m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Старий Олексинець. Замок.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Цією статтею ми починаємо публікації материалив з великої осінньої експедиції багато страждального 2020 рок.
Розуміючи, шо цю локацію треба було відвідувати на початку весни, взимку, або піздньої осені, ми всеж ризикнули заїхати сюди на початку нашої осінньої експедиції. Ось що з цього вийшло...

план замку з статті 1938 року авторства Богдана Гверкена, присвячена рідкісним трикутним в плані замкам 16 століття:


360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.


Нагадаємо трошки історії. Отже...
В центрі селища Старий Олексинець, яке зараз відноситься до Кременецького району Тернопільської області, на пагорбі, в XVI столітті було зведено замок-фортецю.1430 рік. Це, за поданням проекту zamki-kreposti.com.ua, перша письмова згадка села.
1463 рік. В цей період село належало Солтану Збаразькому.А вже в 1583 році поселення та замок згадані як власність Андрія Вишневецького (Andrzej Wiśniowicki) (1528-1584) з княжої української родини. В цей же рік перша письмова згадка замку. Замок був побудований (або перебудований?) Вишневецьким, не констатовано - був, і все. Хоча можливо укріплення на цьому місці існували і раніше. Ймовірно, в цей період замок був захищений системою земляних бастіонних укріплень, облицьованих каменем.
2-а половина 19 століття. Замок перебудований О. Ржищівський на палац в дусі неоготики.В період окупації України Російською імперією в палаці проживав російський генерал – командувач царськими прикордонними військами. Кордон між Австро-Угорщиною та Росією проходив неподалік у Новому Олексинцю до 1914 року, де знаходилася митниця.

191? Рік. У Період Першої Світової палац був знищений.
В 1920 році, після повернення польської влади в замок повернулися його власники, які і проживали там до 1939 року.Літні мешканці розповідають, що до 1939 року, поки не прийшли комуністи, замок стояв неушкоджений. Пам’ятають високу красиву вежу з західній частині замку, башти та височезні стіни укріплення.
З 1939 року замок використовувся комуністами для своїх потреб і почав занепадати.
У березні 1944 року в замку перебував відділ повстанців Української Повстанської Армії та штаб Енея (П.Олійника). Певно і з цієх причини, після повернення комуністів в 1944 році, замок, в 50 роках XX століття повністю розібрали, вимостивши з архітектурної памятки дорогу в селі, та звели колгоспні будівлі.

Заринемся у минуле - Наполеон Орда
автор невідомий


та трошки фотографій...


По замку залишилися лише залишки бастійних укріплень, спогади літніх мешканців села Старий Олексинець, гравюра Наполеона Орди, фото кінця XIX - першої половини ХХ століття, та нарис Григорія Шереги «Старий Олексинець у коротких і історичних нарисах, переказах та легендах».

трішки погрались з новою функцією фотошопу по колористиці чб фото (дивимось по кліку), не завжди гарно на наш погляд - но то таке
1928


1933
1935
Те що нам вдалось знайти та побачити, це приблизно четверта частина периметра - північно-західні останки нижніх частин стін та рів, який ще досить добре переглядаєтся, серед буйно зростаючої молодий рослинності. Локація - відвідується, про що свідчать ледве помітні стежки, які постійно губляться з виду в хащях. Спробували в дєяких місцях зверху підійти до країв стін, але практично скрізь отримали фіаско, густа рослинність не пускала. Тільки північно-західний кут відкрив для перегляду стіну.Bogdan Guerquin, 1935


Погляд з неба у цю пору не дав змоги розглядіти шось цікав.
Ось такий він, замок в Старому Олексинці, кинутий, забутий, зруйнований і недоглянутий. Можливо ми повернемось сюди пізньої осені, взимку або ранньою весною, щоб для повноти картини, відзняти його ще раз з неба і землі...

2008, А. Волков


до і після розчистки...

Джерела:
http://zamki-kreposti.com.ua/ternopolskaya-oblast/zamok-v-sele-staryj-aleksinec
https://lypa.com.ua/2016/02/24/komunisty-povnistyu-znyschyly-staryj-zamok-na-ternopilschyni-bo-tam-buv-shtab-upa-foto/
https://kresy.pl/kresopedia/oleksiniec-stary/
https://1ua.com.ua/rnf7027486
http://www.dnabb.org/modules.php?name=FotoGallery&op=viewfoto&id_cat=234
https://wolynskie.fotopolska.eu/480763,foto.html
https://cyfrowe.mnw.art.pl/en/catalog/784664
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/1523/18bhks_nr4_guerguin.pdf


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


найпрофесійніший сервис DJI в Україні


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

Tags: Тернопілля, замок, погляд з землі, погляд з небес, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments