m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Чортків. Римо-католицька церква Матері Божої, святого Розарія і св. Станіслава.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Храм Mатері Божої Святого Розарія та святого Станіслава, або Домініканська церква— культова споруда у місті Чорткові на Тернопільщині. Діючий, деканальний храм Чортківського деканату РКЦ в Україні. Споруджений на початку XVII століття, він був перебудований на початку ХХ-г. З 2009 року — Санктуарій Mатері Божої Святого Розарія.

храм був фотофіксован з землі та в середині в квітні 2016 року, ще до свого ремонту. Цього разу ми до середини не змогли попасти - тому презентуємо в статті стан на 2016 рік...
22 лютого 1610 року дідич Чорткова Станіслав Гольський видає привілей для чортківських домініканців. Храм і сьогодні виглядає як оборонний, а в давні часи ще й був оточений високими оборонними мурами з баштами, залишки яких і досі збереглися з тильного боку храму. То ж під час численних нападів татар за храмовими мурами переховувалося місцеве населення. Станіслав Гольський був похован у крипті старого храму.

Перші особи Польщі неодноразово відвідували кляштор. У 1663 році Чортків відвідав, взявши участь у Літургії в церкві, король Ян Казимир, що прямував походом на Смоленськ. А у 1683 році в монастирському храмі побував наступний польський король – Ян ІІІ Собєський.

зайдемо в середину...


У 1728—1731 роках тривало будівництво за допомогою Стефана і його сина Йоахіма Потоцьких кам'яного мурованого храму та монастира, використовуючи каміння старого замковиська й розібраного замку в Шманьківцях. У 1731 році його як церкву святого Станіслава освятив єпископ Адам Оранський, кам'янецький суфраган. У 1818 році храм помалювали.Наприкінці XIX століття старий храм не вміщував усіх парафіян, а їх кількість зростала. Тому старий храм з частиною мурів частково розібрали, а на його місці за проектом, польського архітектора, професора Краківського університету Яна Саса-Зубжицького на початку ХХ ст. звели новий храм у стилі надвіслянської готики, який прикрашали скульптури святих, які виготовили майстри Чеслав Стовп та Діаман Станкевич. У 1910 році завершено будівництво сучасного храму.

зайдемо на хори...


погляд від замку...


Перебудова тривала довгих десять років і закінчилася майже перед початком Першої світової війни. Та радість місцевих католиків була недовгою: у 1914 році російські війська зняли та вивезли дзвони. Залишився лише один, найбільший, який окупанти не змогли зняти. Але і його через 3 роки вивезли німці, розбивши на частини і знявши. За два роки дзвони повернулися на своє місце. Совіти виявилися більш жорстокішими: у 1941 році перед наступом німців костел і монастир підпалили, а майже всіх отців і монахів-домініканців замордували на околиці Чорткова.

а це вже зйомка з ревізійної поїздки 2020...


До 1946 року храм ще певний час належав римо-католикам. У 1947 році його передали православним, а у 1959 році перетворили на склад міськторгу. Потім до 1989 року коли храм все ж таки повернули домініканцям, він стояв закритим. У листопаді 2009 року храм проголошено санктуарієм Матері Божої Святого Розарію. 26 травня 2019 року архієпископ Мечислав Мокшицький освятив вівтар церкви. У вересні 2016 року сайт «ВСВІТІ» повідомив, що храм увійшов до ТОП-7 найвеличніших католицьких храмів України. У 2017 році на горищі храму, знайшли фігурку покровительку Європи, Катерини Сієнської.

ну і як завжди - трошкі старих фото та поштівок початку та першої половини минулого століття з польських архивів...
Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святого_Станіслава_(Чортків)
http://andy-travel.com.ua/chortkiv-kostel-sv-stanislava
https://polona.pl/search/?query=Czortk%C3%B3w&filters=public:1Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, костел, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments