m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Великі Мости. Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці. 1893.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Місцевість, на якій нині розкинулися Великі Мости, привертала людську увагу з давніх давен. Археологи знайшли тут сліди стоянок давніх людей різних епох – від мезоліту до бронзової доби. Що ж стосується більш близьких до нас часів, то перша писемна згадку про існування поселення на цьому місці датована 1472 роком. Запис королівського збирача податків засвідчує, що у селі Мости (або Містки, як їх іще називали) на лівому березі річки Рати було «600 овець, 2 корчми, дворища волохів».Іншу згадку знаходимо в німецьких хроніках, які розповідають, що в неділю 9 липня 1497 року через Мости з Белза переїжджав загін хрестоносців у 400 лицарів під орудою великого магістра Яна Тіфена, яких викликав на війну з турками польський король Ян Ольбрахт. Секретар магістра ордену зробив запис про похід: «Пусте село, назване Мости і річка тут Рата». Згадка про пусте село свідчить про те, що місцеві мешканці, швидше за все, не надто прагнули зустрічі з великим озброєним загоном. Тим паче, що на той час ці землі уже встигли зазнати наскоків татарських орд.

Наступною віхою в своїй історії Великі Мости завдячують белзькому старості графові Станіславу Тенчинському. Саме цей енергійний урядник переконав польського короля Сигізмунда II Августа заложити місто на правому березі Рати, навпроти давніх Містків, які тоді були волоським поселенням. Місто мало стати важливим форпостом на шляху між Львовом та Белзом. Король прислухався до аргументів графа і у липні 1549 року видав наказ про заложення міста та надання йому магдебурзького права. Вдячні мешканці вирішили просити короля надати містові назву Августів, на що монарх радо погодився. Першим його війтом Августова король призначив Андрія Рокицького.

Перша дерев`яна церква невідомого року побудови згоріла, як свідчить грамота польського короля Сіґізмунда Августа, у 1564 році. Наступна, теж дерев`яна, простояла з 1565 по 1712 роки. В 1712, згідно напису вирізаного над входовими дверима, збудовано третю дерев`яну церкву. Легенда каже, що при будові церкви брано до уваги розміри іконостасу, закупленого в якімсь монастирі. Фактично цей іконостас, який і досі зберігається в мурованій церкві, виконаний у 1713 році на замовлення мостівських міщан, про що свідчить ктиторський напис під намісними іконами.Під намісною іконою Христа напис: «Сіи иконы исправил благородни рабь // бжій Григо… Асафатович // родич мостовкій мещанын жолкєв…».
Під намісною іконою Богородиці: «…(жє)Ною свогаєю …доцєквє мостовско //храму БлаговищєнїА ПраА Бци // Нарнїє… ради своєго спасєнія //» .
Іконостас виконали жовківські майстри. Реставрований в другій половині XIX століття Корнилом Устияновичем, внаслідок чого він зазнав деяких змін, проте більшість ікон зберегли свій автентичний вигляд донині. Жовківський майстер Григорій Асафатович дещо підновив його, про що свідчить напис під намісною іконою Спаса: «Сії ікони виправив благородний раб Божий Григорій Асафатович, родич мостовський міщанин Жовківський». У 1979 році була ще одна реставрація (? ким і шо відновляли не відомо).Третю дерев’яну церкву розібрали у 1890 році, і в цьому ж році приступили до зведення нової мурованої за проектом архітекта Василя Нагірного. Будівництвом керував Павло Левицький з Добрачина. Спорудження завершено у 1893 році. Відомо, що мешканці міста ставилися до свого іконостасу з такою пошаною, що церкву збудували саме під його розміри.Столярські і слюсарські роботи виконали члени ремісничого товариства «Зоря» Павлишок, Василиця та Пендюк. Це мурована хрестокупольна п’ятиверха споруда. Середхрестя вінчає більша баня на восьмерику, менші розташовані по кутах.26.11.1893 року - відбулася перша в новому храмі літургія. Папа Лев XIII уділив парафії три відпусти :
1-й-Благовіщення Пресвятої Богородиці, 2-й-Успіння Пресвятої Богородиці, 3-й Покров Пресвятої Богородиці. 
У 1893 році також Папою було здійснено коронацію іконостасу. У 1926 році церква частково відновлювалася. У радянський час церква, залишилась діючою. У 1948 році ( після проведення у 1946 році Львівського Псевдособору) церква перейшла до відання російської православної церкви. У 1946 році здійснено руйнацію жертовника.

У 1978 році було здійснено навмисний підпал дзвіниці в результаті чого згоріла дзвіниця, церковний архів. Тільки завдяки парафіянам, які відрами носили воду з річки ( всім навколишнім та місцевим пожежним частинам  було дано наказ не їхати, а воду у Великих Мостах відключено)  церква уціліла.  Плебанія та прибудови перейшли  у відання держави. 
Лише у 1990 році - церква назад перейшла у власність УГКЦ. У 1996 році було здійснено реставрацію іконостасу Ярославом Мовчаном. Для цього іконостас повністю демонтували ( розібрано по частинах) і було знайдено  напис - письмове підтвердження на іконостасі, що його офірували для церкви міщани зі Жовкви, які були вихідцями із Великих Мостів.

Вид на Благовіщенську церкву. Фото поч. ХХ ст. kray.org.ua


1992. І. Синкальський


2011. neo7777vitaha


Велика подяка Наталії Мельник за допомогу в підготовці та проведенні цієї зйомки.


Джерела:
https://pilgrimage.in.ua/tserkva-blahovischennya-presvyatoji-bohorodytsi-u-velykyh-mostah/
http://www.kray.org.ua/8151/mandrivky/pohid-hrestonostsiv-korolivske-im-ya-ta-mostove-mito-tiha-privablivist-velikih-mostiv/
https://neo7777vitaha.livejournal.com/7984.html
https://www.pslava.info/VelykiMostyM_CerkBlagovischennja,212153.htmlЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Львівщина, погляд з землі, погляд з небес, храм, церква, іконостас
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment