m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ягільниця. Успенський храм РКЦ, 1842(1824) та Вознесеньська церква УГКЦ (1885).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Вперше Ягільниця (Ягельниця, Ягольниця) згадується у 40-х роках XV століття, а на початку наступного століття поселення вже було містом.
У 1473 році засновано парафію на теренах Кам'янецької дієцезії коштом Зигмунта Ягельницького. У II половині XVIIIст. - I половині XIXст. парафія перейшла до складу Львівської архідієцезії.Споруджений за сприяння родини Лянцкоронських у стилі бароко сучасний мурований храм освячено 1842 року (за іншими даними у 1824 році - але це річь скоріше про попередню дерев'яну церкву). У 1898 році він згорів. Але вже у 1899 році храм реставровано.  Дві невеликі прибудови до храму були зроблені, напевно, у ХІХ столітті.

Шляхетські герби фундаторів та донаторів на стінах храмів річ звична. Але, зазвичай, це лише один з елементів декору, до того ж далебі не головний — таке собі ненав’язливе нагадування, хто саме дав гроші на зведення чи реконструкцію храму. Костел в Ягільниці теж «гербовий», але повністю випадає з загалу. Велетенський графський герб «Задора» тут є головним елементом декору. Це, можливо, чи не найбільший з «храмових» гербів в Україні.

фотографії Конрада Зелазовскі з середини храму знайдені на agefotostock.com...


фото М.І.Жарких, 1989


194?-1992 роках храм закрили. За радянської влади в ньому був розташований спортивний зал, від 1974 році — склад крамниці меблів.
4 липня 1992 року храм повернуто для потреб віруючих, завдяки фундації Кароліни Лянцкоронської його відремонтовано.  Шкода тільки, не всі деталі декору збереглися. На фасаді в нішах, де колись були святі - пустки. Кажуть, що збереглися рештки фресок (св. Антоній та Мадонна з дитям), але побувати усередині храму не довелося. Повернений костел було відновлено 2002 року.


Церква Вознесіння Ісуса Христа-парафія і храм греко-католицької громади Улашківського деканату Бучацької єпархії Української греко-католицької церкви . У 1885 році  — збудовано храм (з інших джерел - він походить з XVIII століття, можливо що ця інфа про попередній храм на цьому місті). За деякими данними належав вірменській громаді Ягільниці.

1946—1990  — храм належав до РПЦ. 1990 — парафія і храм повернулись до УГКЦ.
Донедавна храмом більше нагадував римо-католицьку церкву. Зокрема, над ними височіли лише великий і малий куполи (останній фактично був сигнатуркою). Після перебудови в 2001 році центральний купол, значно збільшили та розширивши його барабан підняли вище. Також тоді додали ще 2 бічних куполи (3 куполи символізують Пресвяту Трійцю). Після реконструкції храм набув візантійських рис.

фото М.І.Жарких, 1989


Первісну, римо-католицьку архітектуру церкви Вознесіння перекази пояснюють щедрими донаторством графині Леонтії Лянцкоронської. Цікавий факт — у 1912-1927 роках парохом церкви Вознесіння служив о. Володимир Антонович – шваґро батька майбутнього провідника ОУН.
Джерела:
http://www.rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvtpco&l=r&n=2
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Внебовзяття_Пресвятої_Діви_Марії_(Ягільниця)
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_Вознесіння_Ісуса_Христа_(Ягільниця)
https://castles.com.ua/j.html
http://andy-travel.com.ua/yagilnicya
https://www.pslava.info/JagilnycjaS_Kost,234303.html
https://www.pslava.info/JagilnycjaS_Cerk2,234318.html
https://risu.ua/yagilnicya--zamok-hrami-koni-ta-yunij-bandera_n112129Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, костел, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments