m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Жищинці. Палац родини Свідерських. 1 половина ХІХ століття.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Село Жищинці вперше згадується в документах XV ст. У ХІХ ст. у селі збудували палац у силі подільського барокко. Останнім власником маєтку був поміщик Іван Свідерський, чиї нащадки володіли селом до початку ХХ ст.

Палац родини Свідерських, хиріє у затінку нової школи. Він стоїть на узвишші у центрі - дивно так стоїть, бочком до великого ставу внизу. Гармонійна іграшка тих часів, коли класицизм почав поступатися нео-готиці, жищинський палац - один з самих симпатичних маєтків Поділля. За совєтів він використовувався для будинку культури, потім став школою. У 2001 році в селі збудували нову школу, тому історична споруда залишилася без функцій і потроху руйнується. Палац вже давно ніяк не використовується - хіба сільська золота молодь пробереться в зачинений палац щоб побухати. Ніяких слідів колишнього панського життя всередині не видно: грубки хіба старі, та й по всьому.

Вхід до палацу зараз вільний, і це не заважає місцевим жителям весело проводити час в ньому, про що свідчить купа сміття. Цікаво, це ж місцеві жителі повидирали проводку зі стелі та розбирають на цеглу. Чи ні?
В палаці дивовижно низька стеля - як в хрущовках. Чи то власники були коротеньки, чи просто на матеріалах економили, але ця мініатюрність лише додає загальному вигляду отієї чарівної іграшковості.

Реєстр пам'яток місцевого значення Городоччини датує споруду І половиною ХІХ ст.. що вкрай розпливчасто. На жаль, ні Роман Афтаназі, ні Антоній Урбанський про Жищинці не згадують і словом. Не відомо ні дати побудови, ні хто були от ті власники Свідерські - фактично, не відомо нічого. На жаль, в інтернеті немає старих фотографій палацу, навіть за радянькі часи. Можливо має хтось з місцевих в домашніх альбомах...колишній вихід на парковий фасад


«Коли в 2001-му в Жищинцях побудували нову школу, палац став непотрібним, хоч і залишився на балансі освітян, - говорить начальник відділу культури. національностей, релігій і туризму Городоцької ОТГ Олег Федоров. - У перший же рік місцеві жителі влаштували там справжній погром: хто електропроводку зривав (в господарстві знадобиться), хто підлоги ... Доморослі шукачі скарбів в пошуках незчисленних панських скарбів все печі розібрали. Навіщо? Добре ж видно, що до революції тут були каміни - навіть сліди від них залишилися, а печі з'явилися вже в «шкільний період»

на балкон головного фасаду
на балкон паркового фасаду


"... Звичайно дуже хотілося б врятувати палац, але тільки на підготовку необхідної технічної документації та невідкладні роботи потрібно чи не весь освітній і культурний бюджети громади викласти. Природно, що це нереально. Доводиться уповати або на допомогу Києва, або чекати інвестора, готового вкластися в проект ... ».
Ось так і вмирає, один з найкрасивіших і симпатичних в Хмельницькій області...
Джерела:
https://castles.com.ua/zhyschyntsi.html
https://lb.ua/blog/oleksandr_rudomanov/370877_zhishchintsi_palats_shcho_ruynuietsya.html
https://www.pslava.info/ZhyschynciS_PalacSvyderskyx,319716.html
https://www.dsnews.ua/society/ukraintsy-protiv-istoricheskogo-naslediya-kak-unichtozhayut-24062018160000


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Хмельниччина, палац, погляд з землі, погляд з небес, руїна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments