m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Чорний Острів. Римо-католицька церква Різдва Пресвятої Діви Марії. 1797-1826.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Про заснування цього поселення на Хмельниччині перекази свідчать таке. Під час набігів татар на Поділля воєвода Свищ разом зі своєю дружиною, рятуючись від переслідування, втік на Острів Буга і тут оселився. Так заснували містечко, яке мешканці обкопали захисними ровами.

У середні віки все населення Острова вимерло від чуми. Страшний мор пройшовся цими місцями. Ті, хто залишились, спалили свої пожитки і покинули цю місцину. Тоді острів здобув назву Чорного.

можливо це була плебанія...
У XIV столітті це поселення згадується у джерелах як Чорний Городок, однак у другій половині цього ж століття - це вже Чорний Острів. Магдебурзьке право - з 1556 року, а статус селища міського типу - із 1957 року.
Перший костел у Чорному Острові збудував Михайло Корибут Вишневецький у XVII столітті, проте цей храм був повністю знищений.

У 1797-1826 роках було споруджено та оздоблено новий мурований костел за грецьким архітектурним стилем на кошти Пшездецьких та інших землевласників. Будівництво святині поруч з палацом розпочав ще в 1797 р. Міхал Пшездецький. Закінчував будівництво вже його син Константи в 1826 р. (в реєстрі пам'яток місцевого значення датою вказано 1820 р.).Фасад храму прикрашав і прикрашає масивний портик з чотирма парами колон тосканського ордеру та з трикутним фронтоном. Колись фасад святині прикрашали п'ять кам'яних статуй, зараз в нішах встановлено дві сучасні, досить простенької роботи - а перед будівлею маємо ще хрест та мадонну в пластикових квіточках. Перед костелом знаходився квадратний англійський сквер: квадрат обсаджений деревами.

Як засвідчують історичні джерела, тут було встановлено орган. 1858 року парафія нараховувала понад 5 тисяч вірних. У революційному вирі 1910-1920-х років костел перетворили на склад, згодом там був будинок культури. У 1924-1990 роках святиню було закрито за винятком років війни. У крипті костелу була усипальниця родини Пшездзецьких. 1992 року костел було відновлено.
Чорний Острів обслуговують оо.-єзуїти (товариство Ісуса) з парафії св. Анни у Хмельницькому на Гречанах.
Місцевий священик брат Джорджо багато робить для підтримання святині в належному стані, сюди водять екскурсії школярів.

Надгробок Лаури що зберігається в Кам'янці-Подільському. Фото Єлена Пузатко...


Саме в цьому костелі колись зберігався шедевр В.Бродського - мармурова Лаура. Скульптор Віктор Бродський був волиняком, але творив переважно у Ватикані. Саме в Італію з надією на чудодійне зцілення прямувала нещасна 21-річна Лаура Пшездецька, дочка поміщика з Чорного Острова яка на кінній прогулянці впала та зламала хребет. Не доїхала. Батьки замовили у талановитого земляка розкішний надгробок з дорогоцінного каррарського мармуру. Майстер працював над ним два роки - з 1874 до 1876-го, а потім монумент вирушив до Чорного Острова.

Коли в Чорний Острів прийшла радянська влада, костелу довелося пережити важкі часи: він був здевастований, пограбований. Мармурова Лаура вижила дивом: її викинули з храму, вона була внизу, поблизу ставу. Місцева єврейська пара, Сара Розенбліц та Мєднік заховали 4 тонни білосніжного мармуру в... навозі, перетягнувши тяжеленну дівчину до своєї господи конями (таку інформацію подає директор музею О.А.Казіміров).


Колись, стверджує пан Олександр, скульптуру прикрашав не один скорботний ангел, а чотири, що стояли по кутках скульптурної групи. Де поділося ще три та як вдалося єдиного вцілілого перемістити з кутка в центр - невідомо. (Мені от відомо, що на грудях Лаури був кам'яний хрест. Його відбили чи не першим).
В 1938 р. статую передали в Кам'янець-Подільський музей атеїзму. Там, себто в нашій катедрі, вона й зберігається до цього часу.

панорама на історичний центр селища Чорний острів.
360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.


Костел на початку ХХ століття.Джерела:
http://www.rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=akp&p=hmhmcoud&l=u&n=20
https://uk.wikipedia.org/wiki/Чорний_Острів_(смт)
https://castles.com.ua/czarnyostrow.html
http://nashgorodok.km.ua/index.php/history/418-marmurova-laura


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, костел, погляд з землі, погляд з небес, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments