m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Ренів. Римо-католицька церква Богоматері Польської. 1938 (1908).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Ре́нів — село в Україні, у Зборівському районі Тернопільської області. Розташоване на річці Серет, на північному сході району у 4 км на південний схід від Заложця , розташованого на правому березі Серету . З півдня воно обмежено ставком Реньовських (назва вже згадувалась у 1546 році),або ставком Вертелецьких, зі сходу через ліс. До 1939 року кількість жителів становила менше 1000, змішана, з незначною більшістю русинського населення над польським. На хуторі Новоселка, що знаходився на іншому березі Серету, проживало суто польське населення.У 1908 році за ініціативою сільського голови Мацея Дайчака була побудована філіальна церква св. Богоматірі Польський, однонефна з вежею, з битого каменю. Автором проекту став син мера Вавжинець Дайчак, тоді студент Львівської політехніки, а майстерність доручили будівельному майстру з Сеняви Ставарському.Камінь для будівництва подарував тодішній власник села Тадеуш Сіньський: сім'я також профінансувала фісгармонію та вівтар у закопанському стилі (за проектом Малаха, випускника школи в Закопані) з живописом Богоматері Ченстоховської.Під час війни в 1915 році церкву німці підірвали, а будівельний матеріал використовували для будівництва доріг. На той час у селі також була зруйнована більшість старих дерев’яних будівель. Ще раніше населення було евакуйовано до Богемії (Моравія) в Шанс.У 1927 році архієрей В. Дайчак підготував проект відновлення церкви, скромнішої, без вежі. Підрядником був майстер-муляр із Заложця, Гураль. Коли вона була відновлена - не відомо, українська вікі вказує 1938 рік, а чи бло це так, джерела що ми знайшли - мовчать. А в вересні 1939 цю территорію захопила СРСР. За радянщіною скоріше за все в церкви була доля більшості подібних спорул - склад.

Нема вже радянського союзу, нема поляків, нема католиків, та і як склад, без даху вона вже нікому не потрібна... Тихо вмирає, іноді даваючи привід напомніть про себе, наприклад як зірванними вітром останками даху, шо стають загрозою для сусідніх мешканців...

Ще на початку 2000-х він стояв під яким-неяким дахом, навіть сігнатурка прикрашала верх храму, це можна побачити на фотографіях Oleh Kindiy та Vasyl Sharyk 2016 року.
Джерела:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Reni%C3%B3w
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%B2
https://1ua.com.ua/nf3474331
Tags: костел, погляд з землі, погляд з небес, руїна, тернопілля, церква
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments