m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Маньківці. Римо-католицька церква Святої Трійці. 1789.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Манькі́вці — село в Україні, за 12 км на схід від Бару Вінницької області.
Село Маньківці раніше носило назву Тягин. Пізніше воно було перейменовано. Назва села Маньківці походить від імені пані Маньки, яка проживала у маєтку в Чернятині. Очевидці розповідали, що юна пані жаліла бідних дітей, які юрбою бігли за каретою, коли вона проїздила через село. Пані завжди розсипала цукерки, а діти збирали і дякували її. Після її смерті село Тягин було переіменовано в Маньківці.Перша згадка про село Маньківці зустрічається на початку XVI ст. Коли польська королева Бона Сфорца отримала 1537 році у власність Барське староство, вона для округлення своїх володінь виміняла в 1539 році Маньківці у Івана Свєрча на Гусятин і Кутковці. В тому ж столітті в 60-х роках виникло питання, що цей обмін зроблено неправильно, оскільки Свєрч отримав Маньківці як спустошене село. В 1567 виникло питання по заселенню села Маньковець.Маньківці належали до Барського староства і були переважно власністю панів Виговського, Любомирського і Понінських. В кінці XIX ст. власниками Маньковець були католики Домскіє, на початку XX ст. належали — Вітославському, а потім власницею села стала М.Львова. Селяни, «по народності малороси», займаються землеробством, а також працюють на винокурні пані Львової. Було в селі також кілька ткачів, столярів, ковалів.

З 1874 року в Маньківцях відкрили міністерське однокласне училище, замість існуючої тут з 60-х років церковної школи. В 1898 році відкрита школа грамоти для дівчат. Перший римо-католицький храм в селі виник ще у 1763 р., коли селом володів поміщик Йосип Дембський (збереглася табличка з 1830 року Теклі з Дембських Вітославської. Саме з нею був одружений чернятинський пан Ігнацій Вітославський - і саме її він, на думку автохтонів, лагідно називав "Манькою").Дуже швидко храм замінили на новіший - з 1789 р. Все одно XVIII ст., угу. Чому при такому поважному віці цей храм в не потрапив до Державного реєстру пам'яток архітектури - не відомо. Тому й руйнується: всередині коров'яче лайно і розруха, на склепіннях зовні - невеликий лісок.Церква Святої Трійці стоїть майже у центрі села. Сьогодні це будівля без даху та дверей, вся облуплена, виглядає мальовничою руїною. Її збудували у популярному в ті часи стилі польському провінційному різновиді бароко (Стара Котельня, Ліщин, Бердичів, Топори і, мабуть, сотні інших схожих храмів звели в той період), хоча в багатьох джерелах називають це раннім класицизмом – хто зна як воно правильно, адже сучасний стан будівлі не дозволяє сказати чітко.За совєтів храм закрили, він поступово руйнувався. Зараз він зовсім «безхозний» і навіть у переліку римо-католицьких храмів Вінницької області, на офіційному сайті, відсутній. Єдиний плюс у його тяжкому становищі – там можна гарно «полазити», адже збереглися сходи. Дітлахи задоволені, та й деякі туристи теж.

Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Маньківці
http://ukrainaincognita.com/ru/vinnytska-oblast/barskyi-raion/mankivtsi/mankivtsi-zagublenyi-kostol
https://castles.com.ua/mankowce.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічні партнери проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Вінничина, костел, погляд з землі, погляд з небес, руїна, церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments