m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Фусів. Церква Св. Івана Богослова. 1782.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Фу́сів — село в Україні, в Сокальському районі Львівської області поряд з Шпилокосами та Княже, про які ми нещодавно розповідали. Село завжди було частиною Волині. За часів Російської імперії село входило до складу Підберезської волості Володимир-Волинського повіту Волинської губернії, за міжвоєнної Польщі - частина ґміни Подбрезє Горохівського повіту Волинського воєводства.Церква в цьому селі збудована у 1782 році коштом Ігнатія Цетнера. Сьогодні є пам'яткою архітектури національного значення. Церква відносилася до Київського патріархату, наразі це мабуть ПЦУ.Святиня стоїть у північній частині Фусова, біля вулиці та житлової забудови. Ділянка частково оточена деревами, з вулиці обмежена кованою огорожею. Церква - невелика тризрубна одноверха будівля, підвалини якої опираються на цегляний підмурівок.До маленького вівтаря з півночі та півдня прибудовані ризниці, а бабинець (до речі, виглядає дивно коротким) від заходу має великий рівноширокий присінок у який ведуть два входи - від заходу та півдня. Святиня оточена піддашям, яке навколо присінку і біля бабинця переходить в широке опасання. Над дверима до церкви з опасання постають двосхилі дашки.

Ще до недавна стіни церкви були повністю покрити пластиковою вагонкою (тільки двері, вікна і карнизи не рухали), під якою дерево мальоване на блакитно (це було видно по одному з випустів вінців зрубу північної стіни нави). Не можливо не звернути увагу на дуже маленькі віконечка у стінах бабинця та вівтаря.Наву традиційно завершує восьмерик (сліпий), накритий наметовим дахом з ліхтарем і маківкою. На захід від церкви стоїть деревяна двоярусна дзвіниця (перший ярус оббитий пластиком, другий - профільованою бляхою), накрита чотирибічним з переходом у восьмибічний намет, увінчаний маленьким ліхтарем з маківкою.Під пластиком деревяні стіни як і церкви мальовані на блакитно. Обидві пам'ятники утворюють єдиний ансамбль народної архітектури галицької школи. Поблизу дзвіниці є деревяна будівля, очевидно, господарського призначення.

Трошки історії...
Під час  Першої світової війни церква не була зруйнована. В часи німецької окупації храм святого Івана Богослова оставався недоторканим. За наказом в 1959 році богослужіння в церкві заборонялися, а храм на багато років закрито. Останнім священиком був отець Володимир Кушлай.В другій половині 80-х років було дозволено відкрити храм. В Фусові храм відкрився в 1988 році. Перше богослужіння після відкриття, провели на свято Івана Богослова. Його провів благочений отець Павло Осус. 1989-1990 роках було проведено загальну реставрацію храму.

16 липня 1991 році проведенно посвячення дорожніх хрестів. 2015 року був ремонт церкви, заміни дерево на куполі. У 2018 році було об'явлено тендер на ремонт та реконструкцію церкви, який почали на првесні 2019 (ми там були у червні, пластик з церкви вже було знято) та були повинні в грудні закінчити того ж року. Ситуація на цей час — невідома, актів по закінченню робіт не знайдено =(

Скоріше за все початок другої половини ХХ століття


1968. Логвин Г.Н. в виданні "По Україні." стверджує шо це ікона з церкви Івана Богослова в Фусові, «Покрова». Кінець 17 – поч. 18 ст. Але ми, нажаль, такої ікони не побачили в церкві


2011. Церква ще під пластиком...


А це вже на передодні початку відновлення...Джерела:
http://decerkva.org.ua/fusiv.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Фусів
https://zakupki.com.ua/tender/3788413
http://bibliotekafusiv.blogspot.com/p/blog-page_17.html
https://www.pslava.info/FusivS_CerkSvIoanaBogoslova,212480.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівіщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна дзвіниця, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес, ікони
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment