m_a_d_m_a_x (m_a_d_m_a_x) wrote,
m_a_d_m_a_x
m_a_d_m_a_x

Спадщина. Бережани (Адамівка). Церква Св. Миколи. 1610 (1691).

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!

нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...Тернопілля. Бережани. Тут збереглася стара дерев'яна церква св. Миколи, ще в радянські часи одягнена як лицар в залізні обладунки з ніг до голови. Якщо хочете її побачити, йдіть від центральної площі Бережан по вул. Шевченка на південь приблизно кілометр. А зараз трошки історії...фото від сайту Українська Православна архітектура


Далекого 1584 року мешканці передмістя Адамівка вирішили будувати свою церкву. Невелика, деревяна, серед хатинок... На початку XVII ст. її освятили. Цікаво, що вівтар церкви орієнтували на північний схід.
Історія говорить, що в 1600 році в Бережанах з'явилося перше церковне братство. Не у великому храмі серед центру Бережан, а саме тут, на Адамівці, в деревяній церкві. Також є дата "1691 рік" - очевидно, тоді церкву відбудували. Зрозуміло, що вона була філіальною до головної церкви Прсв. Трійці.

"амбар" перед церквою, краще б було прибрати бляху...


Ситуація змінилася в 1785 році - в цей час церкви об'єднали в одну парафію. Дерев'яна дзвіниця не збереглася - її замінила надбрамна мурована, на стіні якої видно дату "1867".
В радянський час церква отримала статус "пам'ятки архітектури національного значення". Тоді її стіни над опасанням вже були оббиті бляхою. Коли настала незалежність України, церкву передали громаді УАПЦ.З часом до бабинця тризрубної одноверхої церкви починають додавати прибудови, щоб збільшити площу будівлі. Притулити до бабинця вельми неоковирну добудову, яку людською мовою важко й найменувати. В результаті геть утратило вигляд оригінальне опасання навколо храму, влаштоване на спеціальних скісних підпорках за допомогою гарненьких стовпчиків.. Сьогодні старий храм "прикрашає" велике, прямокутної форми приміщення, яке збудували майже до огорожі прицерковної території. До речі, колись біля церкви росли дерева, від яких не залишилося навіть слідів. Єдина частина церкви, яка не оббита бляхою і може бути цікавою - відкриті бруси стін під опасанням. Церква, не дивлячись на добудови й нині являє собою дуже яскраву пам’ятку УЦА.

а на виході нас чекав дощик...


Прямий текст корифея УЦА, Логвина: «В її планово-просторовій композиції наслідувано тип храму, відомого нам по Рогатину, але у неї менші розміри, багато нижче вівтарне приміщення, а баня має складну форму з двома заломами. Причому нижній прямокутний, а верхній — гранчастий. Таке поєднання — дуже рідкісне явище в українській дерев’яній архітектурі».

Вигляд церкви у 1910-х роках.


Церква зі сторони входу на початку ХХ ст.


1968. Логвин Г.Н. По Україні.
1986. Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР.
1991. М.І.Жарких.


В інтер'єрі стіни нефа переходять в високий залом, а потім за допомогою плоского дна переводяться в світловий восьмерик, який підтримує зімкнутий зрубовий звід, зашитий плафоном. Стіни залома укріплені сволоками. Апсида і бабинець перекриті рубаними сегментними склепіннями. Бабинець відкривається в неф високим прорізом з коробової аркою, має хори в західній частині, освітлен двома невеликими прямокутними вікнами. Зруби споруди не обшиті, завдяки чому простежуються характерні для народної архітектури будівельні прийоми - типи замків, вертикальні стискання, тиблі, фігурні випуски вінців і інше - Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР.

2003. З путівника "Земля Тернопільська".


2007. М. Маслюх


2013. І. Пунда.
Джерела:
http://decerkva.org.ua/ter/berezhany.html
https://www.pslava.info/BerezhanyM_CerkSvMykoly,225933.html
https://parafia.org.ua/UCA/usi/halytska/ternopilska-oblast/row1/mykolajivska-tserkva-tsentralna-hrupa-2/
http://www.derev.org.ua/tern/berezhany.htmЯкщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.

Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина”.Технічний партнер проекту:
авторизований роздрібний магазин DJI - dji-kyiv.com


та


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.
ну як то так =))
Tags: Тернопілля, дерев'яна архітектура, дерев'яна церква
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment