m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Дрогобич. Церква св. Юра. Кінець XV — початок XVI століть. Експедиція 2019 року.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Церква святого Юри в Дрогобичі — пам'ятка галицької дерев'яної архітектури кінця XV — початку XVI століть, одна з найкраще збережених, і належить до числа найкращих пам'яток давньої української сакральної архітектури. Збудована в XV столітті, кілька разів перебудовувалася й остаточних архітектурних форм їй надав талановитий український будівничий Григорій Тесля з Дрогобича. Є частиною відділу дерев'яної архітектури музею «Дрогобиччина».У 1657 році з с. Надіїв поблизу Долини перевезено стару церкву і з її матеріалу добудували наявну, збудувавши з вівтарного зрубу бабинець, а вівтар зробили з нового матеріалу. Тут, насправді існує думка, що дрогобицька церква не є привезеною, як це поширено визнавати, а лиш добудована із надіївських брусів її 1/3 частина (бабинець та Введенський приділ), що як би повинно вказувати про цілком місцеве походження пам'ятки. Про «привезення церкви», є чимало поширених відомостей: в дилогії дрогобичанина Анджея Хцюка ми можемо прочитати те, що її було розібрано і привезено із Києва.В туристичних описах, в краєзнавчих нарисах і в путівниках найчастіше пишуть, що в 1656 році була перенесена в Дрогобич з карпатського села Надіїва, що поблизу міста Долини. Церкву обміняли на сіль, розібрали та перевезли до Дрогобича на волах. Встановили її на місці попередньої церкви, яка згоріла, а в 1678 році збудували поруч дзвіницю.погляд на церкву якщо йти до неї з вулиці Горишня Брама
Церкву святого Юра декілька разів ремонтували, але вона не втратила свого первісного вигляду.
Територія біля церкви не раз ставала місцем знакових історичних подій. Так 6 липня 1941 року на площі перед церквою святого Юра зібралися кілька тисяч дрогобичан та жителів навколишніх сіл. Референт з ідеології Дрогобицького обласного проводу ОУН та, одночасно, заступник голови Василь Николяк («Клен») повідомив присутніх про проголошення 30 червня 1941 року в окупованому німецькими військами Львові Акту відновлення Української держави та створення у Львові Уряду української держави на чолі з прем'єром Ярославом Стецьком. Присутні на мітингу присягнули на вірність Україні.

Сьогодні церква є частиною відділу дерев'яної архітектури музею «Дрогобиччина».
17 квітня 2012 року, на третій день Великодніх свят, територія біля церкви стала однією з міських площадок проведення Великої Гаївки, участь в якій одночасно взяли, як мінімум, 5 583 учасники, що зафіксували представники Книги рекордів України як рекорд України за кількістю учасників. Зокрема, тут учасниками Гаївки проводилися виставка робіт учнів художньої школи Дрогобича, виступи творчих колективів міста та сусіднього Стебника, майстер-клас з дрогобицького іконопису, концерт танцювального колективу «Верховинка» й звідси вони згодом вирушили до комори. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Камбоджі церква Святого Юра внесена до списку поміж шістнадцяти дерев'яних церков Карпатського регіону Польщі та України.Церква — тридільна (тризрубна) з квадратною головною навою і двома гранчастими бічними криласами (конхами) та гранчастими зрубами вівтаря і притвору (бабинцями). Низ церкви обведений широким опасанням у вигляді аркади-галереї на стовпах. Над бабинцем хори з аркою-галереєю і Введенська каплиця. Церква увінчана над головними зрубами трьома верхами без заломів, а криласи малими верхами з одним заломом, всі на восьмибічних підбанниках.В церкві св. Юра з великою майстерністю і художнім смаком використані прийоми дерев’яного будівництва – опасання на дерев’яних арках та кронштейнах, аркада на другому ярусі, різні форми восьмериків, розвинуті бані, бічні криласи та інше. І хоч церква св. Юра частково збудована зі зрубин старої церкви і в різні часи ремонтувалась, її архітектурно-художня єдність лишилася непорушною.фото з сторинки музею на фейсбуці


Порівнюючи церкву св. Юра з іншими дерев’яними трибанними церквами Галичини, можна визначити її композиційні особливості. Завдяки вдалим співвідношенням ширини восьмериків з шириною зрубів досягнуто монументальності будови, а невелика відстань між восьмериками посилює враження пластичності об’ємів. Велике значення має також нахил стін до середини будови й особлива пружиста форма бань. Безперечно, що в загальній композиції церкви бічні криласи з мініатюрними банями відіграють значну роль: вони підкреслюють величність споруди в цілому. Поєднання в одній будові великих об’ємів малими відоме в багатьох пам’ятках архітектури.

церква з неба...
Зовні церква св. Юра також була розписана. Сліди орнаментальних розписів лишилися на широких дошках, якими підшиті карнизи над другим поверхом, і на стінах другого поверху бабинця, де були криті галереї. Яскраві фарби розписів, контрастні до м’яких сріблясто-сірих тонів дерева, підкреслювали мальовничість усієї будови в цілому.


Так як нам довелось знімати мало часу та без штативу, а ще ми не попали на хори, до каплички-емпори, то додаємо фото з мережі інтернету, який довелось дуже ретельно перелопатити. Якщо ми не вірно вказали авторів чи когось пропустили - будь ласка, напишить нам, ми виправимось =)

2007. Фото Швітланьо. 1
2010. Фото Сергій Криниця.


2014. Фото Neovitaha777. 3
В архітектурі дрогобицької церкви св. Юра яскраво виявилися особливості творчого методу народних майстрів. Тут не дотримано жодних канонів чи писаних правил, кожний елемент будови зроблений по-своєму, але це не порушує загальної художньої єдності. На перший погляд східний та західний верхи церкви однакові, насправді ж їх зроблено по-різному: кожна з дерев’яних арок опасання та галереї в деталях має свої, іноді непомітні особливості, не кажучи вже про форму ґонту, яким обшиті стіни та дах.

2015. Фото Ivan Sedlovskyi. 5


Особливої уваги заслуговують розписи в церкві св. Юра в Дрогобичі. Розпис церкви св. Юра є типовим в тому розумінні, що кожна церква мала свою тематичну схему розписів, тут не було яких-небудь сталих, незмінних канонів. Тематичний зміст був довільним підбором однієї з основних ідей церкви, яку живописець по-своєму розвивав і своїм живописом промовляв до віруючих. Інтер'єр церкви прикрашений стінописом, що виконаний під керівництвом Стефана Маляра (Поповича Медицького). Крім релігійних композицій (Страсті Христові), багатий декоративний орнамент переважно рослинного характеру. Іконостас та ікони того самого маляра («Акафіст Богоматері», «Діяння апостола Павла», «Відсічення голови Великомученика Юрія») в коричнево-вохристій та оливково-зеленій гамі; скромними малярськими засобами мистець надав індивідуального, майже портретного виразу зображуваним постатям. Рельєф різьби виноградної лози на колонках іконостасу близький до різьби на камені.

2016. Фото Sosnylo-enzheewych.


2019. Фото Богдан Волошин.
2017. Галина Новикова (zalgalina)


2020. Фото Ігор Мартинів.

Неф і бабинець церкви св. Юра розписані зверху донизу, і з особливою майстерністю написані сцени іконостасної, південної та північної стін. Живопис східної стіни, трохи закритий знизу надбудовою іконостаса, цікавий вмілим оперуванням засобами світлотіней та півтонів для виявлення форми, що в поєднанні з іконостасом справляє велике враження.

і декілька фото та поштівок з польських архивів...
1903


1914
1917


1918-29
1920-29


1929


1931
1935
1950
Трохи іншою манерою, але також виразно і живописно виконано сцени на північній стіні нефа, де використана чорна контурна лінія для чіткого окреслення форми. Живопис в церкві св. Юра вражає не тільки трактовкою окремих сцен, скільки загальним колоритом. Стінопис, крім своєї високої художньої досконалості, цінний тим, що зберігся краще, ніж в інших дерев’яних церквах, тому він справляє таке цілісне враження.

і трошки з pslava.info...
1930. Малюнки А. Вариводи


1968. Логвин Г.Н. По Україні


1982. Логвин Г.Н. Украина и Молдавия.
1970. Юрченко П.Г. Дерев’яна архітектура України


2013. Панорами від Mal and.
decerkva.org.ua стверджує шо це ...Розгортка інтер'єру. 2012 рік Інститут геодезії НУ "Львівська політехніка"....


2019. Наші панорами.https://www.pslava.info/DrogobychM_CerkSvJura_1970DerevjanaArxitekturaUkrajiny,207373.html
https://www.wikiwand.com/uk/Церква_святого_Юра_(Дрогобич)
https://zalgalina.livejournal.com/119955.html
http://sdemian123.livejournal.com
https://pauluskp.livejournal.com/1069902.html
https://varandej.livejournal.com/312188.html
https://demian123.livejournal.com/478350.html
https://www.facebook.com/drohobych.museum/photos/a.451328435063210/1440891459440231/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Wiki_Loves_Monuments/Львівська_область/Дрогобич#46-106-1129
http://decerkva.org.ua/drohobych_yura.html
https://nin-gen.livejournal.com/18240.html
https://www.pslava.info/DrogobychM_CerkSvJura_224b,207372.html
https://www.facebook.com/drohobych.museum/


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, розписи, ікони, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments