m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Муроване. Церкви непорочного Зачаття Діви Марії і Св. мч. Георгія та св. Йосифа Обручника.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Про замок, трохи пізніше, а зараз зупинимось на унікальному для будь-кого українського села явищі. Два костели XVIIІ століття побачити поруч мало де можна, а на відстані в десяток-другий метрів один від іншого взагалі більше ніде.

2017
храм під титулом св. Йосифа Обручника


храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи)


Така унікальність не виникла на рівному місці або завдяки надзвичайній побожності місцевих жителів. У цьому випадку історія просто-напросто не могла не втрутитись. У 1688 році Ляшки Муровані отримали римо-католицьку парафію. Тоді ж було зведено першу дерев"яну римо-католицбку церкву, проте менше ніж за століття на його місці на кошти родини Мнішків у 1753 (1700) році було побудовано бароковий мурований храм - храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи).

2019
храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи)


Проте служити римо-католикам йому довелось не довго - лише до приходу австро-угорської влади. Австріяки не тільки закривали монастирі, але й приклались до ліквідацій парафій. У 1796 році під таке "скорочення" підпала і парафія в Мурованому, а храм передали греко-католицькій громаді, котра тоді втратили свою церкву внаслідок пожежі.

В 1897 році в церкві встановлено іконостас з монастиря в Сувійці Великій роботи різьбяра Фердинанда Маєрського з Перемишля та маляра Антона Яблоновського. Ремонтні роботи у ньому відбулись у 1877 та 1903-1905 роках. Замінено дахівку на цинковану бляху.

2019
храм під титулом св. Йосифа Обручника
Католицькі віряни латинського обряду Ляшек Мурованих увійшли до складу парафії св. Архангела Михаїла у Старій Солі і лише у 1900-1901 роках збудували новий мурований храм під титулом св. Йосифа Обручника (хоча вікіпедія стверджує що він з XVIII століття), завдяки допомозі єпископа- ординарія Лукаша Солецького Перемишльської дієцезії, до якої до ІІ св. війни входила парафія, та вірян із інших місцевостей Австро-Угорщини.

в середині дзвінниці
29 серпня 1903 року храм консекрував єпикоп-помічник Перемишльський Кароль Фішер. Цього ж року було утворено у Ляшках Мурованих парафіяльну філію, яка згодом стала самостійною парафією у складі міста і села, а також ще двох сусідніх сіл. 1914 року було споруджено дзвіницю. Храм ремонтувався та доснащувався у 20-х, а також в 30-х роках XX століття, коли понад чотирма сотнями парафіян опікувався настоятель о. Йосиф Урбанек.

2019
погляд з небес


З приходом радянської влади обидва храми закрили, перетворивши на склади. У 1988-1989 роках старший храм грунтовно відновили мешканці села,а у 1990 році передали Український автокефальній церкві, а новіший стояв покинутим і поруйнованим аж до 2000 року, коли він перейшов в руки греко-католицької громади, , які його відремонтували як свою церкву.

Парадоксально, але обидва храми сьогодні не належать римо-католикам. Добре, що хоч хтось ними опікується, а вони не стоять в руїнах, так як велика кількість аналогічних храмів.

архивни фото. Храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія (св. Миколи)
1992. І. Сінкальський


2000-ніархівні фото храму св. Йосифа Обручника


2000-ні
Ну і трошки замку з висоти пташиного зору...
Джерела:
https://rbrechko.livejournal.com/77386.html
http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alv&p=lvsslmjs&l=u&n=21
http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alv&p=lvsslmnz&l=u&n=21
https://uk.wikipedia.org/wiki/Муроване_(Старосамбірський_район)
https://www.pslava.info/MurovaneS_Kost,212866.html


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дзвіниця, костел, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment