m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Невицьке. Замок. Частина 4. Занепад та реставрація-реконструкція-відновлення...

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Стаття зібрана з матеріалів форума zamki-kreposti.com.ua

Початок тут:
Частина 1
Частина 2
Частина 3В останні роки відбувався явний регрес - тендітні дерев'яні конструкції, споруджені над окремими будівлями комплексу, доживали свої останні дні. І це незважаючи на те, що на території замку періодично проводили розкопки, незважаючи на те, що він часто відвідується туристами і взагалі є одним із наймальовничіших і знаменитих замків Закарпаття.Ще з 2013 року в мережі з'явилось відео з 3D реконструкцією замку, потім воно відновлювалось, виглядає й досі дуже привабливо - але що з проектом було надалі, нам не відомо (якщо хтось має інфу - додавайте в каментах)... відомо шо автор консультувався Олександром Дзембасом та був досить не погано в темі того над чим працював...

Для початку варто подивитися, як виглядав замок після того, як його спробували привести в порядок і хоч якось призупинити процес його руйнування. Вид з висоти пташиного польоту. Зверніть увагу, що не тільки головна вежа, але і частина корпусу перекрита покрівлею з галереєю:Дерев'яне завершення вежі колись було свіжим:

І навіть всередині замку були дерев'яні галереї, сходи, переходи. До наших днів ці дрібниці не дожили:В кінці жовтня - початку листопада 2012 здалася і обрушилася покрівля, що вінчає одну з бастєй зовнішньої лінії оборони. Покрівля, звичайно, вже давно стояла дірявої як сито, і своїх функціональних обов'язків не виконувала, але з іншого боку вона надавала замку балів за шкалою мальовничості. І це не кажучи про те, що сам факт руйнування одного зі звичних елементів образу замку свідчить не про прогрес, а про регрес.

Такий вид був до початку листопада 2012 (http://www.flickr.com/photos/oleksiym/):На початку листопада вежа вже виглядала так:І ще одне фото, зроблене незабаром після обвалення (http://vk.com/ihor_huledza):Обрушилося завершення, ймовірно, від старості.
В цей же час вже в комі знаходилися дерев'яні конструкції головної вежі, вона, як і годиться донжону, пручається руйнувань довше всіх інших споруд замку:Але, звичайно, обвалення покрівлі головної вежі - це було питання часу. Досить порівняти її первісний стан з тим, який відображено на більш свіжих фото, щоб зрозуміти, як все було погано. Варто було обрушитися останньої дерев'яної конструкції замка, і його звичний силует сильно змінився:

Вочевидь, що з моменту руйнування покрівлі прискорився й процес руйнування головної вежі.

Галерея ще тримається, але ось-ось обвалиться:Якщо подивитися на покрівлю головної вежі замку з такого ось ракурсу, то ще більш дивним здасться той факт, що ця квола на вигляд конструкція, відкрита всім вітрам і негоді, не здавалася довгі роки:В останній місяу 2017 року замок попадає в “Перелік проектів-переможців конкурсного відбору за результатами засідання конкурсної Комісії з відбору проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу від 27.12.2017”. З цього моменту стартує довга дорога до довгоочикуванного початку відновлення. Закарпатська область мала отримати 11,2 мільйони гривень на першу чергу невідкладних робіт із реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку. Левову частку грошей (а саме 10,7 млн. грн.) мав виділити Державний бюджет України в рамках фінансування проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів, отриманих від Європейського Союзу, а ще 500 тис. грн. Повинен був виділить обласний бюджет Закарпаття. Кошти очікувались в кінці першого кварталу цього року 2018. Але щось пішло не так... Все було як і раніше. Приїзжали студенти та волонтери, чистили територію від хащів. А замок — замок повільно руйнувався...Проект, зокрема, передбачав реставрацію центральної вежі з повною заміною покрівлі та укріпленням дерев’яних конструкцій, будівництво оглядового майданчика, укріплення стін вежі, реставрацію малої вежі, консервацію руїн замку, впорядкування та благоустрій території, встановлення системи зовнішнього освітлення тощо. И все це після того, як замок було повернуто на баланс області в 2017 році — до того часу від був як би нічийний. Весь цей час до і після, замком піклується фактично один Олександр Дзембас - робить гарну промоцію замку, організую студентів та волонтерів щоб розчищати територію.И ось нарешті на прикінці 2019 року щось почало ворушитись. В цей же час виходить дуже цікава книга Олександра Дзембаса — Невицький замок крізь століття.

приклади сторинок:
НА пресконференції в Ужгороді детально розповіли про реставрацію Невицького замку. Виступали заступник голови Закарпатської ОДА Ольга Травіна, доктор економічних наук, професор УжНУ Володимир Химинець, голова ГО «Невицький замок», історик Олександр Дзембас, директор комунального підприємства «Ужгородське районне агентство розвитку» Рената Манайло-Приходько. Плани були такі: До кінця наступного року дві вежі замку і чотири опори мають бути відреставровані, буде відновлено дах на основній вежі й облаштовано там оглядовий майданчик. Далі — реставрація стін замку, їх консервація, окультурення території навколо об’єкта, відтворення історичних ковальських і гончарних майстерень тощо. Начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури облдержадміністрації Томаш Сопко підтримав ідею і повідомив, що роботи з реставрації замку розпочнуться після проведення передбачених законом тендерних процедур і мають завершитися до кінця наступного року (2020). Дах на головній вежі буде відновлено у тому вигляді, яким його пам’ятаємо, хоч він і не дуже давній. Його зведено в 1920—1930-х роках, коли Закарпаття перебувало у складі Першої Чехословацької Республіки.Реставрація малої вежі...Так замок повільно дожив до 2020 року. В коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив перший заступник голови Закарпатської ОДА Олег Коцюба наступне: “Реставрацію Невицького замку на Ужгородщині мають завершити до кінця року (2020), у грудні. Проєктом заплановано відновлення вежі-донжону, візитівки Невицького замку, а також відновлення покрівлі на вежі біля входу до замку, та часткову реставрацію стін.

З державного бюджету на це виділили 9,2 млн грн”, – повідомив Коцюба.За його словами, тендер щодо цього проєкту оголосили в березні, реставраційні роботи розпочалися в липні. Виконує роботи місцевий підрядник. “На жаль, цей проєкт не зможе вирішити всіх проблем Невицького замку, тому ми подали цей замок на ще декілька проєктів. Те, що виконується наразі, – це порятунок замку в авральному порядку”, – зазначив він, висловивши сподівання, що пам’ятку вдасться включити до культурного "Великого будівництва". Наразі до списку об'єктів культурного "Великого будівництва" від області подали Ужгородський замок, будівлю Закарпатської обласної філармонії та 4 дерев'яні церкви.“...Останнім часом, Інтернет строкатыть багаточисленними замітками про початок реставрації Невицького замку. Необхідно відразу визначиться: незважаючи на визначення в ДБН щодо реставрації пам'яток архітектури (будь-які будівельні роботи на пам'ятнику є реставрацією), роботи на Невицькому не можна назвати класичною реставрацією. Згідно проекту відбувається банальне відновлення чехо-словацького новодела столітньої давності. Тобто, проведуть імітацію навершя донжона і даху однієї з бастєй зовнішнього кільця укріплень. Решта робіт торкнеться консервації окремих ділянок «корони» стін і зміцнення деяких прорізів. З натяжкою можна було б говорити про реставрацію верхнього ярусу донжона, оскільки автори проекту передбачили домуровку стін. Але при цьому не подбали про наявність на цьому ярусі хоча б одного віконного отвору, що абсолютно не логічно. Можливо, відсутність глибоких досліджень архітектури замку в цілому, продиктували таке спрощення. Плюс, необхідно було облаштувати надійну основу для верхніх дерев'яних конструкцій. Хоча, по суті, підняття висоти донжона на один ярус було необхідним і правильним рішенням. Якщо проаналізувати примикання до донжону верхнього рівня стіни подковообразної споруди праворуч, то ми чітко побачимо, що ця стіна, в разі відновлення, перекривала б конструкції дерев'яного навершя донжона, чого не могло бути в принципі. Звідси напрошується висновок, що висоту донжона необхідно збільшити ще на один ярус...” - пише на forum.zamki-kreposti.com.ua/ shonbach

і далі додає:
“... Тепер про навершии донжона. Важко сьогодні зрозуміти, чим керувалися чехо-словацькі реставратори, коли створювали конструкцію оглядового майданчика і даху. До наших днів поки не виявлено жодного зображення Невицького замку до його руйнування в 1644 році. Збереглися тільки старовинні фото замку, де донжон зображений без жодного накриття. Необхідно зауважити, що в ті ж 30 і роки 20 століття, проводилися масштабні роботи на словацькому замку Тренчин. Там теж стояла проблема про накриття старого донжона. Не дивлячись на існуючі точні зображення Тренчин в 17 та18 століттях, реставратори не стали морочитися історичними дослідженнями, а придумали кардинально нове накриття для вежі. Таке ж рішення, швидше за все, перекочувало і на донжон Невицького замку. Головним мотиватором для проектантів стало нове функціональне призначення конструкції - зручний оглядовий майданчик під накриттям, а не історична достовірність...

...Швидше за все, історичний донжон Невицького замку мав простий шатровий дах, як і більшість подібних укріплень Угорського королівства. Ми не бачимо ні слідів машикулей, ні отворів під дерев'яні консолі. Більш того, в середні і новомодерні століття жоден фортифікатор не ставив би таку ненадійну дерев'яну конструкцію на вежі, тим самим наражаючи на небезпеку пожежі і руйнувань нижчестоящі яруси. Навіть при влаштуванні кругових бойових дерев'яних галерей верхнього ярусу, завжди був внутрішній кам'яний остов, який ніс основні навантаження від конструкцій даху (приклад на рис.)......До речі, на Тренчинського донжоне, в цьому сенсі, конструкції накриття виглядають більш автентично. Тепер про функціонал верхнього ярусу. Донжон Невицького замку відкрито до ворога тільки з боку одного фасаду. Тобто, як бойова галерея для захисту п'яти вежі, дерев'яна конструкція навершя мала сенс тільки з одного боку! Всі інші сторони - це дахи що примикають до будівель Верхнього замку і дуже вузький замковий внутрішній двір. Можливо, там був круговий спостережний пункт? Але для спостереження за округою досить ряду бійниць по периметру, і, по суті, бути захищеним від вітрів. Єдине на що придатна така конструкція це наявність дзвонів каплиці або набату. Але про такий функціонал донжона Невицького замку нам нічого не відомо. Що стосується відновленої даху бастеї зовнішнього кільця оборони, то вона виглядає цілком «автентично» і симпатично. Хоча, очевидно, що висота вежі повинна бути піднята як мінімум на один ярус, оскільки примикаючи стіни, що йдуть врівень з висотою вежі, явно не дотягують до прийнятної обороноздатної висоти.Справедливості заради, слід зазначити, що, не дивлячись на сумнівну достовірність, навершя донжона Невицького замку, придуманого чехо-словацькими майстрами сто років тому, досить гармонійно вписується в загальний архітектурний вигляд замку і вже давно надають виразність і впізнаваність цьому унікальному пам'ятнику середньовічної фортифікації. ... - пише shonbach.

А це, вже саме свіжіше фото з замку...


Стаття зібрана з матеріалів форума zamki-kreposti.com.ua


Про експедицію 2015 року читаємо тут ===>


Джерела:
https://forum.zamki-kreposti.com.ua/topic/496-невицкое-реставрация-замка/
https://forum.zamki-kreposti.com.ua/topic/2692-невицький-замок-крізь-століття-2019-автор-олександр-дзембас/
http://www.golos.com.ua/article/323496
https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/3100722-restavraciu-nevickogo-zamku-planuut-zaversiti-do-grudna.html#
http://www.minregion.gov.ua/napryamki-diyalnosti/regional-dev/derzhavna-rehional-na-polityka/derzhavniy-fond-regionalnogo-rozvitku/sektoralna-byudzhetna-pidtrimka-yes/perelik-proektiv-peremozhtsiv-konkursnogo-vidboru-za-rezultatami-zasidannya-konkursnoyi-komisiyi-z-vidboru-proektiv-regionalnogo-rozvitku-yaki-mozhut-realizovuvatisya-za-rahunok-koshtiv-derzhavnogo-b/
https://youtu.be/ikvBt41JmkQ
http://taras-kashchak.livejournal.com/8168.html
https://www.facebook.com/oleksandr.dzembas?hc_location=stream#!/NevitskyCastle?hc_location=stream
http://photographers.com.ua/pictures/user/12645/
http://arch-heritage.livejournal.com/1439261.html
http://vk.com/ihor_huledza
http://arch-heritage.livejournal.com/1439261.html
https://youtu.be/wSbHfjkY64M
https://www.youtube.com/watch?v=jvugk-cXRho&t=33s
https://www.youtube.com/watch?v=u4ejWUBRoxU
https://www.youtube.com/watch?v=_yxMXUsAqQkЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Закарпаття, відновлення, замок, погляд з землі, погляд з небес, реконструкція, реставрація, руїна, істория
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments