шляхті вдалося захопити західну частину Поділля, а східна залишилася за Литвою. За деякими даними, саме в 1440-му році засновується укріплення і містечко Браїлів. Пізніше Поділля знову стає ареною жорстокої боротьби, в якій вже переплелися інтереси не лише Литви і Польщі, але і нових ворогів з півдня — Кримського ханства і турок. Набіги з півдня стають все частіше. У 1594 році під Браїловом відбулася серйозна битва з турками, яку вони програли, залишивши там лежати близько семи тисяч убитих. У 1608 році володарі Браїлова, Ободенські і Цукровські отримали за нього три тисячі золотих і містечко перейшло до тітки братів Ярофея і Гаврила Гостських. Тітка до наступного року 1609, померла,  і брати стали власниками Браїлова. Проте теж не на довго — вони продали його за 20 тисяч золотих (ось це бізнес!) брацлавському воєводі Яну Потоцькому (Jan Potocki h. Pilawa) (біля. 1555-1611).

Ян і Якуб Потоцькі


Саме у цей період в письмових джерелах уперше згадується селище Браїлів — як укріплення на мису при впаданні річечки Браги в Рів. Поєднання назв річок дали первинне ім’я поселенню Браїлів, що потім трансформувалося в сучасне. За часів Богдана Хмельницького Браїлів перетворюється на сотенне містечко Брацлавського полку. Побудований дерев’яний замок, за типом вінницького. Залишки валів цього замку начебто можна знайти і зараз в центрі села — ми їх не шукали, оскільки не знали про їх існування, шкода.
У 1652 р. браїлівський маєток, який тоді належав Чернігівському костеляну Яну Одрживольскому, захоплює каменецький староста Петро Потоцький (Piotr Potocki h. Pilawa). Через 11 років він вирішив (чи був вимушений?) оформити офіційну «угоду» купівлі маєтку (яка чесність!)). Петро Потоцький значно зміцнює містечко у військовому відношенні. Проте, це не перешкодило уманському полковникові Білогруду взяти штурмом Браїлів, куди він загнав посланця польського короля Маховського після того, як розбив його під Печорою .Маховський з Браїлова теж втік, але був схоплений і потім звільнений за чималий викуп. Маєток, який неправедно  дістався Петру Потоцькому радості багато не приніс — ще через 9 років, в 1672, Браїлів штурмом узяли турки, хоча сам Потоцький залишив Браїлів значно раніше і опір туркам чинила лише невелика група козаків і місцевого населення . За одними даними, тут розмістився гарнізон Халил-паші, а за іншими турки зруйнували замок, заздалегідь гарненько усе пограбувавши, а залишений гарнізон перебили місцеві, і більше розміщувати тут гарнізон турки не зважилися. Після повернення цих земель Речі Посполитій у містечку впродовж століття неподільно правили представники знатного польського роду Потоцьких, які посилено насаджували католицизм. Браїлівський  замок простояв до 1790 року, коли повністю втратив військове значення. Зараз на його місці знаходиться Святотроїцький монастир, або завод соко-морсовий, або і те і те одночасно.
Франтишек-Селезій Потоцький (Franciszek Salezy Potocki z Podhajec h. Pilawa (Srebrna)) (1700-1770) воєвода волинський (з 1755-го) і київський (з 1756-го року), в 1740-му році засновує у Браїлові костьол і монастир тринітаріїв. Орден Тринітаріїв був заснований в 1193р. в Парижі і існує досі. Закінчувати будівництво, в 1780-му, довелося вже його синові, Станіславу Щенсному Потоцькому (Szczęsny Stanisław Potocki z Podhajec h. Pilawa (Srebrna)), нашому старому знайомому по Тульчину .

Франтишек-Селезій Потоцький


На початку XIX ст. Браїлів переходить від Потоцьких до Феліціана Юковського (Felician Jukowski). Коли дармова робоча сила у вигляді кріпаків раптом закінчилася, Юковський, як і багато інших польських аристократів, був вимушений продати свої угіддя і замки. Юковський знайшов покупця в особі Карла Федоровича Фон-Мекка (Karl Otto Georg von Meck), відомого залізничного підприємця — інженера-будівельника залізниць. Угода була оформлена в 1868 році.

Карл Федорович фон-Мекк.


Так закінчується деякий військовий період навколо Браїлова і починається найвидатніший періодом в його історії. Сімейство фон Мекк прийшло сюди вже досягнувши свого розквіту в грошовому відношенні, а правильний німецький підхід привів до впорядковування і розквіту містечка. Фон Мекки приділяли велику увагу благоустрою міста. Розвиток господарства також досяг високого рівня: товари браїлівських ремісників мали великий попит. У 1877 році був організований військовий лазарет на 200 ліжок, побудована невелика церква Усіх Святих, Кам’яна каплиця в Москалівці (у її будівництві брали участь прихожани). Дружина барона, Надія Філаретівна фон Мекк, найняла садівників для створення великого парку і догляду за ним. Три штучні озера гармонійно вписалися в міський пейзаж. Браїлів вступив у свою золоту пору!

фотографію надіслав Стогуно Чевал


Ким же був барон Карл Федорович фон Мекк? За родинним переказом, цей рід походив від сілезького канцлера Фрідріха фон Мекка (Friedrich von Meck) (нар.1493), онук якого Яків у кінці XVI ст. переселився в Лифляндію і став військовим комендантом (каштеляном) Риги. Пізніше фон Мекки служили шведам, а потім перейшли в російську службу. Батько Карла Федоровича,  спочатку обрав військову кар’єру, пізніше перейшов на службу до Міністерства фінансів, чиновником митного округу. Помер він від холери, не дослуживши до пенсії і залишивши вдову з малолітніми дітьми без всяких коштів для існування. Його син — Карл (Оттон Георг) Федорович фон Мекк (22.06.1821 — 26.01.1876) — і стане нашим героєм. Рижанин по народженню, Карл фон Мекк в 19 років спрямувався, як і багато талановитих молодих людей, в місто на Неві — вчитися. Йому повезло, він був влаштований на навчання за казенний рахунок. Після закінчення Петербурзького Інституту Шляхів Сполучення в чині поручика поступив в шляхове відомство. Ставши інженером, декілька років освоював практику залізничного будівництва в різних регіонах Росії. У 1846 р. в Смоленській губернії Карл потрапив у будинок небагатого дворянина Філарета Васильовича Фроловського і його дружини Анастасії Дмитрівни (вродженої Потьомкіної). Там же він познайомився з юною, 15 — літньою дочкою господарів Надією. Надія Філаретівна Фроловська народилася 10 лютого 1831 року. Її батько був людиною, близькою до музичних кругів. Мати — Анастасія Дмитрівна — була жінкою вольовою і енергійною, з підприємницькою жилкою. На початку 1848 Карл Федорович і Надія Фроловська одружилися, нареченій було тільки 16 років. Молоді оселилися в глухому провінційному Рославлі. Незабаром один за іншим стали з’являтися діти. У подружжя народилося 18 дітей, 11 з яких дожили до повноліття.
Карл Федорович фон Мекк обіймає посаду начальника дистанції Московсько-Варшавського шосе. Надія Філаретівна згадувала пізніше:  «…велику частину свого життя я була бідна… Мій чоловік служив на казенній службі, яка доставляла йому тисячу п’ятсот рублів в рік — єдині, на які ми повинні були існувати з п’ятьма дітьми і сімейством мого чоловіка на руках… Господарство було, звичайно, також все на моїх руках. Роботи було багато, але я не обтяжувалася нею «. «…(Я) була годувальницею, нянькою, вчителькою і швачкою «…
Але так вона жити не хотіла, і вчасно учувши «вітер змін» змогла переконати чоловіка наважитися зайнятися іншою справою. В ті часи — в період початку царювання Олександра II, Росія проводить модернізацію країни, щоб знаходитись на одному економічному рівні з Європою. Особлива увага приділяється будівництву залізниць. Государ особисто примушує багатьох своїх наближених брати участь в створенні акціонерних товариств по будівництву доріг. Надії вдається переконати чоловіка залишити службу і зайнятися самостійним бізнесом. «…чи знаєте Ви, що таке казенна служба? Чи знаєте, що при ній людина повинна забути, що у нього є розум, воля, людська гідність, що він повинен зробитися лялькою, автоматом. Ось цього  положення мого чоловіка я не в змозі була виносити і, нарешті, стала просити, благати кинути його службу, а на зауваження, що тоді нам нічого буде їсти, я відповідала, що ми працюватимемо і не пропадемо, але коли він, нарешті, погодився виконати моє невідступне прохання і вийшов у відставку, ми опинилися в такому положенні, що могли проживати тільки на 20 копійок на все. Важко було, але я ні на хвилину не шкодувала про те, що зроблено «.  І це з п’ятьма (чи тоді вже більше) дітьми на руках! Ось це воля у дівчини, ось це упевненість! Але ставка виявилася вірна, навіть не дивлячись на не зовсім гладкий шлях до багатства.головний фасад
фотографію надіслав Стогуно Чевал
https://www.4sync.com/web/get/MadMax_UA/2019/SPRING_2019/17. BRAILIV/PALACE/SK/17_фото_від_Стогуно_Чевал.jpgУ 1860 році Карл фон Мекк йде у відставку. Він бере участь в підготовці проекту Московсько-Саратовської дороги, статут акціонерного товариства якої був затверджений в 1859 р. При розподілі підрядів йому дісталася одна з кращих ділянок. За два роки будівництва, завдяки добре організованій і чесній роботі, фон Мекку вдається здати свою частину дороги, тоді як інші підрядники свою роботу зірвали. Товариство терпить крах, слідує скандальне банкрутство, на якому постраждали багато відомих персон. На місці розбещеного товариства створюється нове. Його ризикнув організувати колишній високопоставлений чиновник Павло фон Дервіз. Карла фон Мекка, як фахівця, який зарекомендував себе, він запрошує вже повноправним компаньйоном. Менш ніж через два роки дорога, разом з унікальним мостом через Оку, була завершена. Завдяки помилкам чиновників в оцінці вартості будівництва, з одного боку, і реальної економії при будівництві, з іншої — був отриманий прибуток в 3 млн. рублів. Успішними були і наступні проекти: Рязансько-Козловська і Курсько-Київська дороги. За наступні 5 років капітал Карла фон Мекка збільшився ще на 6 мільйонів рублів, зробивши його одним з найбагатіших людей країни. Свої багатомільйонні капітали він тримав в акціях побудованих їм доріг: Ландварово-Роменській, Московсько-Рязанській, Рязансько-Козловській, Курсько-Київській, Моршанскій. Мав він і нерухомість (окрім маєтків), будинок в Москві на Мясницькій, у Франції. С. Ю.Вітте у своїх спогадах обмежується відносно нього однією фразою: «Фон Мекк, інженер шляхів сполучення, був дуже коректний німець; він нажив порядний статок, але жив досить скромно.».
У 1867 році фон Мекк купує маєток Браїлів недалеко від Жмеринки. У 1868 році тут побудований новий палац… Це був один з приблизно десяти маєтків, що належали в Російській Імперії новоспеченому мільйонерові і підприємцеві. Ну і звичайно, у Браїлові, Карл фон Мекк теж будує залізничну станцію — в трьох кілометрах, щоб не зіпсувати дивне повітря. У маєтку їм також належав цукровий завод, цегляний завод, а в 1872 році додався завод для випалення вапна. У 1884 році він дав 6 мільйонів пудів вапна. Отже, з напівголодного інженера, Карл фон Мекк перетворився на мільйонщика, а його дружина з домогосподарки з пранням пелюшок і миттям посуду — у бариню, покровительку мистецтв. Втім, Карл Федорович, зайнятий в основному роботою, особливо не встиг насолодитися своїм багатством, на початку 1876 р. він помер від серцевого нападу. До речі, у його смерті є досить неприємна версія, але про неї нижче.
Уся економічна діяльність перейшла до Надії Філаретівни і їх старшого сина Володимира (Волиці) «Після чоловіка, — писала вона в 1878 р., — мені залишилися дуже заплутані і скрутні справи, так що без всякої допомоги я не могла б впоратися з ними. Тому я вибрала соопекунами до себе мого сина Володю і брата Олександра, але головні розпорядження тому зосереджуються в мені, що я і опікунка малолітніх дітей моїх і учасниця в усіх справах, залишених моїм чоловіком » Продовжуючи бізнес чоловіка, вона фінансує будівництво залізниць.Впродовж 70-х років сімейство фон Мекків веде спосіб життя гідний найбагатших людей країни.

Надія Філаретівна фон Мекк.


Незабаром після смерті чоловіка Надія Філаретівна робить крок, який дозволив їй увійти до історії. Крок цей додав до золотої економічної пори Браїлова ще і культурну сторінку, назавжди вписавши це місце в російську культуру.  Музыка була її пристрастю з дитинства, проте раннє заміжжя і сімейні турботи перервали її заняття. Досягнувши матеріального благополуччя, Надія Філаретівна з великим задоволенням повернулася у світ музики, вирішивши підтримувати талановитих музикантів і композиторів.
У 1875 році серед її стипендіатів значиться Микола Рубінштейн. Разом зі своїм головним компаньйоном Павлом фон Дервізом вона надавала допомогу створеній Миколою Рубінштейном Московській Консерваторії. Саме Рубінштейн розповів Надії фон Мекк про Петра Ілліча Чайковського. Звідси і починається та незвичайна і загадкова дружба Надії Філаретівни з великим російським композитором. Вона звернула свою увагу на талановиту і незвичайну особу. Твори Чайковського фон Мекк чула і раніше: до початку їх листування Чайковський був вже автором двох опер, увертюри-фантазії «Ромео і Джульєта», цілого ряду симфонічних творів, концертів. Його вважали одним з найбільш парадоксальних композиторів сучасності. Він викликав на себе гнів критики, яка не припиняла переслідувати композитора до самої його смерті. Надія фон-Мекк дізнається про матеріальні труднощі Чайковського, який пережив розлучення, загруз у боргах і не вміє ні заробити своїм талантом, ні раціонально витратити наявне. Спочатку вона робить композиторові простеньке замовлення, яке щедро оплачує. Зав’язується листування, в якому Чайковський звертається з проханням дати у борг (як все просто однак). У відповідь Надія Філаретівна виділяє безвідплатну суму (3000 рублів) на погашення усіх боргів і пропонує фінансову підтримку у розмірі 500 рублів щомісячно — це величезна щорічна платня в 6000 рублів! Для довідки: за сто рублів можна було купити будинок і декілька гектар землі, а самі Фон-Мекки ще зовсім нещодавно жили в семеро (!) на вчетверо (!) менші гроші! Чайковський залишає викладання в консерваторії. Навесні 1878 року Чайковський отримав запрошення приїхати у Браїлів і прибув сюди 17-го травня. Візит залишив у нього незабутні враження. Палац, розкішний парк і озера з плаваючими лебедями — рай для творчої натури. Усі дрібниці побуту були продумані, управляючий і прислуга заздалегідь проінформували про звички і смаки композитора. Він повністю поринає в роботу. Період покровительства з боку фон Мекк — найблаготворніший період в житті композитора. «Кожна нота, яка відтепер виллється з-під мого пера, буде присвячена Вам, — пише він в листі і дає обітницю: — Ніколи-ніколи, ні на одну секунду, працюючи, я не забуду, що Ви даєте мені можливість продовжувати моє артистичне покликання «

Чайковський на Україні (робота Светлицького).


Чайковский — Надежде фон Мекк:
«Я не только живу,  — но работаю, без чего для меня жизнь не имеет смысла. Я знаю, что Вы совсем не нуждаетесь, чтобы я при каждом случае рассыпался в выражениях благодарности. Но сказал ли я Вам хоть раз, что я Вам обязан всем, всем? Но это еще не все. Я беспредельно люблю Вас. Ваш П. Чайковский»
Зав’язалося досить інтенсивне листування, в якому відбивалася близькість позицій цих людей з багатьох життєвих питань. Але з обопільної згоди вони ніколи не зустрічалися і не розмовляли один з одним, а спілкувалися тільки за допомогою листування. Саме в цей час окрилений Чайковський пише балет «Лебедине озеро». Далі — оперу «Євгеній Онєгін». Він захоплюється творчістю Гоголя, намагається передати внутрішню музику творів великого письменника. Так з’являється опера «Коваль Вакула». Трохи пізніше — «Черевички». У 70-80-і роки одна за одною з’являються опери «Чародійка», «Мазепа» — нове звернення до Пушкіна. Данина європейському мистецтву — опери «Спляча красуня» і «Орлеанська діва».
Сторони не соромляться в компліментах один одному, багато місця приділяється обговоренню музики, політики і так далі. Вони багато часу проводять за кордоном, передусім в горах Швейцарії, обмінюються враженнями про красоти альпійських пейзажів.
Чайковський проводить тут одні з кращих своїх днів.Чайковский — Надежде фон Мекк:
«В Браилове хочу отдаться любви моей к природе. Нет места во всём мире, которое давало бы мне в этом отношении так много простора. Поездки в Браилов останутся в моей памяти лучезарным воспоминанием о самых поэтических днях моей жизни».
Надежда фон Мекк — Чайковскому:
«Милостивый государь Петр Ильич! Не знаю, право, как и благодарить Вас за Ваше милое снисхождение к моей нетерпеливости. Если бы не мои задушевные симпатии к Вам, я боялась бы, что Вы меня избалуете, но я слишком дорожу Вашею добротою ко мне, для того чтобы это могло случиться. Хотелось бы мне много, много при этом случае сказать Вам о моем фантастичном отношении к Вам, да боюсь отнимать у Вас время, которого Вы имеете так мало свободного. Скажу только, что это отношение, как оно ни отвлеченно, дорого мне как самое лучшее, самое высокое из всех чувств, возможных в человеческой натуре. Поэтому, если хотите, Петр Ильич, назовите меня фантазеркою, пожалуй, даже сумасбродкою, но не смейтесь, потому что все это было бы смешно, когда бы не было так искренно, да и так основательно».

парковий фасад, зараз використується як основний


повернемось до головного фасаду та пройдемо на ліво...
Свого часу композитор Чайковський, гостюючи в маєтку баронеси фон Мекк, писав:
Был встречен приятным сюрпризом. Марсель приготовил мне чай в беседке посреди пруда. После чаепития мы ловили удочкой карасей…

Далі читаємо тут ====>Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Вінничина, палац, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments