m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Хмільник. Палац Ксідо. 1911.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Палац графа Ксідо — визначна пам'ятка у Хмільнику, збудований у 1911—1915 рр. за проектом академіка Фоміна над мальовничим берегом Бугу поблизу старих замкових мурів. Являє собою еклектичне поєднання стилів різних епох. Так, якщо подивитись на палац з різних боків, то навіть важко повірити, що це один й той самий будинок. З боку річки відкривається панорама ренесансного замку з баштами у кутках, а от парадний фасад будівлі з колонадою над головним входом — взірець архітектури класицизму.

Статний красень, російський дворянин Костянтин Ксідо прибув в кінці 19 століття в чині офіцера у Хмільник на службу в батальйон Казанського піхотного полку, який придушував Кармелюкові постання подільських селян. Поміж військових справ Ксідо не оминав світських балів, на яких запаморочив не одну юну голову у модному капелюшку. Нічого не бракувало видному кавалеру, крім одного — він не був із заможних.

І так Ксідо, можливо, й залишився б на військовому жалуванні, якби не «продав» свою красу. Відкинувши популярність серед перших красунь, Ксідо, за порадою Буніна, який служив у цьому ж полку по сусідству в Летичеві, зробив пропозицію немолодій графині Лєвашовій. Місцевий краєзнавець Микола Іващук описує її як «страшно негарну», а на додачу Катерина Лєвашова була глухоніма. Цю прогалину графиня заповнила щедрим посагом — 28 навколишніх сіл, не рахуючи власності в самому Хмільнику. За капітал й графський титул офіцер відплатив непохитністю шлюбу, а на отримані гроші збудував родинний замок Ксідо в 1911 році.

Цей білий палац - двоповерховий, побудований з цегли, з двома фасадами: північним і південним, по суті без тильного боку. У його формах використані мотиви епохи Відродження і класицизму. Північний фасад облицьований кам'яною плиткою, тому складається враження що стіна побудована з "дикого" каменю. З часу литовського панування тут залишилася восьмигранна фортечна вежа 1534 року, яку потім захопили турки і використовували її як мечеть, а також - залишки фортифікаційних споруд, що надають палацу середньовічний вигляд з боку річки, від кам'яного моста через річку південний Буг.Ці фрагменти яскраво контрастують з парадним фасадом палацу, який вважається зразком стилю неокласицизму і оформленим колонадою над головним входом. Вікна двох поверхів палацу графа Костянтина Ксідо облямовують арочні ніші, а головний портик декорований великою кількістю колон, які розташовані в два ряди. Загалом, тут спостерігається еклектичне поєднання стилів різних епох. Коли подивитися на замок вперше, то важко сприйняти те, що він і палац - одне цілісне архітектурна споруда, його композиція є надзвичайно складною і неоднозначною. Який був кінцевий задум — невідомо. Ксідо не особливо переймався будівництвом, бо хмільницька резиденція більше була дачею.

повернемось до входу в палац та пройдемо в середину...


перейдемо до другого поверху...


Відомо, що до 1917 року палац використовувався як графський житловий будинок, однак після приходу більшовиків граф Ксідо був змушений покинути свій маєток. За радянської влади в приміщеннях палацу знаходилися - агрономічна школа, електротехнічна школа, а також - управління НКВС. У роки Другої світової війни в центральній частині даху була знищена шестиколонна ротонда. У 1943 році граф Ксідо знову з'явився в Хмільнику. Нібито з Чехії, куди одразу повернувся, лише поблукав своїм замком і зустрівся зі своїм колишнім лакеєм. Ксідо тоді вже було під 70.

Починаючи з 1964 року приміщення займав міський готель, зараз споруда знаходиться в критичному стані. За даними дослідників, на його реконструкцію необхідно виділити близько 10 мільйонів гривень. У 1976 році в кріпосної вежі був відкритий народний (тобто, на громадських засадах) краєзнавчий музей, в якому містяться відомості про історію замку і палацу. Музей розмістився на двох верхніх поверхах вежі, матеріали до нього власноруч зібрав і оформив активіст Микола Іващук, який вже понад три десятиліття приймає тут відвідувачів. Практично, це єдиний в місті краєзнавчий музей, на жаль, він уже двічі страждав від злодіїв, які винесли дореволюційні документи і нумізматику, всього близько 200 експонатів.

погляд з небес...


Палац графа Ксідо у Хмільнику є одним з найяскравіших зразків стилю неокласицизму в Україні, одним з найоригінальніших пам'ятників палацового мистецтва, видатною спорудою міста і є пам'яткою архітектури національного значення. Містечко розташоване в північно - західній частині області, на півдорозі між Бердичевом і Летичева.

Трошкі архивного...

Наполеон Орда
1905


1920


1934


1938


1941


1962


1968


2011Джерела:
wikipedia
https://drymba.com/ru/1032188-usadba-grafa-ksido-khmelnik-vinnitskaya
https://travels-ukraine.com/dvorec-grafa-ksido-xmelnik/
https://hmilnyk.in.ua/stolitniy-krasen-palats-ksido/
retroua
https://www.pinakoteka.zascianek.pl/Orda/Orda_Podole_R1.htm


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Вінниччина, вежа, палац, погляд з землі, погляд з небес, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment