m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Браїлів. Троїцький Браїлівський жіночий монастир УПЦ (колишній монастир тринітаріїв).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Містечко Браїлів. що на Вінничині розташоване за 40 км від обласного центру, на річці Рів (притока Південного Бугу). Пелагія Печихвостська, дружина Яна Бокія Печи-хвостського, заснувала містечко Браїлів у 1594 році. Частково містечко почали заселяти з вотчин Махнівки та Сьомаків, а в кінці ХVІ століття в Браїлів переселилося ряд сімей з Галичини.

2015


2019
За часів Богдана Хмельницького Браїлів перетворюється на сотенне містечко. Наприкінці 1666 року Себастьян Маховський командував 6-тисячною дивізією, розміщення якої на Брацлавщині вирішив не допустити гетьман Петро Дорошенко та яку 9 грудня в бою під Браїловом було ним розгромлено. У 1740 році Францішек Салезій Потоцький заклав римо-католицьку церкву з кляштором тринітаріїв, будівництво якої завершив близько 1780 року Станіслав Щенсний Потоцький. Браїлівський монастир - вже знайома нам по вінницьким пам'ятників композиція: храм і корпус келій,що примикає до нього з боку хору.

2015. погляд з небес...


Однак співвідношення обсягів дещо інше, по-іншому виглядає і сам храм - це тринефна базиліка, перекрита склепіннями з люкарнами в середньому нефі. З північного боку біля входу височіє дзвіниця, своєю багатою пластикою і великими отворами, скоріше, нагадує ошатну палацову вежу в стилі бароко. В склепінних перекриттях влаштовані овальні прорізи - дзвони тут звучали по-особливому. У ажурному малюнку кованих перил другого ярусу дзвіниці центральне місце займає зображення семи-кінцевий хреста під короною - герб «Пилява» Потоцьких, перероблений після преходу монастиря до православних, у восьмикутний старообрядницький хрест.

і з неба у 2019 році...


Незважаючи на складну багатоплановість обсягів, декор фасадів досить скромний, стриманий, особливо в порівнянні з інтер'єром, який прикрашають каннеліровані пілястри коринфського ордера, високий, складного профілю антаблемент, багаторазова креповка, вишукані по силуету фронтони в вівтарі, багата ліпнина і, нарешті, живопис, покриває склепіння і стіни. Браїлівський розпису колись дуже славилися. Їх виконав в кінці XVIII століття темперою по сухій штукатурці художник-монах Йосип Прахтль. Король Станіслав-Август, який відвідав Браїлів в 1787 році, спеціально оглянув ці розписи. ... писав Д.В. Малаков у своєї книжці "По Брацлавщине", у 1982 році. Сюжетні та декоративно-орнаментальні мотиви були виконані у стилі рококо. Ці розписи темперою по сухій штукатурці не збереглися.

2015
кадри інтер'єру з відео
Коли монастир став православним, розписи у стінних нішах виконав Є. Осмоловський. Ті були зіпсовані вже за радянські часи. Рештки стінопису остаточно були забілені наприкінці ХХ ст. Зараз в середені все просто біле. У 2015 році нам під крики монашки після служби, вдалось зробити пару кадрів. В відвідування 2019 року ми спробували поспілкуватись з настоятелькою монастира, але вона до нас не снизошла та відмовила в зйомці. Але декілька кадрів в коридорі келійного корпусу ми всеж зробили, та відзняли старі знимки що були присутні на його стінах.келійний коридор...
За обома сторонам хору - баптистерія і захристія, двері, яки ведуть в корпус келій. Останній, на відміну від вінницького кляштору домініканців, має в плані вид букви «Н», один з створів якої замкнутий торцем костелу. У внутрішній дворик дивляться вікна з прохолодних склепінчастих коридорів з дощатими підлогами і маленькими лавками в підвіконних нішах. Навіть дух монастирський ще не вивітрився, не вистачає лише кованих скринь під дверима келій. Після польського повстання 1831 року монастир був перетворений в православний Троїцький. А красу дзвіницю прикрасили шатром з кокошником, на двосхилим храмовом даху звели фальшивий восьмерик з шатровим завершенням, в огорожі влаштували незграбні ворота в стилі московського бароко. Але всі ці «нові звершення» не збереглися. Зараз храм виглядає більш автентично.

і трошки історії з келійний стін...
З місцевих мифологій та балачок:
За переказами місцевих жителів, монастир колись прикрашала статуя Ісуса Христа-Назарея в ріст людини, яку привіз з Туреччини один поляк-католик (За іншим відомостями, реліквію привезено з Мадрида). Це була скульптура Ісуса в багряній туніці із зав'язаними на грудях руками — символічна згадка про християнських невільників, котрих тринітарії викупали з неволі. В одному з тамтешніх міст подолянин став свідком того, як турки розпоряджалися награбованим в Європі майном. Серед вивезених ними цінностей була й статуя Христа. Бідному подолянину чудом вдалося викупити статую у турка і привезти до Браїлова. Нею пишалися як католики, так і православні. Статуя вважалася чудотворною. Згодом її перенесли до нового католицького костелу, звідки вона зникла у вирі подій після 1917 р. Теперішнє її місцезнаходження невідомоДжерела:
https://www.pslava.info/BrajilivSmt_CloisterTrynitariv_1980PoBraclavschyne,262034.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Троїцький_Браїлівський_жіночий_монастир_УПЦ
https://www.youtube.com/watch?v=_XIIxwJk7FU
https://www.youtube.com/watch?v=nQFfgisc0-A
https://www.youtube.com/watch?v=fEXf2ZOwAd4Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Вінничина, костел, монастир, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment