m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ягільниця. Замок.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Тип споруди: замок, який виконував функції міської цитаделі
Так само відомий як:
- Ягольница (рус.), Ягільниця (укр.) - назві села до 1944 року
- Замок у селі Ягільниця (укр.), Jagielnica (пол.)
- Ягільніцькій замок (укр.)
- Замок в селі Нагорянка (рус.), Замок в селі Нагірянка (укр.)
Перший етап будівництва: 15 - 16 століття (дерев'яно-земляний замок), 1630 рік (кам'яний замок)
Останній етап будівництва: середина 19 століття - 1-ша половина 20 століття (?)

таким відкривається погляд на замок з південної околиці Ягільниці...
Ягільницькій замок - спадщина старовинного міста Ягільниця. Колись цей населений пункт розташовувався на обох берегах річки Черкаски, проте в якийсь момент історії було прийнято рішення розділити Ягільницу на два окремих поселення, кордоном між якими мало служити русло річки. Таким чином, поселення Ягільниця зайняло лівий берег Черкаски, а село Нагірянка - правий. Замок, розташований на правому березі річки, автоматично був приписаний до Нагірянці. Так народилося протиріччя - Ягельніцкій замок за фактом вже не мав відношення до Ягільниці, його приписали до Нагірянці.

?. Біля річки Черкаска (притока річки Серет) було засновано поселення Ягільниця. В якості місця для будівництва укріплень вибрали край плоскогір'я над крутим схилом долини річки.
1488 рік. Перша письмова згадка поселення, яке в цьому році відвідав польський король Казимир IV Ягеллон (1427 - 1492).
1518 рік. Щоб поліпшити добробут поселення польський король Сигізмунд I Старий (1467 - 1548) надав Ягільниці статус містечка з правом проводити торги по п'ятницях, а на Зелені Святки було дозволено влаштовувати ярмарок.

а це ми вже в Нагірнянці дивимось на південу частину замку...


Початок 16 століття (?). Можна припустити, що перші ґрунтовні укріплення з'явилися в Ягільниці в цей період. Хоча окремі дослідники вважають, що в Ягільниці укріплення були побудовані в 15-м столітті.
1538 рік. Найперша з відомих згадок Ягільниця, як укріпленого пункту. Цього року Пёрт, волоський воєвода, вторгся зі своїм військом на Поділля і «здобув» Ягільницю. Ймовірно, мова йде про першу фортецю або замок, оскільки немає відомостей про існування в Ягільниці міських укріплень.

1630 рік. Станіслав Лянскоронський, майбутній польний гетьман коронний (1654-1657), на місці старих дерев'яно-земляних укріплень будує кам'яний замок бастіонного типу. Станіслав вважався видатним воєначальником свого часу. В період повстання Хмельницького він брав участь в успішній обороні Кам'янця, пізніше (в 1649-м) брав участь у знаменитій обороні Збаража. Брав участь він і в багатьох інших військових компаніях Речі Посполитої.

ми чесно хотіли сфотографувати кріпосні стіни і навіть спустилися в рів, але непрохідні на сьогодні хащі не дали нам цього зробити, але побачити що ж там за ними ми маємо можливість завдяки пану Волкову
2008


На момент спорудження Ягільницкій замок вважався одним з найпотужніших укріплень на Поділлі. Замок навряд чи розглядався виключно як укріплена приватна резиденція, ймовірно, мав він значення і на більш високому рівні, будучи одним з ключових оборонних пунктів Поділля. Майданчик замчища було перетворено в сильну фортецю після того, як потужні природні укріплення були посилені новітніми бастіонними фортифікаціями. Оборонний пояс замку був представлений бастіонами, з'єднаними між собою куртинами, а також трикутними в плані виступами, освіченими заломами куртин. Укріплення були облицьовані каменем. З півночі і заходу замчище захищали глибокі природні яри річкової долини, а з півдня і сходу підступи до замку перекривав глибокий штучний рів. В'їзд в замок перебував в південно-східній (?) частини укріплень. Тут в товщи куртини, фланкированої з двох сторін бастіонами, перебувала квадратна в плані надбрамна вежа, фасад якої був прикрашений гербом Лянськоронських. До воріт замку вів міст, перекинутий через рів. Найближча до замку секція цього моста була підйомної. На замчище, уздовж лінії укріплень, були побудовані житлові та господарські будівлі, що оточували просторий внутрішній двір. Відомо, що у північної стіни було побудовано житловий будинок, що складається з 3-х великих і 3-х малих кімнат. Під цим будівлю були влаштовані великі підвали. Окремо варто відзначити, що, описуючи замок, дослідники часто відзначають наявність дуже потужної системи підвальних приміщень.

Нам не вдалось також попасти на внутрішню територію, але завдяки порталу zamki-kreposti.com.ua ми можимо побичити що там і як. За роки що прошли з їх відвідування мало що змінилось - тому дивимось на те що в нас є...


1648 рік. На початку повстання Богдана Хмельницького козацькі війська не змогли захопити замок.
1655 рік. Замок захопили війська, якими командував Василь Батурлин, відомий російський воєначальник і дипломат. Нападникам вдалося захопити твердиню завдяки зраді серед солдатів гарнізону. В одному з письмових джерел того часу значилося, що після взяття замку «чимало шляхти і людей служивих в неволю московську попало, а інших вбили». Раніше, в січні 1654 року, Батурлин очолив російське посольство, яке від імені царя Олексія Михайловича (1629 - 1676) уклало з українським козацтвом, очолюваним Богданом Хмельницьким, угоду про спільні воєнні дії проти Польщі. Після укладення угоди з козаками, Батурлин командував російськими військами, які брали участь у визволенні Правобережної України від влади Речі Посполитої.1672 рік. Почалася Польсько-турецька війна (1672 - 1676). Величезне турецько-татарське військо рушило в сторону Львова, спустошуючи все на своєму шляху. Командував військами особисто турецький султан Магомет IV (1642 - 1691). Безліч польських укріплень, замків, міст і фортець впали під ударами цього війська. Ягільницкій замок, ймовірно, був зданий ворогові без бою. Тут був залишений турецький гарнізон. Але через кілька днів, можливо, після того як основні турецькі війська покинули Ягільницю, раніше обеззброєний гарнізон замку напав на турків і, перебивши їх, знову взяв замок під свій контроль.
Незабаром турки повторно заволоділи замком. Перший етап війни завершився підписанням Мирного договору під Бучачем (18 (28) жовтня 1672). Після його укладення, Поділля опинилося під владою турків. У цей період в Ягільницком замку знаходилася резиденція турецького паші. Коли польський Сейм відмовився затвердити Бучацький договір, війна спалахнула з новою силою. Після цього замок ще кілька разів переходив то під контроль турків, то поляків.
1673 рік (?). Ягільницю відвідав шведський мандрівник Ульріх фон Вердум, який відзначив у своїх подорожніх нотатках місто і замок.

декілька старих фото та поштівок з польських архивів та castles.com.ua...


фото Януша Богдана з книги Александра Чоловского «Przeszłość i zabytki województwa tarnopolskiego»


в іншій якості...
1683 рік. Війська Речі Посполитої під керівництвом Анджея Потоцького (? - 1691), польного гетьмана коронного, витіснили турецький гарнізон із замку. Після цього Ягельніцкій замок на деякий час перейшов у власність Потоцького, якому, спираючись на укріплення Поділля, належало зайнятися захистом східних кордонів Речі Посполитої. В цей же час король Речі Посполитої Ян III Собеський (1629 - 1696) з основними військами поспішив на допомогу Відню, обкладеному турецько-татарськими військами. 11 вересня 1683 року за стінами Відня відбулася знаменита Віденська битва, яка прославила Собеського і поставила хрест на європейській експансії Османської імперії.
1684 рік. Ян III Собеський побував в Ягільниці, повертаючись з військового походу на Кам'янець, який з 1672 року перебував під контролем турків.
18 століття. Замок, відремонтований після бурхливих подій Польсько-турецької війни, був головною резиденцією Лянськоронських.
1772 рік. Поле розділу територій Речі Посполитої Ягільниця переходить під владу Австро-Угорщини.

вказано як "28.07.1925. Janusz Bogdan. Wnętrze zamku w Jagielnicy"
мапа Ф. фон Міга


1779 - 1782 роки. Австрійськими військовими картографами була складена так звана «мапа Міга», на якій, серед інших населених пунктів, була відображена і забудова Ягільниці. Оскільки карта створювалася ще до того, як замок був сильно перебудований, на ній можна побачити, як виглядала лінія старих укріплень твердині. На території замкового двору відзначені окремі будови. Зафіксовано на карті і широкий замковий рів, який майже повністю зникне в 19-м столітті.
1817 рік. Замок, що знаходиться на той час в приватному володінні, був проданий австрійському уряду. Нові власники форпосту перебудували замок в тютюнову мануфактуру, в результаті чого істотно змінився зовнішній вигляд комплексу. В ході перебудови були знищені ворота і укріплення замку з напільного боку, частково засипан рів, а на території замкового двору, вздовж бастіонів і куртин, звели довгі промислові корпуси «Державного складу тютюнових виробів» ( «Państwowego Magazynu wyrobów tytoniowych»), де сушили і складували сировину.

1844 рік. У приміщеннях замку була відкрита фабрика для отримання поташу (карбонату калію), що використовується для підвищення врожайності тютюну. До цього часу рів з напільного боку замку був практично повністю засипаний, а кам'яні укріплення в значній мірі демонтовані або перебудовані. В результаті цих робіт замок з боку міста вже мало схожий на потужне укріплення. Фабрика функціонувала до Першої Світової війни.
Кінець 19 - 1930-і роки. Замок з'являється на ряді листівок і фото, де найчастіше фігурує як «тютюнова фабрика».
1940 рік. Ягільниця втратила свій міський статус і була зарахована до категорії сіл.
2-а половина 20 століття. За Радянської влади в приміщеннях замку функціонував тютюновий завод. Для виробничих потреб будівлі на території замкового двору перебудовувалися. У цей період завершилося формування комплексу виробничих і складських приміщень.

Початок 2000-х років. Замковий комплекс приватизував російський підприємець Олександр Потьомкін.
2007 рік (?). На сайті тернопільської агенції нерухомості «Яворина» з'явилося оголошення, що пропонує потенційним покупцям придбати Ягельніцкій замок за ціною $ 950 000. «Яворина» представляла інтереси Олександра Потьомкіна. В описі об'єкта, виставленого на продаж, значилося, що «будівлі та споруди займають площу 14216,3 кв.м. Комплекс розташований на ділянці площею 4,44 га ». Так само повідомлялося, що електропостачання комплексу забезпечує власна трансформаторна підстанція, водопостачання здійснюється за рахунок джерельної води, є газопостачання, опалення та каналізація-септик.

ну а зараз - погляд з небес...
Незабаром прокуратура тернопільської області висунула «Яворині» свій протест з приводу запуску механізму продажу об'єкта. На думку прокуратури, порушувалася стаття №18 закону «Про охорону культурної спадщини», де значиться наступне: «Об'єкти культурної спадщини, что є пам'ятками (за вінятком пам'яток, відчуження або передача якіх обмежується законодавчо актами України) могут буті відчужені, а такоже передані власником або уповноваженим ним органом у володіння, Користування чи управління іншій юрідічній або фізічній особі за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини ». Іншими словами, «Яворині» потрібно було свої дії узгоджувати з органами охорони культурної спадщини, а оскільки необхідного узгодження не було, то організована продаж вважалася незаконною. У відповідь на звинувачення представники «Яворини» запевнили, що всі потрібні дозволи будуть отримані в разі фактичного продажу замку.Замок продавали близько півроку. Повідомлялося, що об'єктом цікавилися покупці з Києва, Львова та Луцька. В результаті його придбала фірма «Атлас» з Чернівців. Нові власники замку заявили, що хочуть розмістити на території пам'ятки архітектури туристичний і рекреаційний центр, планували відкрити тут готель і ресторан. Значився в проекті і невеликий музей. Проект передбачав поетапний запуск комплексу. Передбачалося, що всі роботи буде завершено протягом 5 років. Наведений в порядок замок передбачалося використовувати як один з найважливіших «опорних пунктів» для туристів, які подорожують по південній частині Тернопільської області.2007 - 2008 роки. Були найняті кілька людей, які почали проводити першочергові роботи з облагороджування території замкового комплексу. Повідомлялося, що ці працівники одночасно виконували ролі і сторожів замку. Надходили повідомлення про роботи по розчищенню підвалів і підземель замку. Були розібрані кілька навісів, споруджених для господарських потреб, проводилася побілка стін комплексу, були демонтовані великі труби, що спотворювали стіни замку.


Неординарною була графиня Кароліна Лянцкоронська, донька Кароля Лянцкоронського, яку гітлерівці засудили до смертної кари. Але вона врятувалася, вступила до польської армії, пізніше стала меценатом, постійно жила в Римі. За її допомогою відновили костел у Ягільниці. Жителі Нагірянки розповідають, що К. Лянцкоронська мала намір відновити замок, але зробити це завадила смерть.Наші дні. Практично уздовж всього оборонного периметра замкового двору збереглися нижні секції потужних кам'яних укріплень замку. Місцями висота старих кам'яних стін сягає значної висоти. Всі будівлі, що піднімаються на території замкового двору, дісталися комплексу в спадок від тютюнового заводу, що існував на цьому місці в 19-20 століттях. В даний час завод не функціонує. Існує безліч згадок про підземні ходи і підземеллях замку, частина яких останнім часом почали досліджувати нові приватні власники замку. Проходу на територію нема, злобні охоронці відгавкиваються від бажаючих пройтись замком всередині. Подивитись можна тільки з повітря, очами квадрокоптера.

360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.Джерела:
http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/zamok-jagelnica/
https://forum.zamki-kreposti.com.ua/topic/65-/
https://zbruc.eu/node/41918
https://castles.com.ua/j.html
https://polona.pl/search/?query=Jagielnica&filters=public:1
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/104916/41b42ed0a640cbe7d3190ca6c036c65b/
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/76570/41b42ed0a640cbe7d3190ca6c036c65b/
https://www.facebook.com/pg/old.border.mandrivka/photos/?tab=album&album_id=355451554829417
https://fotopolska.eu/Jagielnica/b287236,Zamek_Lanckoronskich.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: замок, погляд з землі, погляд з небес, руїни, тернопілля, фортеця
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments