m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Городище. Свято-Різдва Богородичний монастир (колишній кармелітський). 1746-1782.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Один з колись найбільш значущих монастирів Поділля знаходиться в селі Городище, Шепетівського району Хмельницької області.. Дістатися до нього легко. Неподалік від шепетівського автовокзалу сідаємо на маршрутку і вже через п'ятнадцять хвилин ми в Городище.

Вид на монастир заворожує: величезний храм стоїть на горі над широким ставом. Хоча його дах вінчають православні купола, все ж чітко видно католицька архітектура. Це колишній монастир кармелітів. Дмитро Антонюк згадує дату засновання - 1538 рік. Тим часом Вікіпедія повідомляє про те, що монастир кармелітів взутих фундований у Городищі 1662 року шляхтичем Яном Погрошевським.1670 року братія вже прибули до Городища. На власність кармелітам передавалися села Городище, Пашуки і Решнівка. Обитель також отримала значний капітал від матері Яна Погрошевського й Софії Погрошевської, Аполонії з Городиських Погрошевської. Монастир слугував резиденцією провінціала Руської провінції ордену.
Власне бароковий комплекс монастиря закладений 1746 року на фундацію князів Станіслава та Юзефа Любомирських. 12 травня 1782 року монастир освячений луцьким вікарієм Яном Хризостомом Качковським.
У старі часи монастир оточував фруктовий сад. Кармеліти володіли двома селами, Городищем і Пашуками.

Розписи храму і коридорів монастиря виконав місцевий чернець Антоній. Він також розписував церквии в Любехові та Берестечку на Волині. На відпусти до монастира в Городищі кілька разів на рік тягнулися тисячі віруючих - монастир був найбагатшим на Волині і славився "чудотворною" іконою Богоматері.
У храмі знаходився чудотворний образ Городищенської Матері Божої Шкаплерної — один з найбільш відомих у Речі Посполитій.

Тут похований у 1799 року в підземеллях монастиря духовний батько Барської Конфедерації ксьондз Марк Яндоловіч, але знайти його могилу вже практично неможливо. Після скасування монастиря, вхід до підземелля росіяни замурували, щоб обмежити доступ прочан до мощей Марека Яндоловича. 1822 року в монастирі було поховано 98-річного генерал-адьютанта Станіслава Євстахія Закжевського - дідича Старої Синяви на Поділлі. Він за життя щедро офірував на монастир.

1832 року храм та монастир були зачинені російською владою за участь населення Заславщини в національно-визвольному повстанні. Храм пристосували під православну церкву, а монастирські корпуси заселили російські монашки з Полонного. Архів монастиря був перенесений до Вільна.
Рококовий орган роботи Матвія Зєлінського був у храмі вже з 1766 року, його ремонтував віденський майстер Ян Зеленой. Після зачинення храму у 1832 році Євстахій Потоцький у 1841 року придбав його для у церкви святої Дороти в Славуті.

Священик В. Н. Струменський в «Історичному нарисі Городищенського жіночого монастиря з нагоди його 50-річного ювілею 13 липня 1908» розповів про історію перебудови монастиря в православну обитель:
«На північній стороні знаходиться головна монастирська Свято-Різдво Богородична церква, вівтарем на північ. Вона має вигляд корабля з двома вежами, а посеред них ікона Святої Трійці. Вежі п'ятиповерхові, висотою до 20 сажень. У правій - монастирська дзвіниця. В середині храм розписаний фресками. У самому храмі, розділеному поздовжніми колонами на три частини, в середньому його зведенні, зображений один із Вселенських соборів. Ця велична картина вражає кожного при вході в храм і підсвідомо змушує забутися і подумки перенестися в ті часи християнства, коли християнська віра і Церква остаточно перемогли своїх ворогів - єретиків».

При монастирі працювала дворічна школа для дівчаток, були відкриті аптека, невеликий готель. У 1908 році в монастирі було 18 черниць і 112 послушниць. У 1914 році було 67 черниць і 167 послушниць. Напередодні 1917 року монастирю належало 365 десятин землі і 3 млини. У ставках розводили рибу.
У 1923 році монастир закрили, до 1936 року там перебував комсомольський санаторій, з 1936 року військовий госпіталь.

У 1941 році, з приходом німців, монастир відкритий, до 1944 року в ньому жили 32 черниці, в 1954 - 63, в 1958 - 70. В червні 1960 року в пору хрущовської антирелігійної компанії, монастир закрили. Радянська влада влаштувала в ньому психіатричну лікарню. В церкві був господарський корпус, у келіях - лікарняні палати, у Миколаївській церкві - лікувально-оздоровчий комплекс.

У січні 1995 року храм та частина келій були повернуті, але не католикам, а православним монахам, що ділять цей пам'ятник бароко з душевнохворими (на час відвідування хворих ми не бачили, можливо вони вже іншому пристанищі). Всередині ще залишилися дивовижні фрески, яким вкрай потрібна консервація та реставрація, но складається враження, що це мало кого хвилює.

Малюнок Наполеона Орди


початок 20 століття


2005


останки органу перенесеного в СлавутуДжерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Пресвятої_Діви_Марії_та_монастир_кармелітів_(Городище)
https://www.pslava.info/GorodyscheS_CloisterKarmelitiv_2009KarmelytyVGorodysche,272975.html
https://castles.com.ua/horodysche.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Городище_(Шепетівський_район)
https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_святої_Дороти_(Славута)
https://ru.wikipedia.org/wiki/Городищенский_Свято-Рождества_Богородичный_монастырь


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment