m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Чорний Острів. Церква Преображення. 1779.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...До 1775 року в Чорному Острові, що на Хмельниччині, було три дерев'яні церкви Вознесенська, Воскресенська та Свято-Успеньска - всі вони були дерев'яні. І всі не дожили до нашого часу. У 1775 році було отримано дозвіл будувати храм. Кам'яна церква, яку сьогодні відвідують віруючі, побудована у 1779 році і освячена на честь Преображення Господнього.

Цегляна церква (в плані має вигляд хреста) заснована 1775 за дозволом єпископа УГКЦ Петра Білянського. Збудована церква коштом унійного свяшеника Іоана Стрельбицького-Жигайла, який також у 1779 освятив церкву.В 1808 році вже православним настоятелем Іоаном Курчинським був перебудований дах церкви, побудована дзвіниця з дзвонами і побудована огорожа. У 1836 році був влаштований новий іконостас на кошти гр. Костянтина Пшездзецького та парафіян. В церкві була стара ікона — копія Почаївської чудотворної ікони Богоматері.


нажаль ми не потрапили до середини церкви, но є кадри інтер'єру з відео "Нашого Городка", знайденого в мережі інтернет...

У храмі є цікава старовинна ікона Пречиста з вишеньками. На ній Діва Марія і маленький Ісус у неї на руках одягнуті у вишиті сорочки. Спаситель тримає у руці кілька червоних ягід. До ікони йдуть молитися жінки, які не можуть завагітніти та ті, у яких померли діти. За словами настоятеля храму отця Віталія Масловського, існує чимало фактів чудесного зцілення, як задокументованих у минулому, так і зовсім недавніх, котрі відбувалися на його очах. Вперше ця ікона згадується у 1648 році, коли під час битви під Пилявцями ікону, Євангеліє та інші церковні речі були врятовані із маленької церкви під час пожежі на хуторі неподалік. П’ять років ікона перебувала у козацького сотника Созонта із Збрижа. Коли він дізнався, що його прикута до ліжка донька одужала, сотник подарував ікону у церкву в Чорному Острові (тоді ще був дерев’яний храм, кам’яний збудували у 1775 році), біля якого в той час стояли табором війська Богдана Хмельницького.Однак тоді на іконі ще не було вишеньок, вони проявилися у 1680 році. Ікона, написана в українському стилі, не подобалася ні польській владі, ні російській, ні радянській, яка прийшла їй на зміну. У 1933 році вишиванки на іконі були замальовані, а через три роки, коли церкву закрили, її врятував від знищення церковний староста Йосип Ліпніцький. Під час війни у 1941 році церкву відкрили знову, ікону повернули. «Про те, що це Пречиста з вишеньками, ми дізналися випадково, аж у 2003 році під час реставрації ікони художником Олександром Островським», - каже настоятель.


Фото Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського з експедиції Харківського музею українського мистецтва. 1920-і рр.ну і на останок відео про саму церкву від "Нашого Городка", з якого ми запозичили кадри з інтерьєруДжерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Чорний_Острів_(смт)
https://ye.ua
https://www.pslava.info/ChornyjOstrivSmt_CerkvaPreobrazhennja,272662.html
https://www.facebook.com/pamytky/posts/354634311884443?__tn__=-R
https://www.youtube.com/watch?v=g4M-JGdclKs


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments