m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Дашів. Свято-Михайлівська церква. 1764.

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Селище Дашів Іллінецького району Вінницької області не має туристичної слави. Всі туристичні маршрути проходять повз цього селища, а даремно. У ньому вистачає вельми цікавих об'єктів, які варто побачити. Це і палац родини Потоцьких, кам'яний міст через річку Соб і просто гарна природа цих місць.Не важко зрозуміти, що колишній Дашів був масштабнішим за Дашів сучасний: популярна дорога з Липовця на Умань йшла повз нього стрілою. Дорога йде й зараз, що класно: з Дашева можна виїхати не лише до райцентру, а й до Монастирища чи Умані, але сьогодні цей шлях вже не той.Ще сто років тому Дашів налічував п'ять з половиною тисяч мешканців - на тисячу більше, аніж зараз. Мало містечко тоді і римо-католиьцку каплицю, і відразу дві православні церкви, і синагогу з двома молитвеними школами. Тут що два тижні проводилися базари, а раз на рік - ярмарок. В 1886 році Дашів навіть став волосним центром!

кадри з відео Александра Харитонова
розстріляна ікона
А в 1872 році на його околиці швейцарець Ф.Енні звів цукроварню. На місці старого дерев'яного млина в 1881 році з'явився мурований, який винаймав австрієць Х.Лангер. Його (млина, не австрійця) приміщення збереглися й донині - їх минатиме кожен турист, який прямує від маєтку до Михайлівської церкви, ще одної пам'ятки селища, яка потрапила в державний реєстр архітектурної спадщини.

Сьогодні мова піде як раз про дерев'яну Михайлівську церкву.
Побудував цю красиву п'яти-купольну церкву Граф Плятер у 1764 році. Це найкращий зразок українського дерев'яного зодчества у Вінницькій області. І є одним з кращих творів подільської школи цього напрямку. У першій половині ХІХ століття до церкви були прибудовані низькі прямокутні приміщення. Всередині на стінах також розпис XIX століття. Церква дуже красива та дуже ефектна.Дерев'яна, хрестова в плані, пятиглава. Основні зруби восьмигранні, однієї висоти, перекриті витягнутими бароковими верхами на високих восьмериках з одним заломом, увінчані декоративними цибулинними главками. Витончені маси храму з вертикальною ритмікою членувань живописно скомпоновані в стрункий пірамідальний силует.

В інтер'єрі динамічно розкрито висотний простір, посилений ритмічним повторенням в кожному обсязі, завдяки високим друх'ярусним арках-вирізам, об'єднуючим зруби навколо центру. Вхід в західну частину оформлений шестигранними дверима з різьбленою лиштвою. На стінах олійний живопис XIX століття.Пам'ятка входить в число кращих творів плотничьего мистецтва подільської школи дерев'яної народної архітектури XVIII ст.


Дашів, 1825 рік. Видно і палац і Михайлівську церкву через річку.

Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР. - К .: Будівельник, 1985 г., т. 2, с. 18


план церкви


2007. Тетяна Турейська
2008. Дмитро Антонюк


P. S. Ми заїхали в Дашів фактично на закаті. Швидко отфотографували церкву зовні. На дитячому майданчику зустріли привітливих молодих дівчат та спитали чи є на місті священник та як йому передати наше бажання зробити пару кадрів в середині церкви. Одна з дівчин пішла до будинка, який стоїть фактично на церковному подвір'ї і через декілька хвилин вийшовши сказала - що отец вечеряють, чекайте, він до Вас вийде. Чекали ми довго, вже почало заходити сонце, а "батюшка" все не виходив. Маленька ремарка - все це було на момент перед отриманням Української православної церкви томоса. Нарешті з'явився Він, одразу заявивши: ̶п̶у̶л̶е̶м̶е̶т̶а̶ ̶я̶ ̶В̶а̶м̶ ̶н̶е̶ ̶д̶а̶м̶, в Церкву я Вас не пущу, бо Ви приїхали щоб дізнатися і сфотографувати, що в нас можна буде для "Вашої церкви" забрати, як Вам дадуть тій Томос... після чого розвернувся та пійшов геть... От так ми й не попали до середини цієї цікавої церкви. Вже збирая матеріал до статті ми знайшли в інтернеті два відео, досі не поганої якості, з яких получили кадри, по яких можна зрозуміти про церкву в середині. І зрозуміти, шо це Українська Православна церква Московського патріархату. Хоча зі спілкування це можна було би зрозуміти і так...


Про палац Потоцьких в Дашіві дивимось тут - https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/156949.html


Джерела:
https://castles.com.ua/daszow.html
http://vlasno.info/spetsproekti/2/tourism/item/4532-naikrashcha-derev-iana-tserkva-vinnychchyny-zakhovalas-u-dashevi
https://www.pslava.info/DashivSmt_StaryjDashivS_CerkvaSvMyxajila_1985PamjatnykyGradostroytelstva,262287.html
http://www.derev.org.ua/vinn/dashiv.htm
Використані кадри з відео від Александра Харитонова: https://youtu.be/QhIEYYz9yFE?t=1 та https://youtu.be/kDE6rEqGBIw


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Винничина, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment