m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бачина. Церква Св. Юрія / Св. Йосафата. 1868.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...
В історичних джерелах село Бачина шо на Старосамбірщині, згадується вже з 13 століття. Перекази стверджують, що в давні часи, на горі, званій Зачище, стояв замок, укріплення якого були земляні. У Бачині несла свою службу сторожа, яка наглядала за основною дорогою (звідси, можливо, і походить назва села — від слова «бачити») і, у разі потреби, відповідними сигналами попереджувала жителів замку про небезпеку.

У другій половині 17 століття у повіті Старого Міста (тепер — Старий Самбір) було тільки декілька сіл, у котрих шляхта становила окрему громаду, а начальником був префект. До таких належала і Бачина. Село було вільним.Громада обирала із мужів раду на чолі з префектом, яка керувала всіма справами. У своїй власності громада мала 450 га лісу, 50 га поля, яке наділялось працьовитим малоземельним селянам. У селі була каса взаємодопомоги. На території села був пивзавод. З 1902 року, коли була прокладена залізниця, селяни мали право продавати гравій зі станції Созань — Бачина. Раніше тут випалювали вапно, варили сіль.

старі сходи пійдуть до металобрухту...


те, що не пішло до відновлювального процессу...


Коли в цьому давньому селі руської шляхти, відомому з XIII ст., виникла перша церква встановити поки що не вдалося. Найдавнішою згадкою про існування в селі церкви св. Юрія є дарчий запис Марії Копистинської 1643 року на "Євангелії" львівського друку 1636 року. Попередня дерев'яна церква згадана в документах 1798 року.

Переказ оповідає, що був у Бачині один пастух, який пас чужу худобу і щодня отримував хліб від господаря. Пастух скормлював цей хліб псові, а сам жебракував. Господар, дізнавшись про це, побив його, а він у відповідь спалив його хату, від якої зайнялася і стара церква, яка стояла на горбі на певній віддалі від сучасної.

Нову існуючу, теж дерев'яну, збудували у 1868 році на пагорбі посеред села, поряд з цвинтарем, на місці старої дерев'яної церкви, яка існувала щонайменше вже у 1830 році. За своєю структурою і силуетом вона була єдина така будівля в Україні. Найоригінальнішим елементом церкви були високі двоярусні четверикові в перерізі ліхтарі, які вінчали три основні зруби.

У 1785 році в селі було 238 Українських католиків, 20 католиків латинного обряду і 6 євреїв. У 1938 році було 365 Українських католиків. Ще на початку 1920-х років стіни надопасання вкрили бляхою та прибудували до вівтаря північну ризницю. У 1954 році радянська влада закрила церкву і до 1988 роках вона стояла зачиненою.

У 1988 році її повернули громаді, яка відразу взялася за ремонт, що дуже спотворив її вигляд, одягнувши її в пластикову вагонку. 20 січня 2017 року церква горіла. Внаслідок пожежі впав верх над навою, також знищений верх над вівтарем. Скоріше за все вівтарні ікони теж не пережили пожежу... Після пожежи церкву відновили, но якщо боки вичистили від вагонки, но на верху перетворились в якесь фіолетове "диво". Про те, як там зараз в середині - не відомо, так как попасти туди нам не вдалось.

2004. В. Ольхом'як.


2010. В. Громик.


Пожежники гасять вогонь 20 січня 2017 року. Фото з сайту www.zaxid.net


Джерела:
http://decerkva.org.ua/bachyna.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Бачина


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква, погляд з землі, погляд з небес
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment